Vdechnout domu život ( 2.díl )

05.06.2006 | , Dům a zahrada
BYDLENÍ


perex-img Zdroj: Finance.cz

Příprava stavby rodinného domu začíná většinou diskuzemi a formováním představy o vnitřním uspořádání, tvaru a vzhledu budovy, umístění v zahradě a dalšími uživatelskými aspekty. Neméně důležité je ovšem řešení toho, jak novému domu obrazně řečeno vdechnout život - odkud bude dům zásobován vodou, kam budeme odvádět odpadní vody, jak to je s elektrickou energií, plynem případně zásobováním teplem.  

Plyn
Plyn je jedním z hlavních zdrojů energie u nás. V současnosti se až na výjimky používá zemního plynu, distribuovaného systémem plynovodů, propojených v evropském měřítku do jedné soustavy. Objekty se napojují na středotlaký nebo nízkotlaký veřejný plynovod přípojkou, opatřenou v případě středotlakého plynovodu regulační soustavou a vždy hlavním uzávěrem plynu. Měření plynu se na rozdíl od vody provádí po jednotlivých uživatelích, takže v jednom bytovém domě je více plynoměrů. Umístění regulátoru, hlavního uzávěru a plynoměrů je dáno předpisy a navržené řešení musí být schváleno příslušnou plynárenskou firmou. Protože rozvody plynu i připojení na síť musí zajišťovat odborná firma, není třeba se o podrobnostech v tomto směru rozepisovat.
V lokalitách, kde plynofikace neproběhla, je možné pro potřeby vytápění a ohřevu užitkové vody použít zkapalněný plyn - propan, případně propan-butan, který se dopravuje v autocisternách a skladuje v nadzemních nebo podzemních nádržích umístěných na pozemku. I toto řešení musí být navrženo kvalifikovaným projektantem. Kromě vlastního vedení plynu z nádrže do objektu musí být vyřešena i příjezdová cesta autocisterny a místo pro stáčení plynu.

Elektro
Ani bez elektrické energie není dnes život prakticky myslitelný, přípojka elektřiny je ve většině lokalit samozřejmostí. Problémy nastávají v oblastech se slabou rozvodnou sítí v případě, že chceme využívat elektřiny nejen na svícení a běžný provoz domácnosti, ale i na vytápění a ohřev teplé vody. Před započetím práce na projektu je pak třeba zjistit, zda je v daném místě možné takový odběr sjednat a rozvodné závody jsou schopny tuto potřebu pokrýt bez stavby nové trafostanice, na které by se stavebník musel podílet. Existují samozřejmě i alternativní zdroje elektrické energie - větrná, solární fotovoltaika, kogenerace, palivové články, nicméně jejich využití je podmíněno kvalitním financováním.
Inženýrské sítě, pokud jsou dobře navrženy, provedeny a provozovány, jsou stejně jako ostatní technická zařízení budov tichým společníkem našeho bydlení, jehož přítomnost si neuvědomujeme, ale bez něhož by byl dům neobyvatelný.

Autor článku

 

Články ze sekce: BYDLENÍ