Majitelům domů se nelíbí návrh na deregulaci nájemného

11.02.2000 | ,
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Finance.cz

Občanské sdružení majitelů domů nepovažuje chystaný návrh ministerstev financí a pro místní rozvoj o deregulaci nájemného od roku 2002 za skutečný začátek nápravy cen, protože k tržním cenám by ČR dospěla za mnoho let

Občanské sdružení majitelů domů nepovažuje chystaný návrh ministerstev financí a pro místní rozvoj o deregulaci nájemného od roku 2002 za skutečný začátek nápravy cen, protože k tržním cenám by ČR dospěla za mnoho let. V Praze by tento proces mohl prý trvat až dvacet let. Majitelé chtějí, aby v souladu se zahraniční praxí nájemné představovalo asi 7 procent ročně z tržní ceny bytu.

"Požadavek majitelů známe, ale vycházíme z jiných zkušeností. Kupříkladu v Německu, kde se v tvorbě cen inspirujeme, je tento podíl mnohem menší," reagoval včera František Smrčka z Ministerstva financí. Podle něj představuje nájemné v Mnichově 4,5 procenta z ceny bytu.

Mluvčí Sdružení nájemníků Zuzana Nielsenová HN řekla, že tržní nájemné žádají majitelé všude tam, kde je velká poptávka po bytech a nedostatek bytů pro občany. "Přitom máme zkušenosti z Evropy, kde tržní nájemné, přestože je bytů nedostatek, existuje. Je to v Rumunsku, Finsku - tam za

vedli tržní nájem asi před pěti lety a už se začínají tvořit fronty na obecních úřadech na sociální byty, a v Bulharsku. Tam, kde je bytů dostatek, a proto malá poptávka, jsou majitelé naopak vděční za zákonem stanovené či regulované nájemné, protože mohou požadovat cenu, která pokryje náklady na údržbu a provoz domu - jako například ve Švýcarsku," řekla Nielsenová.

Požadavek českých majitelů, aby se nájemné odvozovalo od tržní ceny domu, označila za nesmyslný. "Od podobné praxe v zemích EU ustoupili už v šedesátých letech, když jim následkem takového kroku velmi rychle stouply ceny činžovních domů," tvrdí mluvčí. Dokonce prý docházelo ke kartelovým dohodám majitelů.

Zdroj: HN z 11. 2. 2000

Autor článku

 

Články ze sekce: MAKRODATA A EU