Československá obchodní banka se včera po podpisu smlouvy stala součástí belgické bankovně-pojišťovací skupiny KBC. Vedle Belgičanů, kteří za 66 procent akcií banky zaplatí 40 miliard korun, vstoupila do ČSOB i Mezinárodní finanční korporace (IFC) ze skupiny Světové banky. Ta za 4,3 procenta akcií, které měla pod kontrolou ČSOB, zaplatí 75 miliónů dolarů (2,67 miliardy korun).
"Jsem rád, že vláda plní sliby a privatizuje bankovní sektor. Jde o obchod výhodný pro obě strany," prohlásil po podpisu smlouvy premiér Miloš Zeman.
Prezident KBC Remi Vermieren ocenil management ČSOB za profesionální přístup k procesu privatizace. "Je tu předpoklad, aby se ČSOB stala nejlepší bankou v ČR a střední Evropě," zdůraznil.
Při setkání s novináři nahrál mluvčí vlády Libor Rouček premiérovi na bonmot, protože název belgické banky zkomolil na KGB. "Chtěl bych vás ujistit, že jsme ČSOB neprodali KGB, ale renomované belgické bance," řekl Zeman.
Korunová platba za banku podle Vermierena dorazí ve druhé polovině července. Postup by přitom neměl ohrozit stabilitu koruny. "Vezmeme na sebe část rizika směnného kursu," řekl prezident KBC.
Prodejní cena podle premiéra Zemana dvakrát převýšila odhady českých ekonomických analytiků. "To nenasvědčuje jen o kvalitě ČSOB, ale i o úrovni českých analytiků," řekl. Zeman soudí, že výnos, který si dělí ČNB (16,2 miliardy Kč), FNM a MF (každý 11,9 miliardy Kč), by se měl investovat do oblastí s multiplikačním efektem, a přispět tak k hospodářskému růstu a "nikoliv ho utopit v černých dírách spotřeby".
V privatizaci bank nehodlá kabinet polevit. "Proces probíhal ve všech fázích velkou rychlostí a s naprostou transparencí. To dává dobré předpoklady pro průběh privatizace zbývajících dvou velkých bank. Vláda je hodlá privatizovat stejným tempem jako ČSOB," řekl ministr financí Ivo Svoboda.
Generální ředitel ČSOB Pavel Kavánek uvedl, že po vstupu KBC a IFC je banka silnější, než byla.
Koupě 4,3 procenta banky představuje pro IFC její vůbec největší kapitálovou investici v bankovním sektoru, kterou tato společnost učinila. "Náš podíl se zdá malý, ale chceme hrát v ČSOB roli, která bude nabývat na významu," sdělil zástupce IFC Harold Rosen.
Dosud není jasné, jak bude probíhat spor se Slovenskou národní bankou, která vlastní 24 procent ČSOB a která je chce prodat za stejných podmínek jako česká strana. Současně ČSOB marně vymáhá 16miliardovou pohledávku za slovenským Ministerstvem financí, na níž vystavila záruku Tošovského vláda. Kavánek uvedl, že dal slib premiérovi, že nebude o slovenských otázkách hovořit. "Jakmile dojde k pokroku, bude ČSOB o celé záležitosti informovat," řekl.
KBC má podle Vermierena ambice posílit svou roli v Polsku, Maďarsku a zvažuje se vstup do Slovinska.
Zdroj: Hospodářské noviny 25.6.1999