Slovensko chce do EU v roce 2004

09.12.1999 | ,
Domovská stránka


perex-img Zdroj: Finance.cz

Bratislava doufá, že v Helsinkách dostane pozvánku do první vlny rozšiřování

Bratislava doufá, že v Helsinkách dostane pozvánku do první vlny rozšiřování

Vládní činitelé věří, že Slovensko má dobré předpoklady dohonit čelo pelotonu kandidátů vstupu do EU. Individuálními hodnocením prošlo již všech 29 kapitol a urychleně by prý mohlo být uzavřeno osm dalších.

Před zahájením summitu Evropské unie v Helsinkách vyjadřuje slovenská vláda přesvědčení, že mu členské státy unie umožní rychlejší vyjednávání o integraci do EU. Strategickým cílem vlády Mikuláše Dzurindy je vstupovat do unie spolu s ostatními zeměmi visegrádské čtyřky i přesto, že Česká republika, Maďarsko a Polsko zahájily přístupová jednání již před dvěma lety a mají značný náskok. "Národní program přijetí acquis communautaire (systém ev

ropského práva) jsme připravovali tak, abychom hlavní úkoly splnili do konce roku 2002," tvrdí vicepremiér vlády SR pro integraci Pavol Hamžík. Termín považuje za možný, přestože si podle něho přípravy zřejmě vyžádají ještě další rok až dva. Cílové datum vstupu do EU, jímž je 1. leden 2004, ale nikterak nezpochybňuje, nehledě na to, že nejžhavější kandidáti na vstup do EU již uzavřeli mezi osmi (Estonsko) až jedenácti kapitolami (Kypr). "Slovensko je schopno projednat během jediného půlročního předsednictva Finska osm kapitol," míní Hamžík.

Evropská komise 13. října uvedla, že Slovensko splnilo politická kritéria, pro jejichž nedodržení nebylo pozváno k jednání o vstupu do EU v roce 1997, a navrhla, aby členské státy se SR zahájily vstupní rozhovory. Pokud země EU v Helsinkách návrh komise schválí, začne Slovensko, pravděpodobně spolu s pěti dalšími státy, jednat o přistoupení koncem března 2000.

Vláda se snaží překonat handicap pocházející z doby vlády premiéra Vladimíra Mečiara horečnou diplomatickou aktivitou. Svědčí o tom časté cesty do západoevropských metropolí premiéra Mikuláše Dzurindy, Pavola Hamžíka a ministra zahraničí Eduarda Kukana, kteří vytrvale lobbují pro ulehčení slovenské cesty do Evropy.

Kabinetu se bez ohledu na vnitřní spory daří udržovat relativní politickou stabilitu a plnit hlavní požadavky Evropské unie, jako standardní fungování státních institucí, odstranění nedemokratických forem vládnutí a omezení státních zásahů do ekonomiky. V Bruselu nalezlo na druhé straně pozitivní ohlasy přijetí zákona o používání jazyků národnostních menšin i ohlášení o uzavření dvou starších reaktorů v Jaslovských Bohunicích v letech 2006 a 2008.

Podle Hamžíka je nyní nejdůležitějším úkolem zvýšit konkurenceschopnost a přizpůsobit ekonomiku podmínkám fungujícího trhu. Současně podtrhuje, že slovenské poměry jsou kompatibilní s ostatními zeměmi Visegrádské čtyřky. Vláda se také nadále potýká s exodem Romů. Chce proto situaci řešit vysíláním "civilizačních misionářů" mezi Romy v rámci programu, který by měl

být financován z prostředků fondu Phare.

Zdroj: HN z 9. 12. 1999

Autor článku

 

Články ze sekce: Domovská stránka