Okrasné vytrvalé trávy (2.díl)

19.07.2006 | , Dům a zahrada
BYDLENÍ


perex-img Zdroj: Finance.cz

Bohatý sortiment okrasných trav umožňuje vybrat tu pravou rostlinu pro jakýkoliv typ zahrady od venkovské předzahrádky až po atrium či střešní zahradu ve městě.

Kostřava - Festuca scoparia
Stálezelená tráva tvoří husté trsy tenkých, smaragdově zelených listů; dorůstá výšky pouze 10-15 cm. Kvete v červnu a červenci hustými latami na žlutozelených stéblech vysokých 25 cm. Kostřava roste dobře v propustných půdách na slunci nebo v lehkém polostínu, toleruje sušší kamenité i vlhčí půdy. Používá se jako kompaktní pokryv na zídkách, svazích, v podrostech stromů. Drobný kultivar s hustými trsy pichlavých listů ´Pic Carlit´ dorůstá pouze 10 cm.

Dochan psárkovitý - Pennisetum alopecuroides
Elegantní trsnatá tráva vysoká 30-90 cm s drsnými obloukovitě převisajícími listy. V srpnu a září se objevují atraktivní trvanlivá květenství hustých, dlouze osinatých lichoklasů v barvě zelenobílé až purpurové, která přetrvávají až do zimy. Dochan je náročný na živnou, propustnou a přiměřeně vlhkou půdu, vyžaduje plné slunce. Používá se jako nápadná solitéra mezi kameny, na okraje trávníků, keřových a trvalkových skupin. Menší kultivary, jako je ´Hameln´, se uplatní i v nádobách.

Pampová tráva, kortadérie - Cortaderia selloana
Mohutná vytrvalá tráva dorůstá výšky 120 cm, obloukovitě ohnuté šedozelené listy s ostrými okraji mohou být dlouhé až 200 cm. V září vyrůstají květenství - samčí jsou štíhlá a samičí tvoří huňaté velké laty bílé, stříbřitě bílé nebo narůžovělé barvy. Kortadérie je velmi náročná na hlubokou, živnou a dobře propustnou půdu na slunném a chráněném stanovišti. Vyžaduje dobrou zimní přikrývku a i přesto často vymrzá. Velmi atraktivní solitéra na významná místa, pro malé zahrady se hodí menší a otužilejší kultivar ´Pumila´.

Smělek sivý - Koeleria glauca
Nápadně šedozelená tráva tvoří husté trsy tuhých a drsných listů, dorůstá výšky 20-25 cm. Květní stébla dosahují výšky 30-70 cm. Kvete v červnu až srpnu hustými zlatými latami. Smělek preferuje propustné, lehčí i chudší půdy na sušším slunném stanovišti. Je téměř vytrvalý, na jaře se pouze vyčesávají suché listy. Používá se v přírodních a stepních partiích, na okrajích trvalkových záhonů, na skalkách a vřesovištích, dobře se uplatní i v nádobách.

Bezkolenec modrý - Molinia caerulea
Nepřezimující tráva tvoří krátce výběžkaté trsy vysoké 30-40 cm. Olistění je tmavozelené s bělavým středním žebrem, na podzim se barví zlatě až červenohnědě. Květní stébla jsou vysoká kolem 120 cm a nesou od srpna do října stažené tmavé laty. Nejlépe prospívá v humózních, vlhčích a slabě kyselých půdách na plném slunci, ale snáší i mírně zásadité půdy v polostínu. Tvoří výrazné solitéry mezi kameny, u vodních ploch a v trvalkových záhonech; nejkrásnější je jeho podzimní zbarvení.

Zblochan vodní - Glyceria maxima
Mohutná, silně odnožující tráva tvoří rozsáhlé porosty vysoké 40-50 cm, lysé zelenavé až krémově žlutavé listy dorůstají až 60 cm délky a 2 cm šířky, bohaté květní laty jsou hnědavé na vysokých stéblech. Na zimu zatahuje a znovu raší v polovině dubna. Vyžaduje trvale vlhká stanoviště s těžší živnou půdou na plném slunci nebo mělkou stojatou vodu do hloubky 20 cm. Zelenožlutě pruhovaný kultivar ´Variegata´se často používá na březích vodních ploch.

Kavyl péřovitý - Stipa tenuissima
Vytrvalá trsnatá tráva se svinutými listy s chlupatým a dlouze osinatým zakončením. Rostliny tvoří hustý trs vysoký jen kolem 30 cm. Listy jsou světle zelené až žluté. Kvete v červnu a červenci, květní laty jen o málo převyšují vlastní trs. Na rostlině vydrží kvetoucí osiny do konce léta. Vyhovuje mu propustná, písčitá a kamenitá, ne příliš výživná půda na slunečném a teplém stanovišti. Tento druh se u nás teprve začíná pěstovat ze semen dovezených z teplých oblastí Ameriky.

Spartina - Spartina pectinata ´Aureomarginata
Krátce výběžkatá nepřezimující tráva tvoří volné trsy dorůstající 120-170 cm s jasně zeleným převisajícím olistěním s různě širokými podélnými žlutými proužky. Raší až v květnu, kvete od srpna do září kompaktními hnědozelenými latami na stéblech až 200 cm dlouhých. Na stanoviště je nenáročná, dobře roste v humózní vlhčí půdě na slunci a v polostínu. Pěstuje se nejčastěji ve skupinách v trvalkových a keřových záhonech, na březích vodních prvků.

Ječmenice - Elymus arenarius
Tráva s namodrale šedými listy, zejména mladé listy jsou intenzivně vybarvené. Trs dorůstá výšky 80-100 cm, velmi silně odnožuje a rozrůstá se. Kvete během června štíhlými bělavě šedými až nafialovělými klasy na stéblech vysokých 120-170 cm. Na půdu je ječmenice nenáročná, preferuje lehké suché půdy na plném slunci. Je vhodná pro pěstování v nádobách, v přírodních partiích s kameny. Může být silně invazivní, pokud její podzemní výběžky nejsou omezovány v růstu.

Autor článku

 

Články ze sekce: BYDLENÍ