Podílové fondy - investování, riziko ...

14.05.1999 | ,
Domovská stránka


perex-img Zdroj: Finance.cz

V čem spočívá výhoda podílového investování

V České republice mělo podílové investování raketový start díky kupónové privatizaci, současně však mnoho lidí ihned od začátků odradilo po špatných zkušenostech s chováním některých investičních privatizačních fondů. Dnes se však na našem trhu začínají nabízet otevřené podílové fondy, které se od investičních fondů principiálně odlišují a důraznou ochranu investora mají zabudovánu přímo v systému rozdělení výnosů a ve způsobu prodeje a zpětného odkupu podílových listů. U těchto fondů má majitel kdykoliv nárok na výplatu svého podílu v aktuální tržní hodnotě, na rozdíl od akcií investičních fondů, které se v důsledku nejisté poptávky obchodují na trhu na zlomek skutečné hodnoty jejich podílu.

V čem spočívá výhoda podílového investování?

Má-li někdo všechny své peníze vázány na akcie jedné společnosti a jejich cena výrazně klesne, hodnota jejich investic utrpí citelné ztráty. Jestliže ale diverzifikuje úspory, tj. rozdělí je do akcií či dluhopisů různých podniků, bude mít špatné hospodaření nebo úpadek jednotlivé společnosti na hodnotu celkových investic mnohem méně dramatický vliv. Právě tuto diverzifikaci si však většina drobných investorů nemůže dovolit, o zpracování informací a výběru správných investic ani nemluvě. Ale podílový fond, který je kombinací zdrojů mnoha lidí, je dost velký na to, aby mohli investovat do velkého počtu různých cenných papírů. Podíl každého investora ve fondu je vyjádřen počtem podílových listů. Cena každého podílového listu se počítá vydělením celkové hodnoty čistého obchodního jmění fondu počtem podílových listů, které mají jeho investoři. Ceny podílových listů se publikují každý týden v Hospodářských novinách a dalších denících. Celková hodnota majetku fondu se může měnit podle toho, jak se mění kurzy cenných papírů v portfoliu. Poněvadž má každý investor na majetku přímý podíl, i hodnota jeho investic bude úměrně stoupat nebo klesat.

Jak vám podílové investice vydělávají peníze?

Celkový výnos podílových listů je tvořen dvěma složkami. První je dividenda vyplacená z výnosů fondu. Druhou podstatně významnější složkou je změna ceny podílového listu, která je dána rozdílem ceny podílových listů na konci a na začátku příslušného období. Změna ceny podílového listu může být samozřejmě záporná, pokud ceny klesnou. Cena podílových listů poklesne o příslušnou částku v den, kdy se vyplácí. Zatímco dluhopisové fondy dividendy zpravidla vyplácejí, akciové fondy obvykle vyplácejí buď jen malé dividendy, anebo je neplatí vůbec. Důvody k ponechání výnosů ve fondu spočívají především v daňové optimalizaci. Dividendu, tvořenou úroky a dividendami z v portfoliu, dostává majitel podílového listu zdaněnou jen jednou, u emitentů jednotlivých cenných papírů. Avšak na druhé straně, dividendu tvořenou výnosy z prodeje cenných papírů, což je běžný způsob tvorby výnosu u podílových fondů, především akciových, dostává majitel podílového listu zdaněnou dvakrát - poprvé daní z příjmu fondu a podruhé srážkou daní při výplatě dividendy. Akciové fondy proto obvykle raději veškerý výnos reinvestují.

Rozdíl mezi otevřenými a uzavřenými fondy

Rozdíl mezi otevřenými a uzavřenými fondy je principiální - spočívá v reálné šanci na výnosy fondu ave způsobu jejich rozdělení. Uzavřené fondy vydávají omezený počet akcií nebo podílových listů, které jejich majitel nemůže fondu vrátit a požadovat za ně svůj podíl na portfoliu v hotovosti. Může své nebo podíly pouze prodat jinému zájemci. Cena nebo podílu se tak určuje podle nabídky a poptávky (např. na burze). Obvykle bývá nižší než tržní hodnota odpovídající podílu na portfoliu fondu. U otevřených podílových fondů se majitel podílu v případě prodeje nemusí obracet na burzu, kde by svou nabídku dával všanc nejisté poptávce. Podíl od něj podle zákona odkoupí sama investiční společnost za aktuální tržní hodnotu odpovídající části portfolia. Vydávání nových podílů není omezeno počtem ani časem.

Jak manažer fondů optimalizuje riziko a výnos?

