Šance uchazečů o ČSOB se zřejmě vyrovnaly

24.02.2000 | ,
ÚČTY A SPOŘENÍ


perex-img Zdroj: Finance.cz

Banka pro podnikatele, univerzální peněžní ústav, banka s pojišťovnou- to jsou tři možné osudy privatizované ČSOB. Každý ze tří kandidátů na dvoutřetinový podíl v Československé obchodní bance pro ni bude znamenat jinou budoucnost. O tom, jakým směrem se banka vydá, budou Zemanovi ministři rozhodovat v pondělí.

DEUTSCHE BANK BYLA DLOUHO JASNĚ V ČELE S bilanční sumou přes jednu miliardu německých marek a po spojení s americkou Bankers Trust se Deutsche Bank stala největším bankovním domem na světě. Tento kolos, který po celém světě zaměstnává přes dvacet tisíc zaměstnanců, loni vykázal zisk okolo dvou miliard marek. Jak potvrdil jeden z těch, kteří jsou s privatizací obeznámeni, Československá obchodní banka by pod kormidlem Deutsche Bank zůstala institucí, která se zaměřuje především na podnikovou klientelu. "ČSOB má velmi významnou pozici na našem trhu ve financování zahraničního obchodu a podobně je na tom Deutsche Bank v Německu," říká jeden ze zdrojů, který má informace o záměrech banky. "ČSOB by tak zapadla do strategie Deutsche Bank," dodal s tím, že drobní vkladatelé by nebyli hlavním zájmem této instituce. Ronald Weichert z frankfurtské centrály tohoto finančního ústavu však odmítl podrobněji hovořit o plánech s Československou obchodní bankou s odkazem na probíhající rozhodování vlády. Tuzemský poradce Deutsche Bank Bohumil Studýnka však již dříve potvrdil, že by banka z ČSOB ráda udělala centrálu pro střední a jihovýchodní Evropu. "Počítá se s tím, že se stane autonomním centrem pro celou tuto oblast," uvedl Studýnka.

HYPOVEREINSBANK NENÍ V ZEMI ŽÁDNÝ NOVÁČEK Jinou cestou by se vydala ČSOB pod praporem HypoVereinsbank. Tato německá banka na zdejším trhu působí již od roku 1992 a zaměřuje se na drobnou i podnikovou klientelu. ČSOB by tedy byla poté univerzální bankou poskytující všechny služby včetně hypoték či stavebního spoření. Pokud banku dostane právě tato instituce, bude následovat fúze s tuzemskou pobočkou HyboVereinsbank, která je šestou největší bankou v zemi. "Po spojení bychom vrátili všechny licence pro HypoVereinsbank a značka ČSOB by zůstala zachována," říká šéf pražské pobočky Hans-Peter Hoerster. "Chceme přes ČSOB poskytovat i stavební spoření, ke kterému má naše banka povolení," dodal Horster. HypoVereinsbank, která se zdála ještě minulý týden být zcela mimo hru, je jediným z kandidátů, který má přímé zkušenosti z českého trhu. Podle zdrojů blízkých privatizaci ještě na poslední chvíli zvýšila svou cenovou nabídku.O ceně však Hoerster nechce mluvit a připomíná jen, že HypoVereinsbank by spojením dodala ČSOB dalších šest miliard kapitálu. Tuzemská pobočka HypoVereinsbank má asi pět tisíc podnikových a patnáct tisíc soukromých klientů. Její mateřská společnost sídlí v Mnichově a je s bilanční sumou 872 miliardy marek sedmou největší bankou světa. V mateřské zemi je větší pouze Deutsche Bank.

PŮVODNĚ OUTSIDER, NYNÍ HORKÝ FAVORIT? O KBC je jisté jedno- je to černý kůň a překvapení celé privatizace. Proti favorizovaným německým konkurentům nabídla podle dostupných informací zatím nejvyšší sumu- 1,4 miliardy dolarů. Stejně jako Deutsche Bank jsou i zástupci KBC Bank skoupí na slovo. "Čekáme na konečný verdikt, nechceme teď nic komentovat," řekl ředitel její pražské pobočky Pavel Strnad. Podle dostupných informací však lze předpokládat, že i tento finanční ústav by otočil kormidlo směřování Československé obchodní banky více směrem k drobným klientům. "Chtěli bychom se soustředit na drobné bankovnictví," potvrdil tento záměr několikrát prezident KBC Bank Remi Vermeiren. Banka již dříve vlastnila podíl v pardubické Chmelařské pojišťovně a přes svou sesterskou společnost je spojena s Patria Finance. Spojení banky a pojišťovny považují její představitelé za dobrý tah, neboť podle Vermeirena má bankovnictví hodně společného s životním pojištěním. Proto by KBC Bank chtěla využít sítě poboček i k prodeji pojišťovacích produktů. "Síť poboček navíc dále rozšíříme," dodal. Mateřská KBC Bank je největší belgickou bankou a prestižní časopis Euromoney ji vyhodnotil jako nejlepší banku bez zahraničního kapitálu v Belgii. Celá skupina zaměstnává 23 tisíc lidí a je jedním z největších evropských center pro zúčtování v euro.

Zdroj: MF Dnes 28.5. 1999

Autor článku

 

Články ze sekce: ÚČTY A SPOŘENÍ