Každá pojišťovna, která nabízí životní pojištění (v ČR jde o 19 ústavů), se snaží svůj produkt alespoň názvem odlišit od ostatních. Jde však vždy buď o rizikové, nebo rezervotvorné pojištění.
Jen když se něco stane
Princip pojištění spočívá v přenesení rizika vzniku nepříjemné události a z ní plynoucích finančních důsledků na pojišťovnu. V případě životního pojištění jde o peněžní náhradu života, lépe řečeno, o náhradu příjmů, které mohl pojištěný za života získat. Pokud během dané doby pojištěný náhle nezemře, pojištění zaniká.
Nejčastěji se pojišťuje otec rodiny s malými dětmi, plnění by pak získala manželka nebo děti. Zcela zbytečný je tento druh pro rodiče dospělých dětí. Životní pojištění ve prospěch banky (úvěrové) se vyžaduje při přijetí dlouhodobého úvěru. Banka si zajišťuje úhradu a pojištěný ví, že nesplacený dluh nepadne neočekávaně na pozůstalé. Hlavní výhoda rizikového zabezpečení spočívá v ceně. Proti kapitálovému životnímu pojištění je zhruba o dvě třetiny levnější.Nejen pro pozůstalé
Pojištění pro případ smrti i dožití (smíšené, kapitálové) umožňuje získat vložené prostředky po skončení pojistné doby zpět. Navíc zhodnocené o výnosy z hospodaření pojišťovny. Pokud tedy pojištěný zemře, získají pozůstalí smluvenou částku. Jestliže se stanoveného dne dožije, má na n
i nárok sám, včetně připsaných výnosů. V závislosti na výši pojistné částky, běžném pojistném a výnosech dochází po několika letech, spíše desítkách let, k protnutí možného plnění v případě smrti a kapitálové hodnoty pojištění. Každý pojistník by se měl snažit zjistit, jaká část z roční úhrady připadne na pojistnou ochranu a jaká se podílí na kapitálové hodnotě. V prvních letech totiž jde zejména o pojištění a při zrušení smlouvy by skutečné odbytné mohlo kvůli poplatkům být menší než souhrn vložených peněz.
Zdroj: LN z 2. 2. 2000