Brusel žádá nový přístup k menšinám

18.01.2000 | ,
Domovská stránka


perex-img Zdroj: Finance.cz

Evropská komise chce podmínit přijímání do EU odstraněním diskriminace Romů

Evropská komise chce podmínit přijímání do EU odstraněním diskriminace Romů

Prakticky ve všech postkomunistických státech dochází podle časopisu European Voice k nepřijatelnému zacházení s etnickými a náboženskými minoritami. Diskriminace etnických a náboženských menšin v zemích, jež usilují o přijetí do Evropské unie, zůstává významným problémem. Evropská komise dává jasně najevo, že podmínkou přistoupení těchto států je skutečně výrazný pokrok v této věci, napsal týdeník European Voice v souvislosti s přípravou série nových směrnic EU zaměřených proti diskriminaci všeho druhu.

Zdaleka největší problém ve střední a východní Evropě představuje podle časopisu zacházení s romskou menšinou. Problémem je nejen

aktivita skinheadských skupin, ale zejména "institucionalizovaný rasismus" provozovaný "mnoha politiky na místní, ale i národní úrovni".

Jako příklad je uváděna zeď v Ústí nad Labem, jejímž cílem mělo údajně být "oddělit 30 romských rodin od zbytku města"; stala se "ukázkou, kolik zakořeněné diskriminace v ČR ještě existuje". Není to totiž ojedinělá kauza - například plzeňská radnice plánovala odsun romských rodin ze středu města do montovaných buněk na okraji.

Ze Slovenska přináší list případ dvou vesnic poblíž Medzilaborců, které zakázaly v roce 1998 Romům usazovat se na svém území. O rok dřív britská vláda udělila politický azyl romské rodině ze Slovenska, protože usoudila, že "lidská práva Cikánů nebyla v jejich vlasti zaručena".

Z Maďarska přináší list ukázku v podobě příkazu starosty Isaszegu, který v roce 1998 vyhnal 18 romských rodin s komentářem, že "jsou jen dva druhy Romů: budižkničemové a úplní mizerové". V Rumunsku vláda ignoruje protesty proti surovému zacházení policie s Romy. V Bulharsku

skinové zabili 15letého romského chlapce, jehož vyhodili z okna.

Evropskou komisi však znepokojuje také pronásledování jiných skupin, například homosexuálů v Rumunsku či příslušníků společenství Svědků Jehovových v Bulharsku.

Všechny tyto případy budou stále bedlivěji v Bruselu registrovány, zvláště pokud komise prosadí připravované směrnice o posílení rovného zacházení bez ohledu na rasu, věk, fyzický stav, náboženské přesvědčení či sexuální orientaci, píše týdeník.

Zdroj: HN z 18. 1. 2000

Autor článku

 

Články ze sekce: Domovská stránka