Díky pozměňovacímu návrhu sněmovního výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu uvedená novela předává právo předkládat návrhy vnitřních předpisů k projednání v akademickém senátu výlučně do rukou rektorů a děkanů a bere tuto možnost řadovým členům akademického senátu. Navíc byl z výčtu vnitřních předpisů fakulty odstraněn studijní a zkušební řád a stipendijní řád.
“Přijetí novely značně ztíží členům akademických senátů, voleným akademickou obcí, prosazovat oprávněné požadavky studentů a učitelů cestou změny vnitřních předpisů, což ohrožuje demokratičnost správy akademických obcí a akademickou svobodu,“ uvedl předseda Strany zelených Martin Bursík. „Novela zákona navíc oslabuje samosprávné postavení fakult v rámci vysoké školy, neboť jim bere právo schvalovat vlastní studijní, zkušební a stipendijní řád. Jde tedy o citelný zásah do samosprávy fakulty vůbec, zejména na těch veřejných školách, kde se jednotlivé fakulty výrazně liší.“
Strana zelených společně s představiteli akademické obce upozorňuje na to, že v případě přijetí této novely zákona o vysokých školách budou akademické senáty asi jedinými samosprávnými orgány v zemi, které si nebudou moci sami schválit svůj jednací řád. „Novela zákona odsuzuje akademické senáty do role pasivních schvalovatelů, jejichž jedinou pákou je hrozba odvolání děkana či rektora. Zástupci a členové akademických obcí adresují Senátu petici proti omezení samosprávy veřejných vysokých škol a fakult, petici podporují i Zelení,“ řekla místopředsedkyně Strany zelených a vysokoškolská učitelka Džamila Stehlíková. Petice žádá členy Senátu Parlamentu ČR o vypuštění těch bodů z novely zákona o vysokých školách, které oklešťují samosprávu vysokých škol a omezují tradiční práva a svobody akademické obce.