EINTOPF

22.08.2006 | , VysokéŠkoly.cz
Studentské centrum


perex-img Zdroj: Finance.cz

V tomto prázdninovém speciálu vám přinášíme rozhovory se zahraničními studenty, kteří navštěvují české univerzity. V dnešním díle vám trošku netradičně ukážeme pohled na studentský život v Česku očima Megan Shea z USA, která zde rok učila.

Megan Shea (24) pochází z Pensylvánie, USA. V rámci projektu Fulbrightovy nadace učila vloni angličtinu na gymnáziu v Kutné Hoře. Jak vidí české studenty?



Jaké bylo tvoje první setkání se studenty na gymnáziu?
Zezačátku mi moc nerozuměli. Myslím, že byli tak vyděšení, že zvažovali, že opustí budovu. (smích) Teď už je to v pohodě.

Je podle tebe velký rozdíl mezi českými a americkými studenty?
Obrovský. Čeští žáci mají mnohem větší respekt k učiteli. Je tu méně rebelie než mezi americkými teenagery - ti se bouří proti všemu. Možná je to kvůli tomu, že tu máte více svobody - u nás musíte mít písemnou propustku, i když chcete jít během hodiny na toaletu. Zatímco u nás bylo v módě na školu kašlat, přijde mi, že u vás je otázka prestiže být ve škole úspěšný.

Jak je to se záškoláctvím?
Pokud v Americe nepřijdete ráno do školy, volají vašim rodičům, kde jste. Takže lidi lžou rodičům i učitelům. Tady je to o dost volnější. Ono stejně bude vždycky platit: když někdo chce, prostě za školu půjde - pravidla nepravidla.

A co opisování z taháků?
Je to neuvěřitelný! U nás je to něco nepřípustného. V Čechách mě šokovalo, jak je podvádění tolerované. Rozhodně není dobrý příklad do života tvrdit, že podvádět se může.

Jak bys porovnala faktické znalosti studentů v Česku a Americe?
Jednoznačně tu máte lepší všeobecný přehled. Hlavně co se zeměpisu a dějepisu týče. Myslím, že český systém zdůrazňuje znalosti, náš je víc o rozvoji kritického myšlení a analýzy. Na to jsou zaměřeny i přijímačky na vysokou. Taky se u nás víc učíme mluvit před lidmi.

Jak se liší mimoškolní studentský život středoškoláků?
U nás je všechno víc vázáno na školu - sporty i většina kroužků. Vy si tady odbudete výuku a pak všichni prchají pryč. Taky mi tu trošku chybí akce, které by více svedly celou školu dohromady - u nás se třeba vyhlásí, že jdou všichni do školy v pyžamu. Navodí to takovou trochu bláznivou atmosféru a to občas neuškodí. Taky tu postrádám nadšení pro školní sportovní týmy. Když vám nejde třeba matika, můžete přeci zazářit třeba v basketu. Tady se to ale moc necení.

Co třeba maturitní ples?
Plesy jsou tu bláznivý. Pohled na patnáctileté studenty, kteří se líbají u baru nad půllitrem piva - to je u nás naprosto nemyslitelný.

Protože je Megan vegetarián, připravila si pro vás jednu delikátní bezmasou mňamku:

Vegetariánské chilli

Přísady:
2 konzervy červených fazolí v rajčatové omáčce
3 čerstvá rajčata
2 sáčky rýže
150g strouhaného sýra, nejlépe cheddar, ale je možné použít i eidam
150 ml zakysané smetany
4 stroužky česneku
troška soli a chilli koření

Postup
1)V hrnci ohřejeme fazole a přidáme na kostičky nakrájené rajče; vaříme, dokud rajčata nezměknou.
2)Uvaříme rýži.
3)Rajčatovou směs ochutíme solí, česnekem a chilli.
4)Podáváme v misce v tomto pořadí:
na dno dáme trošku rýže,
polijeme chilli směsí,
posypeme sýrem
a navrch dáme lžíci zakysané smetany.

Bon apetit! aneb Dobrou chuť!













Materiál byl převzat ze zpravodajského a informačního serveru VYSOKESKOLY.CZ.

Autor článku

Lucie Kavanová