Neméně důležité je ovšem řešení toho, jak novému domu obrazně řečeno vdechnout život - odkud bude dům zásobován vodou, kam budeme odvádět odpadní vody, jak to je s elektrickou energií, plynem případně zásobováním teplem.
Zásobování pitnou vodou je jednou z prvních otázek, kterou musíme před zahájením stavby vyřešit. Pokud se stavba nachází ve městě či v zastavěné oblasti, je zde většinou zřízen veřejný vodovod a na něj se připojujeme vodovodní přípojkou. V místě určeném správcem vodovodu se na přípojce osazuje fakturační vodoměr společný pro celou nemovitost. Vodoměr bývá umístěn v šachtě na hranici pozemku nebo uvnitř měřeného objektu na dobře přístupném místě. Pokud v místě stavby veřejný vodovod není, jsme nuceni zajistit zásobování objektu z vlastního zdroje - studny. Stavba studny je podmíněna průzkumem a musí být prováděna specializovanou firmou na základě povolení tak, aby nedošlo k narušení hydrogeologických poměrů v dané oblasti. Po výstavbě studny je nutno provést kvalifikovaný rozbor a určit, zda je voda pitná, nebo jsou-li pro její používání nějaká omezení. Se stavbou studny souvisí i umístění vodárny, zajišťující trvalý tlak ve vnitřním vodovodu. V důsledku narůstajících cen vody nebo omezené vydatnosti vlastního zdroje se dnes dost často uvažuje o využití dešťové vody pro účely rozvodu užitkové vody na splachování WC, zalévání zahrady, mytí podlah a podobně. Systém je řešen instalací sběrné nádrže na dešťovou vodu s filtrací a domácí vodárnou pro rozvod užitkové vody. Výhodou tohoto řešení jsou nulové náklady na vlastní vodu, nicméně znamená to instalaci druhého, zcela odděleného vodovodu v budově včetně domácí vodárny.
Odpadní vody
V bytových objektech se vždy vyskytují splaškové a dešťové odpadní vody, které z budovy odvádíme odděleně. Způsob likvidace odpadních vod je však dán místními podmínkami. V oblastech s dříve vybudovanou veřejnou kanalizací je kanalizační síť většinou navržena tak, že dovoluje odvádět splaškové i dešťové odpadní vody najednou - jde o jednotnou kanalizační soustavu.Toto řešení je jednodušší z hlediska stavebníka, protože objekt se napojuje jednou přípojkou, složitější je z hlediska čištění odpadních vod, neboť čistírna musí zvládnout velký rozsah průtoků. Místo i způsob napojení stanoví správce kanalizace, stejně jako umístění hlavní revizní šachty.
V oblastech s nově budovanou kanalizací se většinou setkáme s oddělenými sítěmi - splaškovou a dešťovou. Splašková kanalizace je vedena přes čistírnu odpadních vod, dešťová pak bývá přímo zaústěna do recipientu. Objekt v takové lokalitě napojujeme dvěma přípojkami a důsledně oddělujeme dešťové a splaškové odpadní vody. V mnoha případech obec vybuduje pouze splaškovou kanalizaci a dešťové vody je nutno likvidovat v rámci vlastního pozemku. V tomto případě se opět řeší vnitřní kanalizace jako oddělená s tím, že splašková se napojí kanalizační přípojkou a dešťové odpadní vody se likvidují nejčastěji vsakováním na vlastním pozemku.
Návrh vsakovacích objektů (studny nebo drenážní podmoky) je v praxi často opomíjen a při realizaci pak dochází k velkým komplikacím, protože dešťová voda podmáčí celý objekt, případně znehodnotí pozemek. V případě, že v obci je vybudována pouze dešťová kanalizace, odvádíme dešťové vody tam a splaškové odpadní vody řešíme v rámci pozemku instalací domovní čistírny odpadních vod, jejíž výstup je napojen na dešťovou kanalizaci. Pokud v obci kanalizace vybudována není, musíme likvidovat všechny odpadní vody v rámci pozemku: dešťové vody některým z výše uvedených způsobů, splaškové nejčastěji do žumpy - vodotěsné sběrné nádrže, ze které jsou po naplnění odváženy do nejbližší čistírny odpadních vod. Instalace domovní čistírny odpadních vod je podmíněna blízkostí vodoteče či jiného recipientu, kam je možné vyčištěné odpadní vody odvádět, a schvalovacím řízením příslušného odboru místního úřadu.
V poslední době se setkáváme s tlakovou či podtlakovou kanalizací. U tlakové kanalizace je každý objekt vybaven sběrnou jímkou a čerpací stanicí, která při zaplnění jímky přečerpá obsah do veřejné části. U podtlakové kanalizace je princip obdobný s tím rozdílem, že zdroj tlaku je na konci sítě a odpadní vody jsou z jímek u objektů odsávány. Tato řešení se používají převážně v nově osídlovaných oblastech, kde je malý spád a gravitační kanalizace by musela být uložena v příliš velké hloubce.