Při instalaci rozvodů mysleme na koncová zařízení a jejich případná budoucí zkvalitnění
Své klienty se snažím vést k tomu, že ne vše musí mít hned, pokud na to v dané chvíli jejich finanční prostředky nestačí. Dům by ale měl poskytnout svým instalačním vybavením i připravenost na případné dovybavení, zlepšení komfortu například v zařizovacích předmětech. Jako příklad uvedu vanu v koupelně, která může být zprvu standardní a pokud k ní připravíme přívod elektřiny s jištěním proudovým chráničem a kabel schováme pod vanu, můžeme ji v budoucnu bez jakýchkoliv problémů vyměnit za vířivku. V jednoduchých domech většina klientů šetří na dokumentaci instalací sanity a elektro a pokud je dům opravdu jednoduchý a klient má představu o vybavenosti, schopná firma si poradí a dílo provede bez problémů. Je-li však dům složitější, je potřeba zpracovat projektovou dokumentaci i s ohledem například na vybavení domu nábytkem. Nejenom že nás to donutí v předstihu přemýšlet o instalačním vybavení, ale hlavně předejdeme nepatřičnému křížení tras, naopak zajistíme jejich optimalizaci, využití společných prostupů a podobně.
Málokdo ví, že již po provedení krovu nás stavební firma bude žádat o výkres kuchyně a její vybavení spotřebiči, který nám sice zpracuje každé kuchyňské studio, je ale třeba mít na to čas. Dále je vhodné mít jasnou představu o zařizovacích předmětech - ty speciální obvykle vyžadují provedení vývodů podle přesné montážní šablony. Samostatným problémem je domyslet osvětlení, vývody pro světla ze stěny, nástěnná svítidla a také slaboproudé vybavení, které vyžaduje představu o umístění televize, telefonu, počítače, domácího kina se satelitními reproduktory a podobně. Je velice nepříjemnou záležitostí přesekávat nebo doplňovat rozvody v provedených štukových omítkách - nedivme se, že pak nadává i ten nejslušnější zedník.
Slušná firma je klientovi nápomocna, vede ho v rozhodování, zhodnotí jeho návrhy a požadavky a případně navrhne doplnění a úpravy. Při hrubé stavbě se nesmí zapomenout na průchodky pro vstupy jednotlivých médií - kanalizace, voda, plyn, elektro a také pro propojení branky s domem - slaboproudé trasy.
Dešťová voda pro zahradu
Jak již bylo uvedeno v předchozím článku, kanalizaci rozlišujeme dešťovou a splaškovou, společná pro oba druhy vody se většinou již nepovoluje. Splašková kanalizace slouží pro odvod odpadních vod svislým a ležatým rozvodem do řadu nebo kanalizační jímky. Dešťové vody jsou odváděny svody na terén, nebo do dešťových jímek s přepadem a vsakovací studnou. Dešťová jímka by svojí kapacitou mohla dále sloužit, třeba jako zdroj pro budoucí zavlažovací systém, pak nepodceňme její velikost. Tím je většinou splněn požadavek stavebního povolení likvidovat vodu na vlastním pozemku a ještě ji využít pro zálivku.
S kanalizací souvisí i možná příprava pro budoucí osazení domu klimatizací, neboť nástěnné jednotky potřebují odvod kondenzátu. Také budoucí možnost nákupu takzvané americké lednice vyžaduje přípravu odpadu i přívod vody. V kuchyni doporučuji dimenzovat odpadní potrubí pro osazení drtiče odpadů, je to užitečný pomocník, který nám ušetří práci při přípravě jídel a usnadní likvidaci odpadu. A ještě dvě upozornění z praxe - při provádění ležaté kanalizace a jejích svislých vývodů je potřeba mít dobře rozměřený dům, aby stoupačky skutečně vedly ve zdi. Pokud máme v lokalitě tlakovou kanalizaci, která není spádová a musíme tedy mít přečerpávací jímku, doporučuji na ní nešetřit a pořídit ji od kvalitního výrobce. Její poruchovost by nám velmi znepříjemnila jinak příjemné žití v domě.