Trávník - zelený koberec i rozkvetlá kytice (1.díl)

12.05.2006 | , Dům a zahrada
BYDLENÍ


perex-img Zdroj: Finance.cz

Vyrovnaný, nízko střižený zelený pažit bez jediného rušivého plevele, který je chloubou majitele zahrady - taková je nejčastější představa o trávníku

Zakládáme zahradu

Vyrovnaný, nízko střižený zelený pažit bez jediného rušivého plevele, který je chloubou majitele zahrady - taková je nejčastější představa o trávníku. Kromě této vytoužené a často těžko dosahované podoby však může mít také několik alternativ, například louku plnou kvetoucích bylin sahajících až k pasu. Výběr závisí na místě a způsobu využití plochy.

Sytě zelený koberec trávníku spojuje všechny rozmanité části zahrady a sjednocuje ji v ucelenou kompozici. Velká plocha trávníku navíc působí uklidňujícím dojmem na naše smysly, poslouží pro odpočinek, opalování, piknik, ale snese i zátěž v podobě her a skotačení dětí.
Trávník je společenství druhu s převažujícím podílem druhů z čeledi lipnicivitých (Poaceae). Jejich typickou vlastností je obrůstání těsně u země, což ještě podpoříme pravidelným sekáním. Postupem času pokryjí husté trsy povrch země a jsou schopny se svými výběžky rozšiřovat do okolí. Trávník se podaří úspěšně pěstovat téměř v každé zahradě. Výjimkou jsou silně zastíněné, podmáčené nebo extrémně suché půdy a vzhledem k možnosti sekání i příliš příkré svahy. Trávník má rád slunné polohy, bez dostatečného přísunu vody však trpí. Pro svůj zdárný vývoj potřebuje dostatek srážek (100 cm ročně) a pokud tato podmínka není splněna, musíme ho v suchých měsících zavlažovat nebo se smířit s jeho seschnutím a nažloutlou barvou porostu. Okamžitě po přísunu vláhy se však dokáže opět zazelenat.
Nejvhodnější kyselost půdy pro optimální růst trávníku leží v rozmezí pH 5,5 - 6,5. I když roste na všech typech půd, nejvhodnější jsou půdy středně těžké, hlinito-písčité až písčito-hlinité. Důležitý je i podíl kvalitního humusu (2-4 %).

Příprava půdy před výsevem
Základním předpokladem pro kvalitní a dobře prosperující trávník je příprava plochy před výsevem. Vycházíme z předpokladu, že trávy koření asi 10 cm hluboko, a proto tomuto profilu věnujeme maximální pozornost. Stejně jako u jiných vegetačních prvků zbavíme plochu kamenů, suti, stavebního materiálu a samozřejmě plevelů. Ty odstraníme nejdříve chemicky, speciálními postřiky, které nezanechávají v půdě zbytkové látky. Odolnější plevele musíme odstranit mechanicky nebo postřik opakovat.
Podle typu půdy je vhodné půdní profil vylepšit. U jílovitých půd přidáním 1-3 cm písku, lehké písčité půdy vylepšíme přidáním zralého kompostu nebo zahradního substrátu. Velmi vlhké půdy je třeba odvodnit - oddrenážovat. V menším prostoru postačí vyhloubit asi 40-50 cm hluboké rýhy, které vyplníme štěrkem a zasypeme 15cm vrstvou půdy. U větších ploch je vhodnější využít služeb profesionální firmy. Následuje zapracování hnojiva nebo vylepšujících látek a zkypření půdy - u malých zahrad ručně, na větších plochách použijeme mechanizaci (rotavátor).
Terén pro výsev trávníku urovnáme do roviny. Pokud to prostor a situace dovolí, můžeme vytvořit na ploše jemné modelace - kopečky a prohlubně s mírným sklonem trávníkovou plochu oživí a přidají jí na zajímavosti. Nezapomeňme však, že všeho moc škodí a zásadně se vyhýbejme svahům s prudkým sklonem, které by se obtížně udržovaly. Těsně před výsevem urovnáme nejsvrchnější vrstvu půdy, vyhrabeme všechny kameny, zbytky plevelů i hrubé hroudy, které by bránily vyklíčení jemného travního semena.

 
 

Autor článku

Marek Pěchouček  

Články ze sekce: BYDLENÍ