Seznam článků Finance.cz

Ranní komentář pro 13.8.2015

13.08.2015 |

Hlavním tématem přitahující pozornost investorů i nadále zůstává jednání čínské centrální banky PBOC, která již třetí den v řadě znehodnotila yüan, když ho oslabila o 1,1 % (celkem již o necelých 5 %). Velkou změnou oproti dnům minulým však bylo doplnění centrálních bankéřů o informaci, která již trhy trochu uklidnila. Bankéři se totiž nechali slyšet, že budou dál podporovat spíše silný a stabilní yüan. Podle dostupných informací včera dokonce PBOC prodávala dolary a čínskou měnu kupovala – to samé nařídila také některým firmám. Tyto nové informace ukončily v Evropě dvoudenní výprodeje, které postihly všechny zdejší významné indexy. Například německý DAX odepsal za předchozí dva dny dohromady téměř 6 %. I přes relativní uklidnění však některé banky, jako National Australia Bank, říkají, že rizika dalších intervencí stále přetrvávají. Hlavní zámořské indexy včera na evropský pokles zprvu navázaly, přičemž se index S&P 500 dostal až do 1,5% ztrát. Během obchodního dne však začal tyto ztráty postupně umazávat, až nakonec zakončil 0,1 % v plusu na 2086 bodech. Dnes očekáváme především makrodata v USA – Maloobchodní tržby a žádosti o podporu v nezaměstnanosti (obojí v 14:30). Z korporátních událostí poté můžeme očekávat report výsledků za druhé čtvrtletí u firem Applied Materials a Lenovo (obě po trhu).

Ranní komentář pro 12.8.2015

12.08.2015 |

Po relativně dlouhém období rekordně nízké volatility včera přilila na globální trhy nervozitu devalvace yuanu čínskou centrální bankou. Toto oslabování pokračuje i dnes, přičemž po včerejším 1,8% poklesu čínská měna ztratila dalších 1,9 %. Referenční sazba, kterou stanovila PBOC, je aktuálně nastavena na 6,3306 CNY/USD. Pokud se kurz dostane v rámci jednoho obchodního dne více než 2 % od tohoto kurzu, tamní centrální banka podle svého vyjádření podnikne patřičné kroky. Další úpravy referenční sazby však nejsou vyloučeny, aktuálně se spekuluje o oslabení yuanu v pásmu od 5 do 10 %. Podle vyjádření předních bankéřů však neexistuje fundamentální důvod k výraznějšímu oslabení yuanu. Negativní reakci na dění v Číně zažily i akciové trhy v USA, nejhůře na devalvaci doplatily společnosti exportující velkou část svého výstupu do Číny - tedy automobilky a těžaři. Obsáhlý index S&P 500 včera opět otestoval podporu 200d MA, obchodní den ale uzavřel nad jeho hladinou. Důležitou zprávou pro investorskou veřejnost je rovněž výrazné snížení pravděpodobnosti zářiového zvyšování úrokových sazeb centrální bankou Fed. Dnešní obchodování bude na makrodata poměrně chudé. Jediný významnější report proběhne v 11:00, kdy bude zveřejněna změna průmyslové produkce v eurozóně. Z korporátních událostí poté můžeme očekávat report výsledků za druhé čtvrtletí u firem Alibaba Group, Macy’s (před US trhem), Cisco Systems (po US trhu) a Tencent Holdings (neupřesněno).

Ranní komentář pro 6.8.2015

06.08.2015 |

Včerejší den zavládl především v Evropě býčí sentiment, což se projevilo i na růstu evropských akcií. Zásluhu na tom měl především růst cen některých komodit způsobený včerejším oslabením dolaru. Ten ztrácel zejména kvůli proslovu představitele Fed Lockharta, což nakonec díky růstu cen komodit poslalo nahoru především akcie společností z těžebního sektoru. Index Euro Stoxx 600 tak nakonec uzavřel den se ziskem 1,3 %, německý DAX dokonce růstem o 1,6 %. Amerika ze začátku obchodování dokázala na evropskou rally navázat až 1% zisky, nakonec se jí ale kvůli výraznému vlivu horších korporátních výsledků nepodařilo pozitivní sentiment udržet a zakončila obchodní den o něco níže. Obsáhlý index S&P 500 nakonec uzavřel 0,3% v plusu, zatímco průmyslový DJIA dokonce mírně poklesl o 0,1 %. To v Číně stále sílí trend klesajících objemů a obchodování začíná být o dost klidnější. S téměř pětinou akcií se stále neobchoduje, index Shanghai Comp. nakonec za dnešní seanci odepsal necelé 1 %. Podíváme-li se na vývoj valuace čínského trhu, aktuálně dosahuje jeho ocenění na 14násobek očekávaných zisků, což je oproti průměrným hodnotám (9x) stále vysoké číslo (před splasknutím bubliny ale až 20x). Již v 9:30 dojde ke zveřejnění Markit PMI ve stavebnictví v Německu, na který naváže report Markit PMI maloobchodu v eurozóně (10:10). Odpoledne pak přijdou klasicky data o žádostech o podporu v nezaměstnanosti z USA (14:30). Z výsledků firem pak můžeme očekávat například report 3D Systems (před trhem), Nvidia (22:20), Petroloeo Brasileo (23:00) nebo Paramount Group (po US trhu).