...zvolením strategie a vlastní duševní přípravou na přijímací řízení. Ale bez podstatných znalostí se neobejdete, proto doporučujeme důkladnou přípravu. Následujících několik rad, by vám mělo pomoci využít vašich znalostí na maximum.
-
Zjistěte si všechny dostupné informace o přijímacím řízení: jeho struktura; organizace; atmosféra; bodování přijímacího testu; možnosti bonusových bodů, např. za maturitu s vyznamenáním, státnice z cizích jazyků, praxi. Podrobně si přečtěte pokyny děkana k přijímacím zkouškám!
-
Sežeňte si přijímací testy z minulých let: některé vysoké školy je zveřejňují na svých internetových stránkách; spousty přijímacích testů shromažďují vzdělávací portály, např. KamPoMaturite.cz/testy; Testonline.cz atd.; vycházejí v učebnicích k přijímacím zkouškám nebo se dají zakoupit přímo na vysoké škole, např. 1. LF UK prodává své testy z biologie, chemie, fyziky.
-
Vyzpovídejte kamarády, kteří už na přijímacích zkouškách byli. Rovněž si vyměňujte informace se spolužáky, kteří se připravují na stejné přijímací zkoušky.
-
Spočítejte si kolik dnů máte do přijímacích zkoušek a rozvrhněte si podle toho svou přípravu. I na poslední chvíli se můžete hodně naučit, ale musíte se učit systematicky a efektivně. Např. existují intenzivní přípravné kurzy těsně před přijímacím řízením; podklady k přijímacím zkouškám na letošní přijímací zkoušky PF UK, PA ČR, VŠE 2006.
-
Připravte svou psychiku na den „D“. Přijímací zkoušky jsou hlavně spojeny s velkým stresem, který může zádně ovlivnit váš výkon.
Mezi hlavní stresující faktory patří:
a. Strach z neúspěchu: pokud budete vědět, jak testy vypadají a jak jste se připravovali, pak víte i své šance úspěchu, ale vždy myslete na to, že nepřijetí ještě neznamená ztracený rok, protože můžete využít pomaturitní, zahraniční, jazykové studium nebo praxi.
b. Neznámé prostřední: může způsobit velkou ztrátu času, a tedy i nervů. Zajděte se podívat do školy, kde se budou konat přijímací zkoušky, případně si školu vyhledejte na mapě, zjistěte si předem dopravní spojení a dostavte se s předstihem.
c. Časový limit: spousta studentů pod časovým stresem podává o hodně horší výkony, přitom je velice jednoduché se na časový limit připravit. Stačí se doma seznámit s papírem, tužkou a stopkami. Vyzkoušejte si dvě, tři varianty přijímacích testů nanečisto a dodržte přesně časovou dotaci na test!
-
Připravte se na nejkritičtější den před přijímací zkouškou. Psychologové obvykle zmiňují radu „neučte se den před testem, abyste nezjistili, že něco neumíte, a tím si ještě více uškodili“. Na druhou stranu většina studentů se učí na poslední chvíli, a tak jim nezbývá využít i ten den před testy. Proto raději doporučujeme, aby student využil poslední den na rekapitulaci, co umí.