Posezení v zeleni: Zahradní nábytek (3. díl)

06.02.2006 | , Dům a zahrada
BYDLENÍ


perex-img Zdroj: Finance.cz

Dnešní zahradní nábytek se vyrábí ze široké škály materiálů. Betonové lavičky necháme v parcích, v zahradě sice poslouží, ale oko moc nepotěší, také proutěný nábytek raději postavíme do zimní zahrady. Jaké další možnosti tedy máme?

Kovový zahradní nábytek má dlouhou tradici, nejčastěji v podobě litiny, hliníku a různých slitin v bezpočtu provedení, tvarů i barev. Příjemné a momentálně velmi oblíbené jsou kombinace kovové kostry a výplně z jiného materiálu, například dřeva nebo vyplétaného plastu či speciální nylonové textílie, které nejen dobře vypadají, ale jsou i velmi praktické.

Příjemné a stylové zůstávají lavice a lavičky v kombinaci dřeva a litinových bočnic s různou povrchovou úpravou a různého designu. Z tohoto materiálu pořídíme nejen lavice a lavičky, ale také křesla, stoly a odkládací stolky.
Použití kvalitní galvanizované nebo pozinkované oceli a trvanlivého teakového dřeva dává vzniknout všestrannému a pohodlnému nábytku. Sáhneme-li po nadčasovém ztvárnění, získáme perfektní a exkluzivní nábytek jak do zahrady, tak na terasu.

Celokovový nábytek sice možná vypadá nepohodlně, ale pokud bude mít dobře navržený tvar a pohodlný měkký polštář na sedáku, oceníme jeho pevnost, stabilitu a trvanlivost, vsadíme-li na pozink nebo komaxitovou úpravu. Z hliníkových slitin můžeme mít nábytek napodobující klasické litinové posezení z 19. století, z legovaného hliníku se vyrábějí lehké skládací židle, které sice nevynikají stabilitou, ale v mnoha situacích dobře poslouží a navíc se rychle složí a uklidí.
Kovový nábytek vyžaduje minimální údržbu, podle potřeby se omyje vodou či neagresivním čisticím prostředkem a ošetří například voskem na autokaroserie.

U nábytku kombinovaného z dřevěných a kovových prvků je nutné vždy při údržbě kovových částí odstranit případně poškozený nátěr, odlupující se vrstvy a natřít antikorozní barvou, z dřevěných částí odstraňujeme běžné nečistoty a pravidelně ošetřujeme - buď voskem, olejem nebo lakem.

Plastová lehátka, stoly a židle se dnes většinou vyrábějí z polypropylenu. Mezi největší přednosti tohoto nábytku patří cenová dostupnost, snadná údržba a nízká hmotnost. Je odolný vůči vodě a klimatickým změnám s výjimkou mrazu - tak jako každý plast křehne a na zimu jej proto musíme uklidit. Nízká hmotnost, která na jedné straně ulehčuje manipulaci a skladovatelnost, znamená ale na druhé straně horší stabilitu, používáme jej proto na rovných zpevněných plochách a za větru musíme počítat s tím, že mnohdy nebude tam, kde jsme ho postavili. Nevýhodou jsou také barevné změny - plast časem šedne, ztrácí svou barvu a nelze jej přitom nijak obnovit, natřít nebo opravit.

Do kategorie plastového nábytku patří nejen ten tak typický výlisek původně pouze v bílé barvě, ale také široká škála designově zvládnutých výrobků z umělé pryskyřice (například pod názvem Resin). Tyto výrobky ze směsi plastů a plnidel mají všechny výhody plastu, ale navíc podstatně vyšší pevnost a barevnou stálost. Opět najdeme pěkné kolekce tvořené židlemi, lehátky, stoly, vše v různých barvách.

Krásný nábytek pro zahradu i terasu může být také z umělého vlákna, které zbarvením i charakterem připomíná přírodní ratan. Nábytek z umělého polyetylenového vlákna s obsahem pigmentu je ručně vyplétán na hliníkové konstrukce, je odolný vůči vodě, znečištění a i UV záření. Snese také velké teplotní rozdíly, může na něj pršet i sněžit, proto ho můžeme na zahradě nechat prakticky po celý rok, aniž by ztrácel barvu nebo tvar - je v podstatě nezničitelný. Díky těmto vlastnostem a výrobní náročnosti je nábytek z tohoto vlákna i proti neloupanému ratanu výrazně dražší, ale jeho trvanlivost předčí mnohá očekávání.

Plastový nábytek se jednoduše čistí vodou nebo jemným čisticím prostředkem, existuje i speciální série přípravků na plastový nábytek. Nábytek z umělých vláken je snadno udržovatelný vodou, můžeme použít i hadici a proud vody k odstranění nečistot usazených mezi vlákny.

Autor článku

Jana Reichlová  

Články ze sekce: BYDLENÍ