Seznam článků Finance.cz

Ranní komentář pro 17.1.2014

17.01.2014 |

Obchodování na amerických trzích se včera neslo v duchu málo volatilního obchodování. Jedinou významnější zprávou byla informace o tom, že americký senát hlasoval ve prospěch schválení návrhu rozpočtu, který předchozí den prošel sněmovnou reprezentantů. Nyní k definitivnímu schválení stačí už jen podpis prezidenta Obamy, což by neměl být problém. Tímto krokem byla nejméně do 30.9.2014 zažehnána hrozba uzavření některých vládních úřadů z důvodu nedostatku finančních prostředků. Problém navyšování státního dluhu se touto dohodou ale nevyřešil. Spojené státy by měly narazit do dluhového stropu v průběhu února a stejně jako v minulosti bude potřeba shoda napříč politickým spektrem k navýšení limitu dluhového stropu. Na trhu panuje optimistická nálada a převládá názor, že se zákonodárci dohodnou. Politické strany dokázaly v minulých týdnech přistoupit k poměrně výrazným kompromisům v otázce státního rozpočtu, a proto lze očekávat, že najdou schůdné řešení i v otázce dluhového stropu. Dnes v 15:15 bude zveřejněna průmyslová produkce v USA, což jsou jediná významnější makrodata z USA. Ve 12:30 reportuje výsledky americká Bank od NY Mellon, stejně jako Generel Electric. Ve 13:15 nás čekají výsledky dalšího bankovního domu Morgan Stanley. Trhy jsou stále na maximech a díky tomu, že dnes není očekávaná žádná zpráva, která by měla sílu zahýbat s trhy, očekáváme spíše klidnější obchodování s nízkou volatilitou.

Ranní komentář pro 16.1.2014

16.01.2014 |

Šéfka MMF Christine Lagardeová uvedla, že světová ekonomika se ubírá správným směrem a předpokládá pro rok 2014 silnější růst než v roce 2013. Přesto však podle ní globální ekonomika nedosáhne svého potenciálu a proto není potřeba se obávat inflace. Zároveň otevřeně vyzvala světové lídry, aby bojovali s hrozbou deflace. Během několika příštích dní by měl MMF vydat prognózu růstu globální ekonomiky na rok 2014. Včera byla v USA vydána Béžová kniha Fedu. Informace uvedené ve včerejším zápisu vyznívají optimisticky. Poměr distriktů, které rostly rychlejším tempem, se zvyšuje. To značí, že americká ekonomika nabírá dech – zlepšuje se nezaměstnanost i stav průmyslu. Sněmovna reprezentantů odhlasovala návrh rozpočtu, který počítá s financováním vládních úřadů do 30. 9. 2014. Tímto krokem američtí zákonodárci odvrátili hrozbu shutdownu, jakého jsme byli svědky v říjnu 2013, kdy byly na 16 dní uzavřeny některé vládní úřady. Demokraté i republikáni byli nuceni udělat ústupky, protože reputace politiků značně utrpěla po říjnovému shutdownu a politici nechtěli dalšími tahanicemi riskovat hlasy voličů. Během včerejška měl proslov zástupce atlantského Fedu Dennis Lockhart, který předpokládá, že program QE bude ukončen do konce roku. Zajímavostí je, že poprvé uvedl odhad tzv. plné míry zaměstnanosti. Podle něj je optimální míra nezaměstnanosti v pásmu 5,5 % - 6,0 %. Dokud se nezaměstnanost nedostane na tuto úroveň, neměla by hrozit zvýšená inflace. Dnes budou ve 14:30 SEČ zveřejněna čísla o počtu amerických žádostí o podporu a inflace. Obě dvě makrodata jsou poměrně významnými faktory, které ovlivňují rozhodováni Fedu. Ve 13:30 zveřejní výsledky za poslední kvartál americká banka Goldman Sachs a ve 14:00 společnost Citigroup.

Ranní komentář pro 15.1.2014

15.01.2014 |

Světová banka revidovala globální růst pro rok 2014 na 3,2 %. Poslední odhad byl vydán v červnu, kdy Světová banka očekávala golbální růst ve výši 3,0 %. Od června se ale mnohé změnilo a ekonomové Světové banky tyto změny zapracovali do svého výhledu. Primárním zdrojem růstu mají být rozvinuté ekonomiky, jejichž výhled růstu se zvýšil z 2,0 % na 2,2 %. Naopak v rozvíjejících se ekonomikách vidí Světová banka negativně dopad měnových restrikcí a snižuje odhad růstu z 5,6 % na 5,3 %. Poslední průzkum agentury Bloomber z 10.1. ohledně vývoje QE nepřinesl žádné překvapení. Drtivá většina oslovených ekonomů očekává postupné snižování tempa kvantitativního uvolňování o 10 mld. USD na každém zasedání Fedu. Včera měl proslov zástupce philadelphského Fedu Charles Plosser, který očekává v tomto roce růst americké ekonomiky o 3,0 %. Zároveň uvedl, že Fed nebude spěchat se zvyšováním sazeb ani poté, co nezaměstnanost klesne pod 6,5 %. V příštích měsících budou američtí centrální bankéři pravděpodobně uklidňovat trhy tím, že sazby zůstanou na nízkých úrovních dostatečně dlouhou dobu. Dnes není očekávána žádná významná zpráva, která by mohla výrazněji ovlivnit dění na trzích. Od začátku roku jsme svědky obchodování v poměrně úzkém pásmu bočního trendu. Vývoj trhů je a v tomto roce bude i nadále nejvíce ovlivňován sílou americké ekonomiky.