Předsedkyně ústecké krajské organizace Strany zelených Džamila Stehlíková považuje „bourací“ variantu územního plánu, která počítá s prolomením stávajících limitů těžby na lomu ČSA a likvidací obcí Horní Jiřetín a Černice, za fatální krok, který může vytvořit precedens pro opuštění dosavadní vládní strategie útlumu povrchové lomové těžby, opakované překročení limitů těžby v severních Čechách a ohrožení desítek dalších obcí v regionu v budoucnu.
Ivan Dejmal, exministr životního prostředí, upozornil: „Od doby, kdy bylo usnesení č.441 z roku 1991 o územních ekologických limitech těžby hnědého uhlí přijato, nebyly předloženy žádné odborné argumenty pro prolomení limitů, které by ospravedlnily uvažovaný návrat k předlistopadovému barbarskému způsobu těžby uhlí, nenávratně likvidujícímu krajinu, lidská sídla a samotné základy pro budoucí rozkvět regionu.“
„Energetické potřeby republiky lze spolehlivě uspokojit i bez prolomení limitů těžby uhlí. Energie se vyrábí tolik, že je vyvážena do zahraničí. Energetika by měla postupně překonávat závislost na uhlí, ropě a dalších neobnovitelných zdrojích energie. Energetické problémy se musí řešit moderně, s výhledem do budoucna, s perspektivou přechodu na obnovitelné zdroje energie,“ řekl vedoucí energetické sekce Strany zelených Vladimír Vlk.
Předseda Strany zelených Martin Bursík poukázal na rozpor mezi záměrem prolomení limitů těžby a Národním programem ochrany klimatu: „Snaha prodloužit éru uhelné energetiky o další jednu generaci elektráren je věcně vadná a strategicky nebezpečná. Navíc je v zásadním rozporu s vládou schváleným Národním programem ochrany klimatu, ve kterém se vláda zavázala ke snížení emisí oxidu uhličitého o 30% do roku 2020. Prodloužení závislosti české energetiky na palivech s vysokým obsahem uhlíku povede v budoucnosti ke strmému nárůstu cen elektřiny v důsledku růstu ceny emisních povolenek na CO2. Postoje Ministerstva průmyslu jsou v rozporu se zájmy spotřebitelů.“