Etapa stavby, při níž probíhají dokončovací práce, si vyžádá zapojení mnoha řemeslných profesí ( truhláři, zámečníci, sklenáři, obkladači, podlaháři, krbové studio, kuchyňské studio...) a výrobu mnohdy řemeslně náročných prvků. Pro stavebníka představuje také poměrně vysokou investiční náročnost. Dům již tedy nebude přibývat takovým tempem jako ve fázi hrubé stavby.
Bylo by mylné se domnívat se, že dům je téměř hotový a zbývá pár maličkostí a podcenit tak skutečný význam této fáze stavby. Právě nyní se totiž začne rodit konečný vzhled domu a jednotlivé detaily, které mohou buď podtrhnout a dokreslit kvalitu bydlení, nebo také zkazit celkový dojem jinak dobře a kvalitně rozestavěného domu. Také proto je opět v této fázi stavby neopomenutelná a podstatná spolupráce s odborníky, od architekta přes stavební dozor investora až po výběr jednotlivých firem a řemeslníků. Toto doporučení platí v případě, kdy se tyto práce provádějí formou subdodávek generálnímu dodavateli, stejně jako v případě, že jsou řízeny přímo stavebním dozorem investora. Spolupráce s odborníky může stavebníkovi ušetřit mnoho času, prostředků, ale i stresu ze zdánlivého chaosu v průběhu dokončovacích prací, možná i více než v předchozí etapě hrubé stavby. Jedná se totiž o organizačně náročnější část a zacházíme při ní s dražšími materiály než v průběhu hrubé stavby. Spolupráce s odborníky zajistí koncepčnost a sledování původního záměru až po detail. Správná koordinace jednotlivých profesí ušetří nejen čas, ale také zabrání poničení finálních povrchů, jejichž oprava je mnohdy nákladná a někdy dokonce i nemožná. Stavební dozor investora ve spolupráci s architektem a projektantem také bdí nad správnými technologickými postupy a finalizací jednotlivých detailů a povrchových úprav.
S ucelenou představou
Ve chvíli, kdy ze země vyroste hrubá stavba a je dokončena až po střechu, to zdánlivě vypadá, že největší díl práce je už hotový. Dům má svůj tvar, začíná se pomalu podobat domu z výkresů a jeho budoucí majitel se může poprvé projít po jednotlivých místnostech. Začíná však další etapa a ještě před jejím započetím je nutné uvědomit si několik důležitých faktů.
Dříve, než stavebník zahájí dokončovací práce, měl by mít zcela jasnou představu o konečném charakteru interiéru a vybavení domu. V ideálním případě si tuto představu vytvořil již ve fázi architektonické studie při komunikaci se svým architektem a jednotlivé prvky jsou tedy zcela přesně definované v realizační dokumentaci. V každém případě je nutné si uvědomit, že koncept interiéru by měl komunikovat s charakterem domu a měl by být logickým završením celého návrhu. Navíc interiérové prvky jsou prvky, které nejvíce vstupují do života obyvatel domu a jejich kvalita a fungování bezprostředně každý den ovlivňují pohodu bydlení. Počáteční koncept je tedy jakousi osnovou, kolem které se rozvine tvarování jednotlivostí, měl by definovat volbu materiálů, barevnost a hierarchii jednotlivých prostor v domě. Volba materiálů a barevnost jsou samozřejmě také velmi důležité pro výslednou atmosféru bydlení. Během dokončovacích prací budou do domu přibývat prvky, které mohou akcentovat prostor ( schodiště, krb...), vyjádřit jeho reprezentativnost, podpořit jeho útulnost, některé se mohou stát i jakýmsi "šperkem" domu. Řešení interiéru by však v žádném případě nemělo být přehlídkou a rešerší prvků vyhledaných na stránkách časopisů a katalogů dodavatelských firem. Jednotlivé interiérové prvky by spolu měly komunikovat, měly by respektovat již připravený prostor a vytvářet harmonický celek. Jednoduché a střídmější řešení s několika vtipnými detaily může být leckdy elegantnější a nadčasové.
Výběr materiálů
Velmi podstatným hlediskem při volbě materiálů a konstrukcí v interiéru je také praktičnost. Je tedy potřeba se zamyslet nad udržovatelností a životností jednotlivých materiálů. Na trhu existuje velké cenové rozpětí mezi jednotlivými materiály a technologiemi a nelze zdaleka říci, že nejdražší je nejkvalitnější. Zároveň ale také není na místě na interiérovém vybavení šetřit na úkor kvality. Jako příměr lze například použít jeden z historických přístupů - podlahy se tradičně dělaly z tvrdého dřeva (dub, buk), zatímco na zárubně, dveře a nábytek se používalo méně kvalitní dřevo měkké (smrk). Je tedy důležité zvážit namáhanost jednotlivých materiálů a tomu podřídit jejich kvalitu, prodlouží se tím celková životnost vnitřního vybavení domu.Na základě celkového konceptu potom mohou vzniknout realizační výkresy jednotlivých elementů (schodiště, krb, vestavěný nábytek, posuvné příčky, spárořezy obkladů, kladečské plány pro podlahy). Prováděcí a výrobní dokumentace řeší i jednotlivé konstrukční detaily, které zajišťují nejen plnou funkčnost, ale elegance, důvtip a preciznost v jejich řešení se stane vizitkou vašeho bydlení. Například i u velmi drahé masivní dřevěné podlahy může celkový dojem zásadně zkazit způsob olištování a přechodů mezi jednotlivými podlahovými povrchy a materiály a velmi drahý keramický obklad může být pokažen špatným položením bez rozvržení spár a celkový dojem ze schodiště může zkazit nepohodlné a špatně tvarované madlo. Již jsem se zmínila o tom, že jednotlivé prvky by spolu měly komunikovat nejen volbou materiálu, konstrukčními principy, ale i barevností. Ještě před započetím realizace je proto dobré prohlédnout si vzorky jednotlivých materiálů s finálními povrchovými úpravami a vzájemně je porovnat. Jen tak lze předejít nemilému překvapení na stavbě.
Důraz na detaily
Při vší úctě ke zkušeným a zručným řemeslníkům, je myslím na místě podotknout, že vzniknou-li ve spolupráci s architektem mnohdy atypické detaily, je potřeba být důsledný při jejich realizaci a neměnit přímo na stavbě na poslední chvíli jejich řešení. Vždy je na místě si uvědomit, že vznikaly několik týdnů a měsíců a mají vzájemné vazby, které již jednotlivá profese nikdy nemůže zohlednit a domyslet. Pakliže se některá ze změn jeví jako nezbytná, je dobré k jejímu řešení přizvat architekta, který rozhodne v kontextu celé stavby a posoudí nutnost takové úpravy. Důkladná příprava a přesné specifikace ve spolupráci s architektem a dále důslednost při realizaci za pomoci stavebního dozoru investora jsou tedy důležitými předpoklady dobrého zvládnutí dokončovacích prací. Mohou toto jinak velmi náročné období stavby podstatně ulehčit a umožnit tak stavebníkovi skutečně vychutnávat dobrý pocit z nově vznikajícího domova naplňovaný jen milými překvapeními a radostí z rodící se finální podoby jeho budoucího bydlení.