Ekonomika a ekologie
Výborné tepelně izolační vlastnosti konstrukce zaručují ekonomický provoz domu. Dřevostavby obecně se řadí do kategorie nízkoenergetických staveb; v praxi to znamená, že dochází ke 30-50procentní úspoře nákladů na výtápění za topnou sezonu oproti zděným stavbám. Sendvičová konstrukce má velmi nízkou akumulaci tepla, což je nevýhoda jen zdánlivá. Moderní otopné soustavy dokáží vytopit byt za 15-30 minut, aniž by se předtím topilo. Dnes programujeme vytápění podle přítomnosti osob v bytě, zatopíme těsně před tím, než přijdeme z práce a při vysokém koeficientu tepelného odporu sendvičových stěn přijdeme do příjemně vyhřátého domu bez toho, aby ze studených zděných stěn sálala zima. Akumulace tepla má smysl v domech s neregulovatelnými topnými soustavami, například pokud by jediným zdrojem tepla byla kachlová kamna. Od akumulace tepla se pomalu začíná upouštět se vzrůstající cenou energie, je totiž levnější ohřívat vzduch než stěny.
Stěny mají také výborné zvukově izolační vlastnosti díky mimořádné schopnosti minerální izolace pohlcovat zvukové vlny a transformovat je na teplo. Životnost dřevostavby je při užití kvalitního dřeva stejná jako životnost staveb zděných; vyhláška o oceňování staveb uvádí u montovaných dřevostaveb kolem 80 let. Životnost je ale dosti relativní pojem - dům, ač je zkonstruován z jakéhokoliv materiálu, po nějakých 20 letech zestárne morálně. Přestane vyhovovat potřebám a životnímu stylu a je třeba jeho rekonstrukce. V sendvičových lehkých stěnách lze snadno odkrýt instalace, provést změny dispozice téměř "za hodinu motorovou pilou". Nízká energetická náročnost dřevostaveb a jejich technologie výroby má ve svém důsledku kladný vliv na životní prostředí.
Při výstavbě jsou v podstatě vyloučeny mokré procesy, takže nedochází ke vzniku vlhkosti v žádném stupni stavby a je možné pracovat po celý rok. Dále odpadají nákladná zařízení staveniště a ušetříme také čas jinak potřebný pro vysychání stavby. Použité materiály výrazně zvyšují požární odolnost sendvičových konstrukcí - jejich odolnost proti ohni je díky jednotlivým vrstvám různých materiálů podle nezávislých testů dokonce větší než u většiny zděných staveb. Celková tloušťka obvodové stěny není technologicky limitována; nejčastěji se pohybuje mezi 205 a 255 mm. Obvyklá skladba stěny silné 26 cm směrem dovnitř je omítka se síťovinou, 5 cm fasádní polystyren, dřevoštěpková nebo sádrovláknitá deska, 16 cm minerální izolace v rámové konstrukci, dřevoštěpková nebo sádrovláknitá deska, difúzní fólie (parozábrana) a vnitřní obklad ze sádrokartonu nebo sádrovláknitých desek.
Flexibilní řešení
Pro široké uplatnění dřevostaveb u nás hovoří především jejich přednosti jako je rychlost a nesezónnost výstavby, vysoká produktivita práce při výrobě a montáži, rozměrová přesnost, tepelná účinnost, nižší cenové náklady na provoz oproti zděným a železobetonovým stavbám, dobrý odhad pořizovacích nákladů, krátkodobé vázání kapitálu a dobré vlastnosti z hlediska životního prostředí.
Sendvičové dřevostavby poskytují plnohodnotné bydlení, osvědčený stavební systém sendvičové konstrukce na bázi dřeva umožňuje neobvyklá architektonická řešení a maximální flexibilitu i z hlediska pozdějších změn v dispozici stavby.