V mnoha případech lidé zjistí, že jim z nějakého důvodu chybí roky pojištění k dosažení nároku na důchod. Tuto situaci lze přitom řešit standardním způsobem, a to doplacením chybějící doby formou dobrovolného důchodového pojištění. Důležité je si uvědomit, že tento úkon je zapotřebí udělat před podáním žádosti o důchod a před uplynutím doby, za kterou je možné pojistné doplácet zpětně. Zpětně lze zaplatit pojistné pouze jediný rok. Stejný postup platí i v případě získání nároku na pozůstalostní dávku. V případě úmrtní člena rodiny nebo osoby blízké už nemůže pozůstalý podávat přihlášku k účasti na pojištění za dobu před úmrtím. O dobrovolném placením důchodového pojištění jsme již psali a můžete si přečíst podrobnosti v tomto článku.
Pokud nemáte přehled o svém průběhu pojištění, máte možnost si jednou ročně písemně požádat Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) o zaslání informativního osobního listu důchodového pojištění. Ten obsahuje přehled o dobách pojištění v evidenci ČSSZ. V případě, že se rozhodnete doplatit si dobrovolné pojištění, musíte tak učinit vždy za celé kalendářní měsíce. Minimální měsíční pojistné v letošním roce činí 2.548 Kč.
Doplacení pojistného může pomoci i v případě důchodů podmíněných dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem, tedy plných či částečných invalidních důchodů. Abyste získali nárok na invalidní důchod musíte splnit minimální dobu pojištění v uplynutých deseti letech před vznikem invalidity. Počet potřebných roků je odstupňován dle dosaženého věku a u člověka staršího 28 let činí 5 roků.
V případě, že uvažujete o žádosti o důchod a nejste si jistí dalším postupem, neváhejte se obrátit na místně příslušnou správu sociálního zabezpečení. Tam by vám měli navrhnout nejvhodnější řešení.