Letos byly podle ČNB mzdový vývoj a kupní síla obyvatel spíše rizikovými faktory inflace. "Odbory nám před rokem nevěřily, že inflace klesne, jak klesla. Na příští rok jsou však inflační očekávání takřka sladěna," poznamenal Hrnčíř.
"Pokud budou odbory respektovat očekávání, byli bychom spokojeni," řekl dále na dotaz ČTK. O konkrétních číslech odmítl hovořit s tím, že ČNB se sejde s vedením odborů v pondělí, kdy si obě strany vyjasní své představy. "Mzdový vývoj by mohl být založen pozitivně," řekl a dodal, že by to mělo být i v zájmu příjemců mezd, aby byl český průmysl konkurenceschopný.
V příštím roce očekává ČNB oživení inflace, ale pouze mírné. "Korekce cen potravin směrem nahoru bude pozvolná. Pokračovat bude tendence k nominálnímu posílení kurzu koruny," uvedl Hrnčíř k dalšímu vývoji. Naopak proinflačně bude působit dovážená inflace plynoucí z rostoucích cen na světových trzích, hlavně ropy. Důležitý bude i postup deregulací. Letos byla narovnání regulovaných cen utlumena, ale od 1. ledna se zvýší ceny plynu a elektřiny o 15 procent.
"Věříme, že v roce 2000 se nám podaří udržet stabilitu cenové hladiny a budeme se snažit korigovat faktory působící na její vzestup," uzavřel Hrnčíř s tím, že ČNB se proto domnívá, že čistá inflace bude mířit k dolní hranici plánovaného koridoru pro rok 2000.
Zdroj: ČTK