Fialová - výjimečná a noblesní (2.díl)

30.06.2006 | , Dům a zahrada
BYDLENÍ


perex-img Zdroj: Finance.cz

S nekonvenčností, odvahou až extravagancí svých obyvatel bývá často spojována fialová barva v interiéru. Kombinuje v sobě totiž dvě silné a dynamické barvy palety: červenou a modrou, proto je výsledný tón přesvědčivý a plný příjemného napětí.

Kombinujeme fialovou
Výborným receptem pro harmonickou barevnou koncepci je inspirace přírodou a různými ročními obdobími kalendářního roku. Fialová v interiéru nejlépe vyniká stejně jako v přírodě v tak zvané "podzimní kompozici" s doplňky v sytých teplých barvách: zlatavě žluté, oranžové, červené, vínové, kaštanové a temně hnědé. Tato barevná kombinace však nutně potřebuje "odlehčení" světlými tóny stěn, bílým stropem, rámy oken a dveřními křídly. Jarní světle fialková má ve svém výsledném účinku mnoho společného s růžovou. V interiéru působí velmi jemně, něžně a žensky. Vyjadřuje nevinnost a svěžest, proto se dobře uplatní v dětském pokojíčku, království malé slečny, dospívající dívky i dospělé ženy s duší romantika.
Obzvlášť krásné a křehké kombinace vytvoří společně s bílou, vesele až rozverně působí v kombinaci s ostatními pastelovými tóny: vanilkově žlutou, meruňkovou a růžovou na zelenkavém pozadí. Příjemný kontrast do interiéru přinesou ocelově šedé tóny kovů: chromu, broušeného nerezu, niklu nebo naopak temná hnědočerná surového železa. Fialová s vínovou omezená na doplňky v puristickém bílo-šedém interiéru evokuje barevně umírněnou zimní paletu, která však na někoho svou střídmostí může působit smutně až depresivně. Neutrálnímu světlému pozadí studeně bílých nebo jemně šedých stěn sluší sytě barevná podlaha v teplých tónech a množství barevných akcentů. Chlad polštářků a čalounů fialových, vínových a temně modrých barev dobře vyváží zlatavý okr na potahu sedačky nebo ubrusu jídelního stolu. Fialová obzvlášť dobře vyniká na pozadí vytvořeném podle receptu "tón v tónu" ze všech odstínů hnědé - od krémově bílé, smetanové, přes barvu bílé kávy a béžovou k odstínům mléčné a hořké čokolády, kaštanové až po tabákovou.
Sytou tmavou fialovou výborně odlehčuje především jemná a světlá béžová, která atmosféru místnosti nevtíravě proteplí. Ve větších plochách dobře odráží světlo, prostor opticky zvětší, rozšíří a vytvoří přátelské pozadí pro fialové, švestkové a vínové akcenty. Neutrální a zdrženlivá lomená bílá na stropě, rámech oken a zárubních působí v tomto interiéru jako svěží vánek. Naopak výrazného až dramatického kontrastu dosáhneme kombinací fialové s oranžovou. Za pomoci dalších teplých odstínů palety - zlatého okru, jasné červeně, jahodové, vanilkové žluti nebo smetanové - tento kontrast zjemníme a vytvoříme v místnosti velmi přívětivou atmosféru.
Další oblíbenou módní kombinací je kombinace mechové a "vojenské" zeleně s různými odstíny fialové. Vínová, jako blízká příbuzná červené se zelenou vytváří ideální komplementární dvojici. Téměř výbušné napětí, které mezi těmito barvami vzniká je vhodné utlumit tóny neutrální světle béžové nebo holubičí šedi, která místnosti dodá chladnou eleganci. Šedá vytváří pro fialovou a jí příbuzné tóny dokonalé pozadí, na kterém se jejich krása násobí. Všechny barevné kombinace, ve kterých hraje některou z rolí fialová, zaručí interiéru punc noblesy, výjimečnosti a atraktivity.

Fialová na doplňcích
Na bytových doplňcích se fialové, vínové a příbuzným odstínům otevírá nové a široké pole působnosti. V současných interiérech hrají prim drobné skleněné a keramické artefakty, které působí především barevností, strukturou materiálu a často také transparencí. Fialová a vínová se krásně vyjímají na kusových kobercích, které pocitově zateplí prostor centrálního sezení. Pokud toužíme uplatnit tyto barvy v interiéru na větších plochách, vyberme pečlivě pouze jedinou stěnu. Výmalba všech stěn obytné místnosti by mohla způsobit nežádoucí ztmavení prostoru, protože syté odstíny pohlcují až 80 procent dopadajícího denního světla. Současně by příliš tmavé stěny místnost opticky "stáhly" neboli zmenšily a na citlivější osoby by dokonce mohly působit skličujícím až klaustrofobním dojmem.

Autor článku

Veronika Haroldová  

Články ze sekce: BYDLENÍ