A co takhle peníze navíc na zařízení bytu? Víte, že hypotéku si dnes můžete vzít předem, nebo naopak zpětně? Také se do úroků dají započítat poplatky, aby vám lépe vyšly daně....... zkrátka je toho hodně, co si dnes můžete u hypotéky nastavit podle sebe, a navíc se ještě dají jednotlivé věci kombinovat. Tedy alespoň v Hypoteční bance (www.hypotecnibanka.cz), která se na hypotéky specializuje.
Hypoteční úvěry u nás dnes nabízí celkem patnáct bank, z toho se však pouze dvě na jejich poskytování specializují. A jen jediná je tu s vámi od začátku – Hypoteční banka vám poskytla zřejmě vůbec první hypoteční úvěr v České republice v roce 1995. A jako zavedený krejčovský salon, kde vám ušijí oblečení na míru, když vám konfekce nesedne, vám podle vašich představ, věku, potřeb a možností umí navrhnout hypotéku. Stačí jen říci, co a za kolik chcete koupit a kolik byste chtěli měsíčně splácet. Hypoteční banka totiž disponuje nejširší nabídkou hypotečních úvěrů, které lze kombinovat s celou řadou služeb. Věřte nebo ne, individuální nastavení hypotéky krystalizuje z více než 330 variant.
Z čeho vybírat?
• Ujasněte si, na co hypotéku potřebujete
Tedy kolik vás nový domov bude stát peněz, kolik peněz máte k dispozici, kolik chcete půjčit a na co. Zda jen na pořízení nemovitosti, nebo také na vybavení. Potřebujete-li třeba vedle půjčky ještě finanční hotovost, chtějte hypotéku s neúčelovou částí. Nebo si dokonce můžete vybrat tzv. Americkou hypotéku, za kterou si můžete koupit cokoliv chcete.
• Kolik chcete půjčit?
Dnes je zcela běžné půjčit si až do 100 % hodnoty nemovitosti.
• Máte kapitálové životní pojištění, stavební spoření, eventuelně dostanete půjčku pro mladé?
V tom případě je vhodné hypotéku s těmito finančními produkty zkombinovat. Pokud se rozhodnete například pro hypotéku kombinovanou se životním pojištěním nebo stavebním spořením, hradíte bance pouze úroky. Půjčku jako takovou splatíte z pojistky či stavebního spoření.
• Vyberte si splácení!
Vhodnou volbou měsíčních splátek můžete ušetřit. Vedle standardních (anuitních, které se po celou dobu fixace sazby nemění) je možné sáhnout po progresivním způsobu (nižší počáteční, ale postupně rostoucí splátky), jenž je vhodný pro mladé lidi s aktuálně nižšími příjmy. Degresivní způsob (počáteční vyšší splátky postupně klesají) volí lidé s momentálně vysokými příjmy. Výhodou tohoto splácení je, že při stejné době splatnosti zaplatíte na úrocích méně než při anuitním splácení.
• Zvolte správnou dobu fixace.
Banky nabízejí fixaci, tedy dobu, na níž si domluvíte určitou výši úrokové sazby, od jednoho roku do třiceti let. Hypoteční banka coby specialista umí nabídnout také sazbu vázanou na roční sazbu PRIBOR. Náš tip: odborníci v současné době opět rostoucích úrokových sazeb doporučují volit delší platnosti úrokových sazeb, nejlépe na pět.
• Rozhodněte se pro způsob hrazení poplatků.
Poplatky můžete buď hradit extra, nebo je započítat do úroků. V takovém případě si o ně můžete snížit daňový základ.
• Využijte garanci úrokové sazby.
Hypoteční banka vám po dobu třiceti dnů zaručuje úrok platný v den předání žádosti o hypotéku. Růstu úrokových sazeb se tedy nemusíte bát a pokud by mezitím klesly, uzavře s vámi banka hypoteční smlouvu s aktuálním, tedy nižším úrokem.
Výhody, které platí u specialistů
K široké nabídce nejrůznějších variant hypotečních úvěrů poskytuje specializovaná hypoteční banka svým klientům rovněž komplexní bezplatný servis – od výběru optimálního způsobu financování, přes zprostředkování pojištění nemovitosti či životního pojištění až po nabídku odhadu ceny nemovitosti prostřednictvím své externí nebo interní sítě odhadců. Navíc vám neklade další podmínky. Například nemusíte mít u ní vedený účet a posílat na něj svůj plat, obvykle nechce ani abyste si sjednali životní pojištění a samozřejmostí je, že poplatek za zpracování úvěru hradíte teprve v okamžiku, kdy se dohodnete.
Proč se tedy spokojit s hypotékou nakoupenou v konfekci, když můžete mít něco, co vám skutečně „padne“?