6 rad, jak se připravit na přijímací zkoušky

02.06.2006 | , KamPoMaturitě
Studentské centrum


perex-img Zdroj: Finance.cz

Nejde jen o to, naučit se k přijímacím zkouškám co nejvíc. Vždyť ani nemusíte vědět, co přesně se máte učit, mezery ve znalostech se dají nahradit poctivým seznámením s přijímacími testy...

...zvolením strategie a vlastní duševní přípravou na přijímací řízení. Ale bez podstatných znalostí se neobejdete, proto doporučujeme důkladnou přípravu. Následujících několik rad, by vám mělo pomoci využít vašich znalostí na maximum.
 

  1. Zjistěte si všechny dostupné informace o přijímacím řízení: jeho struktura; organizace; atmosféra; bodování přijímacího testu; možnosti bonusových  bodů, např. za maturitu s vyznamenáním, státnice z cizích jazyků, praxi. Podrobně si přečtěte pokyny děkana k přijímacím zkouškám!
     
  2. Sežeňte si přijímací testy z minulých let: některé vysoké školy je zveřejňují na svých internetových stránkách; spousty přijímacích testů shromažďují vzdělávací portály, např. KamPoMaturite.cz/testy; Testonline.cz atd.; vycházejí v učebnicích k přijímacím zkouškám nebo se dají zakoupit přímo na vysoké škole, např. 1. LF UK prodává své testy z biologie, chemie, fyziky.
     
  3. Vyzpovídejte kamarády, kteří už na přijímacích zkouškách byli. Rovněž si vyměňujte informace se spolužáky, kteří se připravují na stejné přijímací zkoušky.
     
  4. Spočítejte si kolik dnů máte do přijímacích zkoušek a rozvrhněte si podle toho svou přípravu. I na poslední chvíli se můžete hodně naučit, ale musíte se učit systematicky a efektivně. Např. existují intenzivní přípravné kurzy těsně před přijímacím řízením; podklady k přijímacím zkouškám na letošní přijímací zkoušky PF UK, PA ČR, VŠE 2006.
     
  5. Připravte svou psychiku na den „D“. Přijímací zkoušky jsou hlavně spojeny s velkým stresem, který může zádně ovlivnit váš výkon.
    Mezi hlavní stresující faktory patří:
    a. Strach z neúspěchu:  pokud budete vědět, jak testy vypadají a jak jste se připravovali, pak víte i své šance úspěchu, ale vždy myslete na to, že nepřijetí ještě neznamená ztracený rok, protože můžete využít pomaturitní, zahraniční, jazykové studium nebo praxi.
    b. Neznámé prostřední: může způsobit velkou ztrátu času, a tedy i nervů. Zajděte se podívat do školy, kde se budou konat přijímací zkoušky, případně si školu vyhledejte na mapě, zjistěte si předem dopravní spojení a dostavte se s předstihem.
    c. Časový limit: spousta studentů pod časovým stresem podává o hodně horší výkony, přitom je velice jednoduché se na časový limit připravit. Stačí se doma seznámit s papírem, tužkou a stopkami. Vyzkoušejte si dvě, tři varianty přijímacích testů nanečisto a dodržte přesně časovou dotaci na test!
     
  6. Připravte se na nejkritičtější den před přijímací zkouškou. Psychologové obvykle zmiňují radu „neučte se den před testem, abyste nezjistili, že něco neumíte, a tím si ještě více uškodili“. Na druhou stranu většina studentů se učí na poslední chvíli, a tak jim nezbývá využít i ten den před testy. Proto raději doporučujeme, aby student využil poslední den na rekapitulaci, co umí.

Autor článku

Jiří Kadlec