Jen zlomek ze 70.000 lidí ošizených o mzdy si zažádal o půjčku

29.12.1999 | ,
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Finance.cz

Do pokladen obecních úřadů a magistrátů si včera, první den, kdy je možné poskytovat bezúročnou půjčku za nevyplacené mzdy, přišlo zažádat o peníze jen pár lidí. Problém nevyplacených mezd se přitom podle vicepremiéra Vladimíra Špidly týká až 70.000 lidí. Některé úřady ještě nemají informace o podmínkách poskytnutí půjčky a často se z nich ozývají obavy, že 400 miliónů korun uvolněných z rozpočtu nebude stačit. V řadě obcí hledají jiné řešení na pomoc zaměstnancům ve finanční krizi.

Radnice v Kopřivnici na Novojičínsku je připravena peníze zaměstnancům tamní automobilky Tatra vyplatit i ze svého rozpočtu. "Můžeme případy řešit mimořádnou dávkou a za několik dní, až novojičínský okresní úřad stanoví jasná pravidla pro vyplácení příspěvků, si peníze vyinkasovat ze státního rozpočtu," řekl dnes ČTK místostarosta Kopřivnice Alois Janek (KDU-ČSL).

Podle něj však zatím není důvod k vyplacení mimořádných dávek, protože kopřivnická automobilka vždy, i když se zpožděním, zaměstnancům mzdu vyplatila. Ani ve Studénce na Novojičínsku se na vyplacení dávek zatím nepřipravují, protože zaměstnanci tamního podniku ČKD Vagónka mzdy zatím vždy dostali.

Naopak velký zájem o půjčky se očekává od zaměstnanců ČKD Dopravní systémy v Praze 5. "Nemáme ale o tom (půjčce) zatím žádné konkrétní informace," řekl dnes ČTK mluvčí radnice Prahy 5 Vít Drbal s tím, že nabídku státu obvodní úřad využije. Zdejší radnice zatím nabízí těmto pracovníkům odpuštění penále za pozdní placení nájmu v obecních bytech a možnost uzavření splátkového kalendáře za nájemné. Projedná také návrh na úplné odpuštění nájmu v obecních bytech za určité období.

Pravidla pro poskytování bezúročné půjčky včera na okresní úřady a magistráty zaslalo ministerstvo financí. O bezúročnou půjčku do maximální výše 10.000 korun mohou ode dneška žádat na svých obecních úřadech občané, kterým jejich zaměstnavatelé dluží plat za déle než dva měsíce. Žadatel potřebuje potvrzení zaměstnavatele, které bude mimo jiné obsahovat údaje o výši dlužné mzdy a časovém období jejího zadržení. Půjčku musí splatit nejpozději do dvou let.

Zaměstnanci z brněnského Zetoru však podle těchto pravidel přijdou zkrátka. Tito lidé obdrželi v pondělí polovinu ze 60 procent hrubé mzdy za říjen a nesplňují již tedy podmínku, podle níž musejí být žadatelé dva měsíce bez mzdy. V pokladně brněnského magistrátu se o půjčku doposud zajímalo jen pět lidí. Půjčku nemohou využívat zaměstnanci dříve problémové Škody Plzeň a Železáren Hrádek, jimž podniky už dlužné mzdy vyplatily.

O půjčku do 10.000 korun na nevyplacenou mzdu sociální odbor Městského úřadu v Napajedlích doposud nikdo nepožádal a podobná situace je i na městském úřadu ve Zlíně. Tyto úřady ani nemají potřebné informace. Ani chrudimský okresní úřad zatím neobdržel informaci o poskytování bezúročné půjčky zaměstnancům společnosti Transporta, kterým zaměstnavatel dluží mzdy za březen.

S kritikou na adresu vlády se dnes ozval teplický starosta Jaroslav Kubera (ODS). Podle něj si vláda dělá z obcí služky, když na ně přenesla veškerou agendu spojenou s poskytováním bezúročných půjček. Ty se měly poskytovat občanům přímo prostřednictvím okresních úřadů, míní Kubera. Má obavy, že se úřady splátek půjčky mnohde nedočkají. "Jak budeme tyto peníze za dva roky vymáhat, ví jen Bůh," poznamenal Kubera.

Zdroj: ČTK

Autor článku

 

Články ze sekce: MAKRODATA A EU