Současný velký rozdíl mezi sazbami na vkladech a úvěrech není podle odborníků dlouhodobě udržitelný. Rok 2000 by mohl přinést vyšší objem nově poskytovaných půjček.
Ačkoli výnos z bankovních depozit přestává být pro mnohé vkladatele zajímavý, sazby většiny půjček jsou stále vysoké. "Banky nemají motivaci získat další úspory lidí. Vývoj úroků z vkladů ovlivnil totiž i přebytek volné hotovosti," řekl včera našemu listu analytik Merrill Lynch Miroslav Nosál.
Rychlejší pokles sazeb u vkladů než u úvěrů vysvětlují odborníci mnoha důvody. "Riziko selhání dlužníků na rozdíl od úroků státního dluhu neklesalo, spíše naopak. Tím se rozšířil rozdíl mezi výnosem státních dluhopisů a výnosem požadovaným věřiteli u podnikového dluhu," poznamenává k problému Miroslav Singer, hlavní analytik společnosti Expandia. Odborníci jsou zajedno v tom, že úrokovou strategii bank ovlivnil nejen opatrný přístup při poskytování úvěrů, ale i snaha nezhoršovat svá úvěrová portfolia. Banky s největším podílem na trhu jsou kvůli vysokému objemu špatných úvěrů nuceny investovat do opravných položek a rezerv, a snaží se proto co nejdéle udržet vyšší úrokové marže. Ty jsou totiž stále hlavním zdrojem zisku tuzemských bank, na rozdíl od bank v zahraničí, které mají větší podíl výnosu z poplatků za poskytované služby.
Zdroj: ČTK