Cesta průměrného Čecha k novému bytu je stále trnitá

13.01.2000 | ,
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Finance.cz

Nové bydlení je i nadále pro většinu občanů nedostupné

Nové bydlení je i nadále

pro většinu občanů nedostupné. O nápravu nepříznivé situace usiluje ministr pro místní rozvoj Jaromír Císař . Ceny starších bytů by se až do našeho vstupu do EU měly snižovat. Oblast bydlení se pro většinu lidí stala v posledních několika letech značně citlivou otázkou. Krátce po roce 1989 přestal fungovat systém, kdy byty přiděloval na základě jednotlivých pořadníků stát. Vlivem restitucí a privatizací došlo ke změně majetkové struktury bytového fondu, začalo platit pravidlo, že o své bydlení se má postarat každý sám.

Sehnat nový byt je pro nemajetné těžké

Téměř každá vláda si jako jednu ze svých priorit kladla zpřístupnění nových bytů i pro rodiny s nízkými příjmy a obnovu zchátralého bytového fondu. Navzdory existujícím podporám (stavební spoření, dotace úroků z hypotečního úvěru, bezúročné půjčky či hypoteční úvěry) se ale nic významného nestalo. I nadále nemají mladé rodiny bez pomoci téměř možnost si koupit nový byt, starší výstavba i nadále vesele chátrá.

Císař vyráží do boje

Zlepšit neu

těšenou situaci v oblasti bydlení se rozhodl současný ministr pro místní rozvoj Jaromír Císař, do jehož kompetence tato oblast spadá, když koncem loňského roku představil novou koncepci bytové politiky.
Snad nejrevolučnější myšlenkou materiálu, který pře
dložil vládě, je založení a spuštění Státního fondu rozvoje bydlení (ten by měl začít fungovat ještě letos), z jehož prostředků by se měla financovat podstatná část státních podpor bydlení, včetně rekonstrukcí zchátralého bytového fondu. Jeho stav leží Císaři zřejmě obzvlášť na srdci, protože kromě zvýšení stávající podpory na obnovu zchátralého bytového fondu hodlá ještě letos spustit program, který podpoří regeneraci panelových sídlišť.

Oproti svým předchůdcům na ministerstvu pro místní rozvoj chce Císař významně rozjet výstavbu levného nájemního bydlení, a to nejen tím, že hodlá v této souvislosti posílit roli obcí, ale připravuje pro letošní rok i schválení zákona o bytových společnostech. Mělo by rovněž dojít k posílení role stavebního spoření (kolekti

vní smlouvy) při koupi nového bytu či rodinného domku, zlepšení a zkvalitnění zákonů při poskytování hypotečních úvěrů. Těch by mohli občané využít i při koupi starších bytů a domků. Ještě v letošním roce by se měly dočkat podpory mladé domácnosti s dětmi, pokud se rozhodnou pořídit si nemovitosti.

Současný trend lidé míří na venkov

Od roku 1991 se projevuje nový fenomén společnosti. Vylidňují se velká města a naopak stoupá počet obyvatel v menších obcích. Od roku 1993 je pak stabilně zaznamenáváno pozitivní saldo (přírůstek obyvatel) i u těch nejmenších obcí. Důvodů k tomuto jevu lze najít hned několik. Rostoucí nájemné v obecních a státních bytech, zvyšující se poplatky za služby, a to i v bytech družstevních. Bydlení na venkově nese s sebou své klady i

zápory. Jednoznačně největším pozitivem je, že obvykle má člověk vlastní rodinný dům nebo vilku.

Ta je prostorově mnohem větší než panelákový byt, a přesto lidé zaplatí ročně méně než ve městech. Nemalou roli sehrává rovněž lepší stav životního prostředí a možnost produkce vlastních potravin. Na druhou stranu mezi zápory lze zařadit nákladnější vytápění, horší možnost pracovního uplatnění v místě bydliště, malá šance na kulturní a sportovní vyžití. S bydlením na venkově je navíc spojena celá řada dalších p

lateb: daň z nemovitosti, odvoz popelnic, dojíždění do zaměstnání... Jedním z důvodů migrace části obyvatelstva je rekonstrukce, přestavba nebo výstavba bytu ve městě, v průběhu které využí- vá rodina k bydlení rekreační stavení.

Nebudeme jako Britové

Podle odhadů odborníků se ale postupně odliv lidí, kteří se stěhují na venkov, zbrzdí, neli úplně zastaví. Navzdory tomu, že v okolí větších měst vzniká jedno satelitní městečko za druhým, zůstane pro většinu lidí i nadále zajímavějším bydlení přímo ve velkých městech. Nádraží a parkoviště velkých měst by tak neměla praskat ve švech, jak je tomu například v Londýně a Manchesteru, kde se každé ráno z dopravních prostředků vyrojí tisíce lidí spěchajících do zaměstnání. Neutěšený, mnohdy havarijní stav panelových domů nevěstí nic dobrého pro jejich obyvatele. V současné době žijí v 1,250 milionu panelových bytů zhruba čtyři miliony lidí. Neodkladné rekonstrukce se odhadují na 300 miliard korun.

