Studujete české gymnázium a máte pocit, že zvládnete víc? Máte chuť vycestovat do zahraničí a nečekat až třeba v rámci vysoké školy vycestujete na zahraniční stáž? Nechce se vám do daleké a všech podob schopné Ameriky, ale rádi byste zakotvili sice venku, ale přesto poměrně blízko vašeho domova, rodičů a přátel? Pak jsou následující informace právě pro vás a nebo pro vašeho mladšího sourozence, který takové ambice má.
V roce 1998 byla na 25 let uzavřena dohoda mezi českým a saským ministerstvem školství o německo-českém gymnáziu Friedricha Schillera v Pirně. Dohoda se týká celého gymnaziálního studia - tedy sedmé až dvanácté třídy, kdy mají vybraní čeští studenti v Německu (v době výuky) ze státních prostředků obou zemí plně hrazeno jak studium tak i ubytování v tamním internátu a stravování.
Deadline pro nadcházející školní rok 2006/2006 a zároveň devátý ročník dvojjazyčného a dvojnárodnostního studia se blíží - termín uzávěrky přihlášek byl stanoven na 28. února; přihlášky je třeba zaslat na adresu děčínského gymnázia. Na začátku dubna pak v Děčíně proběhne výběrové řízení, které letos poprvé nebude podmiňovat účast na projektu znalostí německého jazyka (na výběr bude i anglický jazyk). Vzhledem k tomuto faktu a zároveň klesajícímu počtu žadatelů o stipendium - v začátcích projektů se hlásilo až 80 uchazečů, v současné době je 15 vyvolených vybíráno z přibližně 35 uchazečů - se rýsuje poměrně velká pravděpodobnost, že právě vy budete příštích šest let tím šťastným studentem v Německu! Tento trend je patrně výsledkem stále se rozšiřujících možností studijních stáží pro středoškoláky.
Student nastoupí do třídy, která bude z poloviny tvořena 15 německými a 15 českými vrstevníky. Maturitní zkouška skládaná na konci šestého roku studia platí v rámci všech zemí Evropské unie, velkou výhodou pak je, že se tito absolventi mohou přihlásit, jak na české, tak na německé vysoké školy. Studium na gymnáziu v Pirně zahrnuje jak klasické všeobecně - vzdělávací předměty (matematika, chemie, biologie, zeměpis, dějepis, tělesná a hudební výchova, atd.) tak i studium dalšího světového jazyka - angličtiny nebo francouzštiny.
Očekává se, že se do konkurzu hlásí žáci šestého ročníku základní školy či prim osmiletých gymnázií. Samotné výběrové řízení, jehož realizací bylo opět z rozhodnutí MŠMT pověřeno děčínské gymnázium, je realizováno ve dvou kolech - v prvním kole budou písemně prověřeny znalosti českého a německého jazyka a matematiky. Ti nejúspěšnější pak postoupí do druhého kola, které se skládá z ústní zkoušky z jazyka a pohovoru s psychologem.
Všechny další potřebné informace - studijní předpoklady a okruhy zkoušené látky, náležitosti přihlášky a kontaktní adresy naleznete na http://www.gymnaziumdc.cz/ a http://www.schillergymnasium-pirna.de/.
Materiál byl převzat ze zpravodajského a informačního serveru VYSOKESKOLY.CZ.