Na střeše se šetřit nevyplácí (1. díl)

14.11.2005 | , Dům a zahrada
BYDLENÍ


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ačkoli na první pohled vnímáme při pohledu na rodinný dům většinou pouze barvu střešní krytiny, o konečném výrazu stavby rozhoduje nemenším podílem také tvar střechy a použité klempířské prvky.

Není toho zrovna málo a mají-li všechny jmenované prvky vytvořit domu patřičnou korunu a navíc spolu ještě navzájem harmonovat, je zcela zřejmé, že před sebou máme jednu z rozhodujících etap stavby našeho nového domova, jejíž podcenění by se nám v budoucnu nemuselo příliš vyplatit.

Krovy pod drobnohledem

Soustava dřevěných prvků, hranolů a fošen, které vytvářejí prostorovou nosnou konstrukci, schopnou unést střešní krytinu i s celou skladbou, tedy s tepelnou izolací včetně zavěšeného sádrokartonového podhledu - tak by mohla znít jedna z mnoha výstižných definicí krovu. Přestože se dříve navrhoval krov na základě zkušeností a s obvyklými rozměry jednotlivých prvků při konkrétním rozpětí, v současné době je krov stejně jako každá jiná nosná konstrukce projektován statikem. Krov musí být konstruován s ohledem na požadavky využití podkroví podle zadání klienta. Někomu například nevadí v podkrovních místnostech podpěry krovu - sloupky, jiný chce mít podkroví co nejvíce uvolněné bez jakýchkoliv podpěr. V druhém případě se proto často kombinuje krov s ocelovými prvky, které vytvoří prostorový nosný útvar, o který se pak obvykle krokve opírají. Je nutno podotknout, že přenášené zatížení je nezbytné zapracovat do celkové statiky domu. Krov kombinovaný s ocelovými prvky je navíc vždy cenově nákladnější než konstrukce celodřevěná.

V krovu se často tesařsky konstruují vikýře, které vytvářejí složitější konstrukce a střešní plochy a vždy stojí něco navíc. Zvláště obloukové, složitě vyřezávané prvky náročné na perfektní zpracování konstrukci krovu prodraží, ovšem ne vždy výsledný efekt vizuálně odpovídá vynaložené námaze a nákladům. Dřevo na krov musí být kvalitnější než běžné stavební řezivo, neočekávejme však, že tesaři použijí dřevo vyschlé. Jeho pořizovací cena by dosáhla astronomických výšek. Při konstruování krovů doporučuji používat zvláště na krokve fošny, které mají dostatečnou únosnost a také svojí výškou umožňují vložit do krovu odpovídající tloušťku tepelné izolace (minimálně 180 mm + 60 mm podvěsit pod krokve nad podhled ze sádrokartonu). Nad tepelnou izolací a pod podstřešní fólií musí vzniknout minimálně 40mm vzduchová mezera, která plášť provětrává a odvádí případnou vlhkost z tepelné izolace, aby neztrácela své parametry.

Autor článku

Ing. Roman Brabec  

Články ze sekce: BYDLENÍ