Seznam článků Finance.cz

Ranní komentář pro 12.3.2015

12.03.2015 |

Období relativně nízké volatility bylo včera v Evropě vystřídáno živým obchodováním, kterému dopomohly zejména výroky šéfa ECB Maria Draghiho. Ten se ve včerejším ranním projevu tvrdě zastával politiky kvantitativního uvolňování, kterou ECB poprvé v historii využila pro boj s nízkou inflací. Tento projev na evropské trhy přinesl býčí sentiment, který se udržel až do konce obchodování. Hlavní německý akciový index DAX se tak podíval na nová maxima, když uzavřel včerejší obchodní den na 11806 bodech, což představuje denní nárůst o téměř 2,7 %. Proslov Maria Draghiho rovněž dopomohl evropské měně na nová minima, což se pozitivně odrazilo zejména u akcií evropských exportérů, především z automobilového sektoru - Volkswagen (+4,7 %), BMW (+5 %) a Daimler (+3,8 %). Na zámořské trhy se však pozitivní nálada z Evropy nepřenesla, o čemž svědčí i včerejší pokles indexu S&P 500 o 0,2 % na 2040 bodů. Významné kurzotvorné zprávy vyšly od Fedu, který provedl stress testy amerických bank. Velice dobře z nich vyšla například Citigroup, které byl schválen plán programu zpětného odkupu akcií i navýšení dividendy. Poměrně pozitivních výsledků dosáhly i Bank of America, která prošla testy pod podmínkou zlepšení interních procesů i banky jako Goldman Sachs, JPMorgan nebo Morgan Stanley, které upravily své plány na vyplácení kapitálu akcionářům. Dnes můžeme očekávat tato makrodata: 11:00 Průmyslová produkce MoM (eurozóna), 13:30 Maloobchodní tržby MoM (US) a Žádosti o podporu v nezaměstnanosti (US).

Ranní komentář pro 9.3.2015

09.03.2015 |

Konec minulého týdne na zámořských akciových trzích byl ve znamení medvědů, když všechny významné indexy zaznamenaly nejsilnější výprodeje od měsíce ledna. Index S&P 500 odepsal 1,4 % na 2071,3 bodů, průmyslový Dow Jones dokonce 1,5 % na 17856,8 bodů. Důvodem těchto poklesů byla paradoxně velice pozitivní data z trhu práce, který se aktuálně nachází ve stavu plné zaměstnanosti. Tento fakt tak sebral vítr z křídel holubům Fedu a zvýšil pravděpodobnost dřívějšího navýšení úrokových sazeb, kterému by měla předcházet změna rétoriky tvůrců monetární politiky. Z tohoto důvodu bude výstup ze zasedání Fed konaného příští středu všemi investory ostře sledovaný. Dolar ve vztahu k evropské měně v pátek prorazil hranici podpory na úrovni 1,1 a opět se o krůček přiblížil k paritě (1:1). Na evropských trzích dnes můžeme očekávat pokračování v medvědím scénáři započatého koncem minulého týdne v USA, přesto by volatilita na trzích neměla být vzhledem k začínajícímu QE příliš vysoká. Aktuální valuace německého indexu DAX dosáhla 14 násobku očekávaných zisků, což je oproti průměrnému 11,5 násobku za posledních sedm let zvýšená úroveň. I přesto můžeme říct, že vzhledem k alternativním formám investic jsou akcie i nadále poměrně atraktivní. Například německý desetiletý dluhopis nese již pouze 0,4 % ročně, což je pouhá třetina oproti situaci před půl rokem. K dnešnímu dni neočekáváme žádná významná makrodata ani report kvartálních hospodářských výsledků větších firem.

Ranní komentář pro 5.3.2015

05.03.2015 |

Včerejší obchodní den se v zámoří opět vyznačoval poměrně nízkou volatilitou. Vybírání zisků i nadále pokračovalo, což dosvědčil i pokles indexu S&P 500 o 0,4 % těsně pod psychologickou hranici 2100 bodů. Tento ostře sledovaný celoamerický index byl tažen dolů zejména sektorem telekomunikací a průmyslu. Podobně dopadly i ostatní americké indexy – industriální Dow Jones odepsal 0,6 % (18097 bodů) a technologický Nasdaq 100 „pouze“ 0,3 % (4445 bodů). Dnes proběhne nejvýznamnější událost tohoto týdne – zasedání Rady guvernéru ECB. I proto můžeme očekávat zejména v Evropě zvýšenou volatilitu, hlavním bodem zasedání bude doba trvání kvantitativního uvolňování. Délka doby QE je totiž velice důležitá, a proto může být dopad zveřejnění výstupu z dnešního zasedání pro trhy významný. Aktuálně se počítá s dobou trvání minimálně do září 2016, ve hře je ale prodloužení QE na neurčito v závislosti na vývoji CPI. Hodně by tedy měla napovědět i revize výhledu inflace na 2016 a 2017. Již včera se v očekávání na dnešní konferenci a díky pozitivním US makrodatům dostala evropská měna na nejnižší úrovně od roku 2003. EURUSD se tak nyní pohybuje na úrovni 1,105. Nadnárodní finanční instituce Goldman Sachs odhaduje na konci roku 2016 paritu vůči dolaru (1:1). Dnešní den budou vydána tato makrodata: 13:45 budou zveřejněny sazby ECB, 14:30 tisková konference ECB, 14:30 Žádosti o podporu v nezaměstnanosti (US) a v 16:00 tovární objednávky (US).

Ranní komentář pro 4.3.2015

04.03.2015 |

HLAVNÍ UDÁLOSTI Včerejší obchodování v USA se neslo v duchu mírné korekce, kdy došlo k vybírání zisků po úspěšných předchozích seancích. To se nejvíce dotklo sektorů zdravotnictví a technologií. Byly zveřejněny výsledky prodejů velkých automobilek za měsíc únor. Ve většině případů došlo k horším výsledkům, než se čekalo. Tento fakt je však vysvětlitelný extrémně mrazivým počasím, které USA v únoru sužovalo. Je tedy pravděpodobné, že v následujících měsících tyto automobilky své prodeje naopak silně navýší. Jednou z nejvýznamnějších událostí tohoto týdne bude zítřejší zasedání Rady guvernérů ECB. Pozornost se bude upínat zejména k vyjádřením guvernéra ECB Draghiho k plánovanému programu kvantitativního uvolňování – jaká aktiva se chystají odkupovat i upřesnění doby platnosti QE. Právě dobu trvání QE by mohla napovědět revize výhledu inflace na roky 2016 a 2017. Dnešní obchodování bude na makrodata poměrně bohaté. V 9:55 bude oznámeno PMI ve službách dle Markit (Německo), celkové PMI dle Markit/BME (Německo), 10:00 PMI ve službách dle Markit (eurozóna), celkové PMI dle Markit (eurozóna), 11:00 Maloobchodní tržby Mom i YoY (eurozóna), 14:15 Změna počtu pracovních míst dle ADP (USA), 15:45 Celkové PMI dle Markit a PMI ve službách dle Markit (USA), 16:00 ISM ve službách celkové (USA) a ve 20:00 Béžová kniha Fed.