Jednání EU komplikují vztahy s Rakouskem

14.02.2000 | ,
Domovská stránka


perex-img Zdroj: Finance.cz

Start mezivládní konference o reformách Evropské unie i o dialogu s dalšími šesti uchazeči o členství

Start mezivládní konference o reformách Evropské unie i o dialogu s dalšími šesti uchazeči o členství

Rok trvalo patnáctce, než se vůbec shodla na minimálním programu reformy svých institucí: více většinových rozhodnutí, nové proporce váhy hlasů a přestavba komise.

Dalekosáhlou reformu Evropské unie odstartuje mezivládní konference, která dnes začíná v Bruselu. Potrvá do konce roku a následná ratifikace nové Smlouvy o EU v parlamentech všech zemí patnáctky a Evropském parlamentu se pak stane základem pro přijímání nových členů. Zodpovědný bruselský komisař Günter Verheugen minulý týden varoval před narušením napjatého harmonogramu. I při jeho úzkostlivém dodržování považuje komisař za reálné přijetí prvních noviců teprve v roc

e 2005.

Ministři zahraničí budou postupovat podle časového rozvrhu vypracovaného na helsinské vrcholné schůzce loni v prosinci. Tento rámec je minimální, neboť pro nic lepšího se nenalezl konsenzus. Především se bude mnohem častěji než dosud muset smět rozhodovat na základě většiny. Uplatňování práva veta by při větším počtu zemí unie její rozhodování fakticky paralyzovalo anebo neúnosně zkomplikovalo.

Totéž platí o váze hlasů jednotlivých zemí. Německo má například vzhledem k počtu obyvatel a ekonomické síle horší pozici než Lucembursko. Součet hlasů menších států by mohl snadno vést k přehlasování větších. Nakonec se musí rozhodnout, zda má Evropská komise zůstat nadále jen 20členná, anebo se rozrůst, aby v ní měl zastoupení každý budoucí členský stát.

D

nes a zítra mají začít v Bruselu také přímá jednání o podmínkách členství s někdejší druhou šesticí kandidátů. Ve skutečnosti je po Helsinkách kandidátů celý tucet. Formálně se přiřadí k zemím typu České republiky, s nimiž již jednání za necelé dva roky pokročilo, další uchazeči včetně Slovenska. Kromě Litvy, Lotyšska, Rumunska a Bulharska je zde i Malta. V naší skupině jsou Polsko, Maďarsko, Slovinsko, Estonsko a Kypr.

V zájmu České republiky je především to, aby mezivládní konference skončila co nejdříve, tedy aby smlouva byla napřesrok podepsána a pokud možno i ratifikována, protože na tom závisí termín přistoupení k unii. Ministr Jan Kavan dal v dopise předsedajícímu Portugalsku na vědomí, že Praha chce zachování práva každé země jmenovat jednoho komis

aře, a vyjádřil sympatie pro více rozhodování kvalifikovanou většinou. Do mimořádně citlivého rozdělení hlasů mezi státy se rozhodl zatím nemluvit.

Dodatečnou komplikací horké fáze jednání, jež právě začíná, je silné ochlazení vztahů mezi 14 zeměmi EU a Rakouskem. Po linii dvoustranných kontaktů jsou zmrazeny, což však není možné, pokud jde o rozhodování celé unie. Tam musejí být rakouští činitelé zváni, neboť jejich hlasu je nutně zapotřebí. Testem se stala páteční schůzka ministrů sociálních věcí v Lisab

onu, kam sice rakouská resortní šéfka Elisabeth Sicklová (FPÖ) přijela, avšak její kolegové ji společensky ignorovali. Někteří v projevech odsoudili Haiderovu politiku, a předsedající portugalský ministr Ferro Rodrigues je vyzval, ať se drží věcných témat.

Zdroj: HN z 14. 2. 2000

Autor článku

 

Články ze sekce: Domovská stránka