Dlažby (2.díl)

23.08.2006 | , Dům a zahrada
BYDLENÍ


perex-img Zdroj: Finance.cz

Správná volba pro všechny namáhané prostory rodinného domu

Barevnost a styl
Již několik let ovlivňuje módní trendy vlna sentimentu a romantismu obracející se k prostému venkovskému životu. Patří sem malebné a okouzlující série s prvky, které jsou zdařilou kopií starých ručně zdobených dlaždic. Drobné pestře malované prvky s rostlinnými motivy a révovím vložené mezi větší dlaždice v pravidelném rastru dýchnou na všechny příchozí nostalgií a vnesou do interiéru kouzlo venkova. Tento rustikální, dekorativní styl útočí na city a evokuje časy dávno minulé, které připomíná umělou patinou, nepravidelností, umělým ošlapem a opotřebením. Kouzlo nefalšované patiny a stáří získáme opětovným použitím staré cihelné dlažby. V rekonstruovaných venkovských statcích či stylových secesních vilkách, kde se původní dlažbu nepodaří zachránit, najdou uplatnění především kolekce v retro-stylu, které budou citlivou připomínkou původního genia loci. Díky speciálním technologiím jsou od původních originálních vzorů k nerozeznání a jejich "umělé stáří" lahodí oku i duši. Jiný směr vycházející z filozofie minimalismu využívá elegance čistých linií, hladkého povrchu a jednoduchosti tvarů. Pracuje pouze se strukturou povrchu, barevností, netradičními formáty a spárořezem. Zajímavé efekty nabízejí drobné prvky v roli kontrastní bordury na pozadí elegantních velkoformátových dlaždic. Nadále trvá obliba mozaiky, jejíž designeři přicházejí se stále novými a neotřelými nápady. Vedle obvyklých prvků velikosti 15/15 - 20/20 mm najdeme v nabídce i zcela droboučké prky 10/10 mm, obdélníčky 10/20 - 20/45 mm, kónické obdélníčky, pravidelná kolečka i organické tvary různě velkých oválků. Výtvarné možnosti využití a kombinování mozaiky jsou téměř neomezené. Mozaika díky drobným prvkům pokoří jakékoliv nepravidelné tvary, od oblé hrany zapuštěné vany po plynulý náběh podlahy na stěnu zaručující originální vzhled a výbornou čistitelnost. Při použití mozaiky na zemi je však praktické omezit četnost drobných prvků na minimum, především kvůli redukci spár, které se obtížně čistí.

Efektní materiálové kombinace
Aktuálně se objevují zcela netradiční materiálové kombinace keramiky s drobnými prvky z čirého probarvovaného skla, pravého dřeva či nerezového kovu. Obzvláště v kolekcích inspirovaných přírodní barevností jsou tyto kombinace velmi efektní a působivé. Tmavě antracitovou dlažbu překrásně rozjasní a ozvláštní subtilní nerezové pásky. Všem bíle lomeným, smetanovým, béžovým, kaštanovým a oříškovým tónům sluší kombinace s drobnými dřevěnými prvky, které se následně opticky provážou se dřevem nábytku a vybavení. Průhledné skleněné prvky v kombinaci s keramikou pomohou plochu důrazněji rozčlenit, dodají jí lidské měřítko a hloubku. Zajímavě působí i kombinace dlažby s jinými materiály, nejčastěji dřevem ve větších ucelených plochách. Kamenná nebo keramická podlaha dokáže působivě orámovat intimní dřevěný ostrůvek, na kterém "pluje" jídelní set stolu se židlemi. Naopak v celodřevěné podlaze se bude překrásně vyjímat keramická či kamenná dlažba lemující kuchyňskou linku v kritické pracovní zóně šířky 60 - 80 cm nebo vymezující komunikační zóny. Problém důkladné očisty, speciálně v rodinném domě s několika vchody, pomohou vyřešit čistící rohože. Pro hrubé očištění se ideálně hodí přírodní kokosová vlákna rohože vsazené do venkovní keramické dlažby krytého zádveří. Druhým stupněm čištění je takzvaná "čistá" vnitřní rohožka, z praktických a bezpečnostních důvodů opět zapuštěná do podlahy.

Netradiční řešení
Svoboda designerů nezná hranic a tak se na trhu můžeme setkat se zcela netradiční dlažbou skleněnou, dřevěnou nebo betonovou. Skleněné dlaždice díky částečné transparenci působí velmi křehce, lehce a vzdušně. Interiér prozáří svou svěží krásou a odraženými paprsky slunce nebo alespoň denním světlem. Lze je efektně kombinovat se skleněnými obklady, přičemž výsledný dojem je kompaktní a zcela originální. Povrch skleněné dlažby působí živě, proměnlivě a výtvarně nás silně zasáhne. Na někoho naopak lesklý a světelně nestálý povrch dlaždic působí zneklidňujícím a nestabilním dojmem. Další neobvyklou volbou podlahové krytiny pro obytný interiér jsou betonové respektive teracové dlaždice. Ačkoliv jsou často spojované s veřejnými domovními i komerčními prostory, v originálně pojatém interiéru si budou dobře rozumět s dalšími stejně svéráznými materiály: surovým betonem schodiště, ocelovými pláty zábradlí, válcovanými nosníky vestavěného patra či s hrubě opracovaným dřevem. Díky jemnému dekoru a neutrální barevnosti vytvoří zajímavé pozadí pro výrazně barevné designové solitéry. Velmi zajímavou novinkou posledních let jsou dřevěné dlaždice, které lze volně pokládat, rozebírat a přenášet. Ve formě snadno demontovatelných vzdušných rohoží zpříjemňují kontakt bosých nohou s jinak chladnou podlahou terasy nebo koupelny. Dobrou odolnost povětrnostním vlivům a atmosférické vlhkosti zajišťují odolná a houževnatá dřeva, nejčastěji teak.

Autor článku

Veronika Haroldová  

Články ze sekce: BYDLENÍ