„Od května 2005, kdy PKN převzalo od státu akcie Unipetrolu jsme nezaznamenali prakticky žádnou aktivitu polské strany směřující k naplnění našich smluv ,“ říká generální ředitel Agrofertu Andrej Babiš. „Nyní již proběhly všechny řádné i námi poskytnuté dodatečné lhůty ke splnění smluvních závazků a vzhledem k tomu, že protistrana není schopna předložit jakýkoliv návrh k řešení situace a zároveň odmítá nést smluvní sankce, jsme donuceni obrátit se na rozhodčí soud.“
Smluvní vztahy pokrývající spolupráci mezi Agrofertem a PKN vznikly na bázi obsáhlých jednání vedených v letech 2002-2004, finální smlouvy k privatizaci Unipetrolu byly uzavřeny v dubnu 2004 . Podle nich měla společnost PKN v případě, že zvítězí v privatizační soutěži a získá státní podíl ve společnosti Unipetrol, zajistit odprodej vybraných aktiv ze skupiny Unipetrolu společnosti Agrofert. Protože PKN neplní své smluvní závazky, vyúčtoval Agrofert smluvní pokutu, jejíž výše je stanovena na základě smlouvy. Vzhledem k tomu, že PKN tuto pokutu odmítl zaplatit a termín i dodatečná lhůta pro zaplacení pokuty již před několika týdny vypršely, nezbyla Agrofertu jiná možnost, než domáhat se svých nároků v souladu se smlouvou u rozhodčího soudu.
„Poslední jednání s PKN proběhlo 7. prosince a my jsme znovu očekávali, že PKN navrhne, jak se společně dopracovat naplnění našich smluv. Polští zástupci nás místo toho vyzvali, abychom sami navrhli, jak situaci řešit,“ dodává ředitel pro strategii skupiny Agrofert Jan Kadaník „To svědčí o naprostém nepochopení situace. Agrofert od počátku své povinnosti ze smluv plní a proto očekává od polské strany, která své závazky neplní, že to bude ona, kdo navrhne, jak problém vyřešit. Bohužel, žádnou skutečnou snahu dostát svým závazkům a dokončit sjednanou transakci na straně PKN nevidíme.“