Bratislava spouští novou "diplomatickou ofenzívu" vůči členským státům Evropské unie (EU) - tentokráte za otevření co největšího počtu kapitol při nadcházejících jednáních s unií, aby Slovensko mohlo dohnat zhruba dvouletou ztrátu za svými středoevropskými sousedy v rozhovorech o přijetí do EU.
"Řecko bude Slovensku pomáhat jak se dá, aby uspělo, protože právě takové země jsou velmi důležité pro vytvoření rovnováhy mezi velkými a malými státy v unii," přislíbil včera v Bratislavě náměstek řeckého ministra zahraničí pro evropské záležitosti Christos Rokofyllos. "Splní-li Slovensko to, co se od něj žádá, bude mezi prvními zeměmi přijímanými do EU," uvedl na tiskové konferenci.
Řecko už v roce 1997 marně navrhovalo pozvat i Slovensko do první skupiny kandidátů, kteří už rozhovory o vstupu do unie zahájili. Pozvánka přišla až loni z Helsinek. Ale unie míní s kandidáty druhé skupiny zpočátku jednat jen v pěti kapitolách, jak nedávno v Bratislavě potvrdil i předs
eda Evropské komise Romano Prodi."Abychom dostali šanci dohnat státy první skupiny (...) už za portugalského předsednictví, tedy v tomto pololetí, chceme otevřít více než pět kapitol," uvedl vicepremiér Hamžík. Za dostačující úspěch by považoval jednání v devíti kapitolách. "Abychom mohli kapitoly zavřít, musíme je nejprve otevřít," řekl v narážce na Prodiho "údiv" nad slovenskou "posedlostí" počtem kapitol i na Prodiho zdůrazňování, že není důležité kapitoly otvírat, ale zavírat.
Řecký diplomat je přesvědčen, že unie do konce roku 2002 rozhodne o svém rozšíření, ale následná ratifikace dohody o nových členech "bude určitě trvat jeden až dva roky".
Zdroj: HN z 27. 1. 2000