Samozřejmosti moderního bydlení

31.05.2006 | , Dům a zahrada
BYDLENÍ


perex-img Zdroj: Finance.cz

Tentokrát o náležitostech rodinného domu, kterým odborníci říkají inženýrské sítě

Daleko dříve, než se začneme zabývat výběrem kuchyňských a koupelnových armatur, radiátorů ústředního topení, kuchyňských spotřebičů či lampiček nejmodernějšího designu, musíme zajistit, aby při zvednutí pákové baterie skutečně začala téci voda, aby k plynovému kotli vedl bezpečný přívod plynu a po cvaknutí vypínačem se místností opravdu mohlo rozzářit světlo žárovky. Kdoví proč se přípojkám vody, plynu, odpadu a elektřiny už dávno říká inženýrské sítě - možná proto, že jejich řešení musí projektovat skutečně odborníci-inženýři.

Kvalitně navržená a samozřejmě i provedená instalace inženýrských sítí je záležitostí prvořadého významu. Myslet na ni musíme již při koupi pozemku, kdy se informujeme o stavu místních rozvodů a přípojek pitné vody, kanalizace, elektrické energie, případně plynu. Od těchto daných faktorů se pak odvíjí další. Místním podmínkám se musíme přizpůsobit tak, aby náš dům fungoval dobře a bez omezení a po celá léta nám nabízel maximálně komfortní bydlení. Možných alternativ se většinou nabízí několik a informovaný projektant by se v nich měl dobře orientovat a bez potíží zvolit tu nejvhodnější.
Z tohoto pohledu je patrně nejvýhodnějším řešením stavební pozemek uprostřed stávající, případně nově vznikající zástavby, respektive v lokalitě, kde se s výstavbou plánovaně počítá a která je již "zasíťována", tedy ke každému pozemku je tu přivedena elektřina, pitná voda, kanalizace a většinou i plyn, stačí se jen napojit - a samozřejmě za přípojku zaplatit. Mimo zástavbu může být situace poněkud komplikovanější. Zjednodušeně řečeno - třeba v lokalitě se slabou rozvodnou sítí elektrické energie nemůžeme počítat s jejím využitím na vytápění objektu a budeme se tedy muset smířit například s méně pohodlnou variantou vytápění tuhými palivy. Toužíme-li po romantickém životě na samotě, musíme vzít kromě přívodu elektřiny v úvahu i nutnost zdroje pitné vody - tedy pravděpodobně vlastní studny a následně i vlastní žumpy, nahrazující v městech již běžnou kanalizační síť. Ať už stavíme ve městě nebo na samotě, nezapomeneme ani na takovou zdánlivou maličkost jakou je třeba odvod dešťové vody, který se do kategorie inženýrských sítí také počítá. Při větším objemu srážek se totiž voda jen tak nevsákne a nekontrolovatelně odteče většinou právě tam, kam nemá.
Většina z nás si s naprostou samozřejmostí každodenně vychutnává ranní sprchu či večerní koupel, naše WC je standardně vybaveno splachovací toaletou a bidetem, elektrická energie nejen rozsvěcí lampičky, lustry a jiná svítidla a pohání desítky dalších spotřebičů, ale s minimální námahou leckde vytápí celé objekty stejně jako zemní plyn, který ve spoustě domácností nejde uplatnění ještě v kuchyních na plynovém sporáku. Fakt, s jakou zodpovědností přistoupíme k části projektu zabývající se inženýrskými sítěmi a posléze jejich realizaci, se odrazí na tom, zda všechny tyto (a mnohé další) běžné záležitosti budou denně fungovat i v našem novém domě a pomohou tím vytvořit standard, případně nadstandard našeho bydlení.

 

Autor článku

 

Články ze sekce: BYDLENÍ