Diverzifikace

Diverzifikace neboli rozložení vašich peněz do většího počtu cenných papírů je nejúčinnějším způsobem snížení rizika.

Pečlivý výběr cenných papírů

Pečlivé sledování cenných papírů

typ fondu
akciový fond
smíšený fond
dluhopisový fond
riziko
vysoké
střední
nízké
výnosy
střední až vysoké
střední
nízké až střední
ideální minimální horizont
3 až 5 let
1 až 5 let (v závislosti na finanční strategii fondu)
1 až 3 roky

Akciové fondy

Výhody otevřených akciových fondů

  • O výběr a monitorování investic pečují zkušení manažeři.
  • Manažeři fondu využívají podrobné analýzy společností, se kterými analytici udržují úzký kontakt.
  • Investování do podílových listů nevyžaduje velký kapitál. Za několik stovek českých korun získáte podíl na fondu, který vám poskytne nepřímou držbu akcií např. Komerční bance, SPT Telecom.

Smíšené fondy

Smíšené fondy investují do akcií, dluhopisů a finančních nástrojů peněžního trhu. Smíšené fondy umožňují investorům profitovat z investičních zkušeností manažera fondu a poskytují co nejlepší diverzifikaci investic.

Dluhopisové fondy

Emitent se zavazuje splatit držiteli dluhopisu základní částku v plné výši v den splatnosti a platit pravidelný úrok. Držitelé dluhopisů nemusí čekat do dne jejich splatnosti, aby dostali své peníze zpět, protože i s dluhopisy se obchoduje denně na trhu. Dluhopisy nejsou obchodovány po svém vydání za nominální hodnotu. Každý dluhopisový fond je spravován manažerem fondu. Diverzifikace investic zajišťuje, že dluhopisový fond je poměrně bezpečnou investicí. Dluhopisové fondy jsou dobrým způsobem pravidelného spoření. Nízká cena jednotlivých podílových listů znamená, že investoři mohou své držby pravidelně "doplňovat", aniž k tomu potřebuje velké částky.

Daně a dividendy

Zisk z prodeje podílových listů nemusí fyzické osoby uvádět ve svém daňovém přiznání a odvádět z něj daň z příjmu, pokud k prodeji došlo nejdříve po třech měsících od nákupu. Kdybyste přesto prodali podílový list před uplynutím tříměsíční lhůty, pak se pro účely zdanění zisk počítá jako rozdíl výstupní a prodejní ceny včetně poplatků.

Dividendy podléhají 25 % srážkové dani a dostanete ji od fondu již po zdanění. Avšak dividendové a úrokové výnosy plynoucí z cenných papírů v portfoliu se již u fondu nezdaňují. Daň se vybírá jen z té části dividendy, která připadá na výnosy z prodeje cenných papírů. Z tohoto důvodu také dlouhodobě orientované podílové fondy dividendy spíše nevyplácejí a veškeré výnosy z prodeje cenných papírů reinvestují.

Kolik podílové listy stojí?

Vstupní poplatek

Investiční společnost Credis účtuje vstupní poplatek 0-5 % podle typu fondu. Tento poplatek má rovněž odstupňovanou sazbu v závislosti na investované částce.

Výstupní poplatek (poplatek při zpětném odprodeji)

Výstupní poplatek je poplatek při odkupu podílových listů a činí 0-5 %. Investiční společnost Credis neúčtuje tento poplatek u všech fondů.

Poplatek za správu

Poplatek za správu je účtován za služby investiční společnosti podílovému fondu. Maximální správní poplatek v české republice je 2 %. Investiční společnost Credis účtuje poplatek ve výši 0-2 % v závislosti na typu fondu.

Jak se vypočítá cena podílového listu?

Aktuální hodnota podílového listu je stanovena každý den. Všechny cenné papíry v majetku fondu jsou ohodnoceny v tržních cenách. U dluhopisů a nástrojů peněžního trhu se vypočte naběhlý úrok a přidá se k hodnotě portfolia. Po následném přičtení peněžních prostředků uložených na bankovních účtech a případně ostatních pohledávek a po odečtení všech závazků fondu pak dostane tzv. hodnotu čistého obchodního jmění. Hodnota čistého obchodního jmění se dělí počtem podílových listů v oběhu, abychom získali čisté obchodní jmění na jeden podílový list. Tato hodnota plus vstupní, resp. mínus výstupní poplatek, je cena, za kterou je možno ten den podílové listy koupit nebo prodat.

Autor článku

 

Články ze sekce: Domovská stránka