V nebližší době by měla vláda rozhodnout o řešení problému sociálních půjček. "Materiál je připraven a měl by být vládě předložen do konce června," dodal Petříček.
"Cílem připravovaného návrhu je minimalizace nákladů na rozpočet a ujištění investorů, že nenesou riziko," řekl ČTK dobře informovaný zdroj. Půjčky ve výši 15 miliard korun představují pro spořitelnu újmu, neboť jsou úročeny zvýhodněnými úrokovými sazbami a banka je nemůže financovat bez jisté ztráty.
Materiál o restrukturalizaci špatných aktiv ČS mělo MF původně předložit vládě do konce května. Jednou z možností je oddělení špatných úvěrů od ostatních (tzv. ring-fencing) s tím, že vláda je za pět až deset let odkoupí, pokud se je nepodaří vymoci. Jinou metodou je převod úvěrů do Konsolidační banky. Vláda se také může rozhodnout úvěry ČS nerestrukturalizovat.
Předběžný zájem o koupi státního podílu nebo jeho části v ČS zatím potvrdily rakouská Erste Bank a Česká pojišťovna. Mezi případnými zájemci dále figurují německá HypoVereinsbank a údajně i Deutsche Bank, dále francouzská Société Générale a švýcarská pojišťovna Zürich. Nizozemské ABN Amro a ING Bank se sice objevily v původním podkladovém materiálu vlády pro privatizaci ČS, ale později předběžný zájem nepotvrdily s tím, že jejich priority jsou na jiných trzích než na českém.
Podle informací ČTK předběžný zájem o koupi ČS vyjádřila rovněž britská skupina HSBC holding (Hongkong Shanghai Bank Corporation), jejíž součástí je i Midland Bank, mající pobočku na českém trhu.
Podle zdroje není zatím jasné, jestli se bude hledat jeden investor nebo více investorů. Všichni přihlášení podle něho splňují podmínky pro zaslání memoranda.
Na pokrok v privatizaci ČS je vázán i prodej státního podílu v Komerční bance. "Inzerát na Komerční banku vyjde v nejbližší době. Důvodem, proč k tomu prozatím nedošlo, je umožnění účasti neúspěšným zájemcům o Českou spořitelnu," řekl Petříček.
Zdroj: ČTK