Daňoví poradci: Zvýšení paušálních výdajů nese výhody i komplikace

21.12.2005 | , Fučík & partneři
Tiskové zprávy


perex-img Zdroj: Finance.cz

Včera prezidentem podepsaná novela zákona o daních z příjmu přináší všem živnostníkům a drobným podnikatelům zajímavé výhody. Na druhou stranu daňoví poradci upozorňují, že bezhlavé vrhání se do novot nemusí znamenat vždycky okamžitou výhodu. Paušály s platností už pro letošní rok totiž vyžadují upravit zpětně daňový základ i za loňský rok.

„Výhodná ustanovení sice nabývají platnosti už v roce 2005, ale poplatníci, kteří v předchozím roce nevyužili paušálních odpočtů výdajů, musejí upravit daňový základ za zdaňovací období za rok 2004 o nespotřebované zásoby, pohledávky, závazky. Ministerstvo financí bude připouštět podání dodatečného daňového přiznání. Případné daňové doplatky by neměly být  penalizované,“ připomněl Ivan Fučík, auditor, daňový poradce a spolumajitel kanceláře Fučík & partneři.
 
Úspora a zjednodušení účetnictví nebo daňové evidence sebou ovšem nese i další nemalá rizika. „Je nutné upozornit na určitý problém, který rozdělení paušálů vyvolá v praxi u takových poplatníků, kteří podnikají podle několika živnostenských, popřípadě dalších oprávnění. Například daňový poradce – uplatní  40 procent na daňové poradenství, pokud ale zároveň vede účetnictví – uplatní na tyto příjmy 50 procent. Musí ale příjmy evidovat odděleně. Pokud to nedělal, má práci navíc. Způsob evidence a rozdělení zákon neurčuje, v každém případě se dá předpokládat, že správce daně bude chtít doložit, že deklarované rozdělení odpovídá skutečnosti. Ještě komplikovanější situace bude u stavebních firem, které mají i kombinaci několika druhů příjmů s různými paušály,“ upozornil Ivan Fučík.

Nesporné zjednodušení ovšem novela zákonu přesto přináší. Částka příjmů jeden milion pro možnost uplatnění paušálu daně byla zvýšená na pět milionů korun. Podle nového znění navíc nehraje roli, zda-li je poplatník plátcem DPH či nikoli. V případě spolupráce manželů může dále o stanovení dani paušální částkou požádat i spolupracující manžel či manželka. Jen je třeba připomenout, že paušální daň stanovuje správce daně na základě žádosti poplatníka, kterou je nutné podat nejpozději do konce ledna běžného zdaňovacího období. Další nepopiratelnou výhodou je snížení daňových sazeb fyzických osob. Dochází ke snížení sazeb daně pro fyzické osoby - a to v těch nejnižších daňových pásmech z 15 na dvanáct procent a z dvaceti na 19 procent. Daňová úspora ze snížení se pohybuje v řádech několika tisíc korun ročně.

„Nezdanitelné částky u fyzických osob jsou nahrazené daňovými slevami. Slevy jsou konstruované tak, aby u nižších příjmových skupin nedocházelo ke zvýšení daňové zátěže. U většiny poplatníků podle výše dříve uplatňovaných odpočitatelných položek, ovšem touto změnou dojde na nárůstů daňového zatížení v řádech stovek až tisíců korun ročně. Výše uvedená sleva na dani činí na poplatníka 7,2 tisíce korun ročně. Původně odpočitatelná položka ze základu daně – nikoli samotné daně - činila 38 040 korun. To představovalo 12 173 korun odpočtu od daně ročně u poplatníků s příjmy nad 29 tisíc korun měsíčně,“ zrekapituloval Ivan Fučík.

Příjmy, které plynou menšinovým akcionářům jako protihodnota při uplatnění práva hlavního akcionáře na výkup účastnických cenných papírů podle obchodního zákoníku, jsou osvobozené za stejných podmínek jako jsou osvobozeny příjmy z prodeje cenných papírů. Jedná se o změnu, která osvobozuje příjmy drobných akcionářů, pokud drželi cenné papíry déle než šest měsíců. Změna byla přijata s ohledem na mediální poprask, který vznikl v souvislosti s vytěsňováním malých akcionářů.

Kolem zvýšení daňových paušálů a snížení daňových sazeb se ovšem už v rámci diskuzí provázejících schvalování vyrojilo nesčetně profesních mýtů, které daňoví poradci razantně odmítají. „Tvrzení, že po zvýšení daňových paušálů přijdou daňoví poradci o klienty, považuji za hodně naivní. Ačkoli předpokládám, že většina drobných živnostníků na paušály přejde. Jednodušší administrativa je v daňových zmatcích velkým lákadlem. Na druhou stranu každá firma, každý živnostník chtějí na daních ušetřit. V takovém případě je vždy lepší, když za nimi stojí daňový poradce, který se v dané problematice stoprocentně orientuje – specialista vždycky umí víc,“ uzavřel Ivan Fučík, auditor, daňový poradce a spolumajitel kanceláře Fučík & partneři.

Autor článku

Tisková zpráva  

Články ze sekce: Tiskové zprávy