Prostoru na míru (1. díl)

25.08.2006 | , Dům a zahrada
BYDLENÍ


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ideální cestou k úspěšnému využití koutů, výklenků a prostoru vůbec je vhodná koncepce úložných míst

Vestavěný nábytek - toto sousloví pro mnohé znamená jasné synonymum skříní vestavěných podél jediné volné stěny v rodičovské ložnici. Ale uplatnění vestavěného nábytku tímto konvenčním řešením zdaleka nekončí. Vestavěný nábytek může hrát významnou roli v každé místnosti, včetně utilitárních, každodenně obývané prostory nevyjímaje.

Vestavěná skříň v koupelně či na WC dokáže nahradit úklidovou komoru, v kuchyni poslouží jako nenápadná a prostorově úsporná spíž. Vestavěná kuchyňská linka je elegantní a velmi praktická. Vhodně členěná vestavěná sestava skříněk a regálů v obytném prostoru poslouží k umístění televizoru a sebevědomě nahradí nábytkovou stěnu. Velmi zajímavě bude v reprezentativních obytných prostorech, jídelnách a salónech působit nasvícená vestavěná knihovna nebo vitrína. Výklenek v chodbě oživí a odlehčí nízká vestavěná komoda.

Šatna
Dokonalé, inteligentní a úzce specializované vnitřní vybavení šatních skříní nám umožní přehledné uložení veškerého šatstva i s doplňky a obuví. A to vše elegantně ukryté za posuvnými dveřmi skříně. Stěny místnosti tak díky vestavěným skříním mohou zůstat prázdné a místnost opticky působí vzdušně a odlehčeně. Ideální cestou k úspěšnému řešení je vhodná koncepce úložných prostor respektive vestavného nábytku již ve fázi projektové přípravy rodinného domu. Pro dokonalé využití vestavěných skříní je nutné důkladně se zamyslet nad jejich velikostí, uspořádáním, vnitřním vybavením a zamýšlenou náplní. Zásadní vliv pro správné dimenzování objemu skříní a výběr vnitřního vybavení má množství oděvů, obuvi a doplňků, které chceme mít dennodenně po ruce. Nejčastěji se s vestavěnými skříněmi setkáme v šatnách nebo přímo v ložnicích, kde využívají prostor od podlahy až ke stropu místnosti a plní roli šatny nebo univerzálního úložného prostoru. Jejich hloubka je proto nejčastěji 60 cm a umožňuje pohodlnou instalaci ramínkové tyče pro zavěšení bund, kabátů a kožichů. Část prostoru je pak vyplněna otevřenými skříňkami, drátěnými či uzavřenými zásuvkami pro spodní prádlo, čepice, šály a rukavice. Ve spodní části je prakticky uložená obuv, v horních hůře dostupných částech pak sezónní a méně používané oblečení a sportovní vybavení.

Úklidová komora
Jako komora nám dobře poslouží skříň vestavěná do úzkého výklenku s otevíravými plnými dveřmi přístupná z chodby, haly, koupelny nebo WC. Ve svých útrobách nenápadně skryje vysavač, žehlící prkno, zásoby osobní kosmetiky, čistících prostředků a toaletního papíru pro celou rodinu. Výklenek stačí pro tyto účely vybavit jednoduchými otevřenými policemi na míru jednotlivých ukládaných předmětů. Pořádek v drobnostech nám pomohou udržet plastové omyvatelné kontejnery, plechové dózy nebo obyčejné kartónové krabice. Uskladnění úklidových prostředků nebo hadice vysavače spolehlivě zajistí speciálních prvky drátěného programu, které snadno připevníme přímo na zeď nebo vnitřní stranu dveří.

Kuchyně
Obzvlášť elegantně působí kuchyňská sestava vestavěná do výklenku na míru. Kompletní zabudování kuchyňské linky hospodyňce ušetří nepříjemné stírání prachu z povrchu horních skříněk a současně uzavře boky pracovní linky a účinně zabrání nebezpečnému padání předmětů z pracovní plochy do stran. Zarovnáním líce dvířek s přilehlými stěnami působí celá sestava velmi upraveně a kompaktně. Pokud je navíc barva dvířek stejná či podobná barvě bezprostředně navazujících stěn, kuchyňská linka s nimi přirozeně splývá a i rozlehlá sestava vypadá v interiéru velmi nenápadně. Tomuto dispozičnímu řešení obzvlášť sluší spoluhráč: protilehlý pracovní ostrůvek s varnou deskou, barem nebo navazujícím jídelním koutem, které zdůrazní horizontalitu celé kompozice.

Spíž
Také spíž může mít podobu vestavěné skříně a to jedno-, dvou- nebo dokonce tří-dveřové. Pro přehledné ukládání nám postačí výklenek hloubky 30-40 cm vybavený obyčejnými dřevěnými policemi. Pokud hodláme prakticky každodenně využívat hlubší výklenek, vybavme ho speciálními výsuvnými pojezdy drátěného programu. Z hygienických důvodů je třeba zajistit uloženým potravinám dostatečné větrání a to nejlépe přirozeným prouděním vzduchu. Zajistíme ho instalací mřížek ve spodní a horní části plných krycích dveří. Nejlepší službu nám poskytnou dveře se vzdušným dřevěným výpletem, který rozměrnější více-dveřové skříni dodá příjemnější měřítko a současně interiér skříně přirozeně "dýchá". Do spodní části spíže je vhodné ukládat trvanlivé potraviny a dlouhodobé zásoby: velká balení mléka, vody a ostatních nápojů. Dokonale využít spodní hůře dostupnou část skříně nám pomohou plastové kontejnery na kolečkách.

Autor článku

Veronika Haroldová  

Články ze sekce: BYDLENÍ