Jsou i úspěšné stavební firmy

Navzdory tomu, že stát počítá s tím, že na jejich opravu bude muset přispět miliardovými částkami, velký díl těchto investic čeká i na jejich obyvatele. Ti budou muset sáhnout hlouběji do kapsy a na jejich opravu přispět ze svého. Odhady hovoří o částce od několika desítek tisíc korun do zhruba dvou set tisíc korun v horizontu několika let. Došlo k několika případům, kdy stavební firmy vybraly od lidí stamiliony, za které jim slíbily levné a hezké domky v blízkosti velkých měst, včetně dobré dopravní obslužnosti, a sliby díky přecenění vlastních možností a schopností nesplnily. Některé z nich skončily vytunelovány, jiné postavily nekvalitní obydlí v bahně, doslova uprostřed polí bez přístupových cest. I na tuzemském trhu se ale pohybují firmy, které jsou schopny dostát svým závazkům a jejich díla odpovídají evropským parametrům. Nejčastěji staví v okolí Prahy, Brna a dalších velkých měst. Jejich ceny jsou ale vysoké a málokterý občan si může dovolit pořídit takové bydlení.

Ceny starších nemovitostí půjdou dolů

Nadále by měl pokračovat pokles cen starších bytů a nemovitostí, ale ne již takovým tempem, jak tomu bylo v předcházejících letech. Realitní makléři počítají s tím, že v tomto období půjdou dolů především ceny bytů v panelácích, stejně tak i nemovitostí v méně zajímavých lokalitách, ať již s horší dopravní dostupností, nebo v místech s vysokou nezaměstnaností. Trochu odlišná situace bude u nové zástavby; jak u bytů, tak i u nových rodinných domků by měly ceny pokračovat v menším vzestupu, jejich růst by měl být mírně nad hranicí inflace. Pozor na vstup do Evropské unie

"Začlenění České republiky do Evropské unie způsobí obrovský náraz," varuje Svaz podnikatelů ve stavebnictví. Podle jejich prognózy půjdou ceny nemovitostí kvůli vstupu do EU citelně nahoru. Prezident svazu Milan Veverka upozorňuje totiž na nutnost vyrovnat alespoň částečně cenové rozdíly mezi Českou republikou a EU. "Během příštích deseti let by se ceny nemovitostí musely zvednout dvakrát, pokud se chceme dostat na úroveň EU," vysvětluje.

Ceny porostou

Jako každoročně, také letos se zvýší ceny nájemného a některých poskytovaných služeb. Vyplývá to z návrhu studie, kterou předložilo ministerstvo financí k projednání tripartitě.

Podle odhadu ministerstva by se nájemné mělo zvýšit v letošním roce o 8 %, což je podstatně méně než v předcházejících letech. V roce 2001 a 2002 by pak nárůst měl činit deset procent základní ceny.
Nejvyšší nárůst by měl být zaznamenán u elektrické energie, plynu, vodného a stočného, tedy komodit, jichž se dotýká plán deregulace energií, napev

no stanovený vládním usnesením. Navýšení u elektřiny by v letošním roce mělo dosáhnout 15 %, v dalších letech pak čtrnáct, respektive 13,1 %. Patnáctiprocentní navýšení cen se bude letos týkat také plynu. V dalších letech se nárůst této komodity zpomalí až na 7,5 % v roce 2002. Rovněž vodné a stočné bude dražší, a to o 11 %.

Čeká se zlepšení

Situace v bydlení by se měla ale během několika let všeobecně zlepšit. Pokud budou státní programy a připravovaná nová legislativa tak úspěšné, jak slibuje současná vládní garnitura, získá přístup k novému bydlení i většina nemajetných, většinou mladých rodin. Významně by se měl změnit i současný vzhled panelových sídlišť, i zde ale záleží na tom, zda se vládě podaří dodržet slibované investice do jejich opravy. Nelze

ale počítat s tím, že se pořízení bytu stane jednoduchou záležitostí. I nadále se bude jednat pro většinu obyvatel o největší životní investici. Nelze zapomenout na to, že závazky, které tak vzniknou, se mnohdy budou muset plnit i několik desítek let v podobě splácení úvěru.

Zdroj: LN z 13. 1. 2000

Autor článku

 

Články ze sekce: MAKRODATA A EU