Faktory - duben 1999
Po meziměsíční stagnaci celkové hladiny spotřebitelských cen v posledních šesti měsících (s výjimkou ledna) se v dubnu zvýšil index spotřebitelských cen o 0,3 %, t.zn. stejně jako v dubnu minulého roku. Růst indexu spotřebitelských cen byl v převážné míře způsoben zvýšením cen pohonných hmot, které po soustavném poklesu v loňském roce a po mírném zvýšení v březnu vzrostly v dubnu o 7,8 %. Na vývoji indexu spotřebitelských cen působila dále stagnace cen ve skupině potravin
y, nápoje a tabák (na rozdíl od jejich poklesu v předcházejících měsících), která však byla výsledkem zejména růstu cen kuřat (čerstvých, mrazených i chlazených) o 18,2 %, subtropického ovoce o 4,3 % a naopak mírného poklesu cen většiny druhů potravinářského zboží. Pokles cen ve skupině volný čas byl ovlivněn především snížením cen tuzemských rekreačních pobytů o 3,4 %. Ve skupině veřejné stravování a ubytování vzrostly ceny ubytovacích služeb o 4,8 %.Změna indexu spotřebitelských cen v dubnu očištěná o sezónní vlivy (-0,002 procentního bodu) a vliv změn regulovaných cen, daňových úprav a jiných administrativních opatření (+0,015 procentního bodu), počítaný na celém spotřebním koši-jádrová inflace, činila -0,270 %.
Míra vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen (CPI-Consumer Price Index) za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v dubnu 7,1 %.
Míra vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen v dubnu1999 proti dubnu 1998 dosáhla 2,5 %. Proti dubnu 1998 se nejvíce zvýšily ceny za bydlení (o 13,5 %), z toho čisté nájemné o 16,7 %, služby spojené s bydlením o 12,6 % a náklady na elektřinu, plyn a ostatní paliva o 12,3 %. Náklady na vzdělávání vzrostly o 5,7 %, na veřejné stravování a ubytování o 2,
7 %, volný čas o 2,5%, na zařízení a provoz domácností o 1,9 % a na odívání o 0,7 %. Ceny potravin, nápojů a tabáku, které mají třetinovou váhu ve spotřebním koši, byly nižší o 4,3 % a snížily.
Zdroj: ČSÚ