Interiér na míru (1.díl)

14.08.2006 | , Dům a zahrada
BYDLENÍ


perex-img Zdroj: Finance.cz

Dokončovací práce patří pro všechny zúčastněné k nejnáročnější etapě budování rodinného domu

Uvedené vybrané skupiny prací patří ke kompletacím a finalizaci stavby rodinného domu. Kladou mimořádné nároky na časovou i věcnou koordinaci stavby. Obvykle jsou příčinou zpoždění předání stavby a často generují k tíži stavebníka nepopulární "vícepráce" - tedy neplánované vícenáklady.

Škarohlídové aplikují modifikovaný Parkinsonův zákon - "Hrubá stavba domu trvá 50% času určeného pro výstavbu, dokončovací práce dalších 90% času....(!)". S trochou nadsázky lze připustit, že to tak skutečně u řady staveb dopadne. Kde jsou hlavní příčiny? Drtivá většina rodinných domů realizovaných v současnosti je prováděna pouze na základě projektu pro stavební povolení, tedy v rozsahu a podrobnosti dokumentace dle vyhlášky č. 132/1998 Sb. (závazné prováděcí vyhlášky ke stavebnímu zákonu). To znamená podle schématické dokumentace s okótováním základních rozměrů, která však neobsahuje jediný detail a rovněž tak podrobné konstrukční a rozměrové řešení zmíněných schodů, vestavěných skříní, nebo třeba krbu. Přesto tyto položky v rámci nabídkového řízení stavební firma ocení v rovině odborného odhadu a obtížně kontrolovatelné vícepráce jsou na světě v okamžiku, když stavebník formuluje až v průběhu výstavby nároky například na mramorový krb, nebo schody z nerezu... Mimochodem nikde v obecně závazných předpisech není uvedeno, že projekt pro stavební povolení je postačující dokumentace pro realizaci stavby. Zpracování podrobné prováděcí dokumentace nebo projektu interiéru včetně všech detailů a výpisu výrobků se většina stavebníků brání s odkazem na výši honoráře - někdy dle jejich názoru nepřiměřenou. Málokdy si uvědomí (nebo se nechá přesvědčit), že na vícepracích zaplatí obvykle dle mých dlouholetých zkušeností několikanásobek částek za podrobný projekt. Ještě žádná stavba nestála tak málo, jak je uvedeno v rozpočtu - záleží jen na vůli stavebníka, půjde-li ve finále o rozdíly v řádu procent, desítek procent, nebo násobků...
Schody
Jednou z nejdůležitějších konstrukcí v domě jsou schody. Budeme je používat denně, později i ve stáří a proto je nezbytné, aby byly pohodlné. Toho dosáhneme výškou stupně, (v) optimálně kolem 150 - 160 mm, maximálně 170 mm. Šířka stupně, (š) nám pak vyjde z jednoduchého vzorečku 2v + š = 630 mm. Minimální průchozí šířka schodů v rodinném domě je 900 mm, světlá výška 210 mm. Zdůrazním, že všechny stupně jednoho schodiště musí mít shodnou výšku - lidská noha citlivě reaguje při nášlapu již na diferenci 10 mm. Samostatnou kapitolou je potom zábradlí, kde osobně upřednostňuji v souladu se závaznými ustanoveními ČSN bezpečnost - výtvarné kreace typu "lapačů malých dětí" doporučuji odmítnout již v zárodku, byť by se váš architekt jevil jako sebetalentovanější. Ostatně skutečný profesionál vám to nenabídne. Míním tím všechna ta lanková a vodorovně členěná zábradlí se značnými mezerami, která jsou pro děti báječnou výzvou k překonání. Ujišťuji vás, že děti mají zázračný dar odhalit vždy ta nejslabší a nejsnáze zdolatelná místa každého technického řešení - pozoruji to již třetí rok na svojí malé vnučce. Pro úplnost - zábradlí má mít svislé členění o maximální světlosti otvoru 130 mm a minimální výšku 900 mm. O nutnosti podrobné dokumentace nejlépe v měřítku 1:25, nebo 1:10 proto není třeba pochybovat, jistě se vyplatí.
Vestavěné skříně
patří zejména k výdobytkům polistopadového stavebnictví, kdy ve shodě s evropskými trendy většina stavebníků přehodnotila názor na úložné prostory v domě. Preferují se spíše samostatné šatny s vestavěnými skříněmi v návaznosti na pokoje, než samostatné skříně zaplňující obytné místnosti. Vznikla řada firem, které se na problematiku specializují a dodávají vybavení šaten na klíč. Pro stavebníka vzniká dilema jaké zařízení a jak vnitřně členěné objednat. Klientům obvykle doporučuji inventuru oblečení a obuvi - to je doslova sepsat počet párů bot členů rodiny, počet obleků, kostýmů a doplňků. Například "bible" všech projektantů - typologie "Neufert" potom stanoví odpovídající prostory pro košile či ponožky.

Autor článku

Josef Smola  

Články ze sekce: BYDLENÍ