Studenti brněnské Fakulty sociálních studií minulý týden zorganizovali unikátní konferenci o situaci v poválečné Bosně. Na akci s názvem Deset let po Daytonu přijal pozvání i velvyslanec Bosny a Hercegoviny v České republice Ivan Orlić.
Všechno začalo výstavou fotografií v prostorách fakulty. Samotná konference byla zahájena ve středu 23. listopadu právě velvyslancem Ivanem Orlićem. "Jeho účasti tady jsme nadšeni. To, že si na nás našel čas právě během výročí mírové smlouvy, dokazuje, že je tato akce naprosto jedinečná a že se u nás už nic podobného nekoná," řekl jeden z pořadatelů Damir Kasum, který se sám narodil v Bosně a do České republiky uprchl spolu s rodinou během války na Balkáně.
Kromě přednášek, na kterých vystoupili přední odborníci na balkánskou problematiku, byla připravena i ochutnávka balkánských jídel. Večer se promítal film Země nikoho, satirický příběh dvou znepřátelených vojáků, který se odehrává na pozadí války v Bosně v roce 1993.
Pořadatelé byli s výsledkem své práce spokojeni. Zájem studentů o to, co se děje na Balkáně, předčil očekávaní. Jejich počet například dvojnásobně převýšil kapacitu místnosti, kde se konference konala. "Hlavně se nám povedlo vytvořit prostor pro rozpravu o tom, jak skutečně vypadala bosenská válka a přiblížit Balkán široké veřejnosti," doplnil Matej Kurian, člen Studentské sekce Mezinárodního politologického ústavu, která se na celé organizaci podílela.
Daytonská mírová smlouva byla výsledkem jednání, které proběhly v průběhu listopadu v stejnojmenném městě v americkém Ohiu. Přinesla nejenom mír do neklidného regionu, ale na jejich závěrech se začal stavět nový politický systém Bosny a Hercegoviny.
Materiál byl převzat ze zpravodajského a informačního serveru VYSOKESKOLY.CZ.