Nákup měsíce: Střešní okna
Faktem je, že výrobky od různých firem jsou si často podobné, velká většina jich vykazuje perfektní vlastnosti a odlišnosti se dají najít spíše v detailech. Střešní okno ale není jen kusem skla ve střeše. Pohodlné bydlení dotváří i jeho příslušenství a v tomto směru už lze u jednotlivých výrobců vystopovat rozdíly v nabídce. A když už nám trh nabízí luxus výběru, proč jej řádně nevyužít?
Primárním smyslem střešního okna je jeho schopnost přivést do místnosti dostatek denního světla, zároveň ale v případě potřeby sluneční paprsky odstínit. Počet střešních oken se řídí podle velikosti místnosti, kterou mají okna osvětlovat, a podle sklonu střechy. Příjemné rozvržení by měl zajistit projektant. Pokud jde o odstínění sluneční paprsků, záleží na tom, zda se jedná o odstínění stálé (trvalá úprava skla), nebo dočasné (dokoupení příslušenství, především clon) - rozhodující bude především účel místnosti.
Provozní užívání ovlivňuje nejvíce funkce závěsů. Ty by měly umožňovat snadný pohyb okna (otevírání a zavírání) a fixaci okenního křídla v požadované poloze. Střešní okna jsou buď výklopná, kyvná nebo výklopně-kyvná. Posledně jmenovaná okna jsou vybavena kováním, zaručujícím plnou stabilitu okenního křídla při používání výklopné i kyvné funkce, což je nepochybně nejlepší řešení. Kamenem úrazu střešních oken bývá chybná nebo nedbalá montáž, jejímž následkem je zatékání, což může mít pro samotné okno, ale i střešní konstrukci fatální následky. Proto je nutné zajistit co nejlepší těsnost okna a zabránit negativním následkům povětrnostních vlivů. Toho lze docílit pomocí lemování, které zajistí vodotěsnou instalaci do střešní krytiny. Neméně důležité je i správné napojení podstřešní fólie na rám okna (navázání lemování na podstřešní ochrannou fólii.) Velkou roli ve vodotěsnosti střešního okna hraje (jako na celé střeše) dost často opomíjené oplechování. Volba materiálu záleží především na finančních možnostech investora.
Solidní výrobce poskytuje zákazníkům podrobný návod na montáž střešního okna, nicméně vhodnější je přenechat montáž specializované firmě.
Kromě výše popsaných vlastností by mělo střešní okno poskytovat také dobrou tepelnou izolaci. Tu zajistí použití izolačních dvojskel (někteří výrobci nabízejí dvojsklo s pokovenou vrstvou, která zajišťuje odraz unikající teplené energie zpět do místnosti). Kromě toho lze zakoupit termolišty, které vytvářejí v místech, kde vnitřní ostění svírá se střechou ostrý úhel, dodatečný prostor pro zesílení teplené izolace. Úniku tepla dále brání těsnění mezi rámem a křídlem okna a těsnění zasazené do vnějšího oplechování (současně brání průniku vlhkosti pod oplechování okna). Pro klienta je důležité znát co nejvíce způsobů zateplení, aby mohl porovnat nabídky výrobců a vybrat si pro sebe ten nejvýhodnější výrobek.
Vlastnosti okna ovlivňuje i to, z jakého dřeva je vyrobeno. Jednak záleží na jeho hustotě (zde svými vlastnostmi kraluje dřevo severských zemí oproti měkčímu dřevu ze střední Evropy), jednak na metodě výroby střešního okna. Profil z jednoho kusu dřeva může časem změnit tvar, proto poslední dobou výrobci prosazují profily lepené. Existují ovšem i okna plastová a hliníková.
Doplňky ke střešním oknům (clony, různé způsoby ovládání) už spíše jen dotvářejí nabídku, nicméně široký sortiment příslušenství může být v nepřeberné nabídce desítek výrobců pomyslným jazýčkem na vahách při výběru toho vhodného výrobku pro náš domov.
(kre)
Konec temna v podkroví
Bydlení pod šikmou střechou není možná z prostorového hlediska nejideálnějším řešením, má ovšem své nezaměnitelné kouzlo. Střešní okna, která přivedou do podkroví sluneční paprsky, tento dojem ještě umocní.
Definitivní zásah do konstrukce střechy se neobejde bez rady projektanta a stavebního povolení. Třebaže zcela nepochybně budeme využívat služeb odborníků, vyplatí se předem si pečlivě rozmyslet velikost, množství a značku oken. To by za nás sice měl udělat projektant, ale není od věci znát pár obecně vžitých pravidel.