Seznam článků Finance.cz

Ohnisko problémů přesunuto do Itálie

13.12.2011 |

Vývoj v Evropě pokračuje směrem, který si většina investorů nepřála. Po řeckých problémech se jejich pozornost přesunula k další zemi z jihu Evropy, k Itálii, jejíž rizikové prémie vládních dluhopisů atakovaly nová maxima. Situace je o to vážnější, že se pro záchranu investorské důvěry v nakupování italského vládního dluhu, angažuje také Evropská Centrální Banka. Čtvrteční aukce ročních pokladničních poukázek dopadla relativně dobře, výnosy dosahovaly sice nejvyšších hodnot za poslední dekádu, nicméně úrokové sazby nedosáhly na výši očekávanou investory. Přesto jsou náklady ve výši 6,08 % výrazně vyšší, než výnos, který musela italská vláda nabídnout v říjnu. Pondělní makrodata z oblasti německé průmyslové produkce ukázaly na další zpomalení evropské ekonomiky a z Bruselu již zaznívají hlasy o přicházející recesi. Pozitivnější vývoj jsme mohli sledovat v zámoří, konkrétně u pravidelných čtvrtečních dávek v nezaměstnanosti, které dosáhly nižších, než očekávaných hodnot. Nepříjemného přehmatu se dopustila ratingová agentura Standard & Poor´s, která některým svým klientům poslala informace o snížení francouzského ratingu a vyvolala tlak na zvýšení rizikových prémií ve výnosech z vládních dluhopisů této země. Později byla tato zpráva dementována jako důsledek technické chyby.

Cesta dolů pokračuje bez ustání

13.12.2011 |

Zní to už téměř jako „déjà vu“, které se týden co týden opakuje – burzy se propadají, důvěru ztrácí i poslední zbytek investorů a názorové rozpory v náhledu na úlohu ECB neberou konce. Německá vláda se nadále brání vydávání eurobondů, které by dle německého ministra financí, Philippa Roeslera, vedlo ke zvyšování úrokových sazeb v Německu. Německé „ne“ tentokrát zaznělo na společné schůzce Francie, Itálie a Německa. Očekávání trhu byla přesně opačná, na což poukazovaly ranní hodnoty čtvrtečních futures, které se relativně slušně zelenaly. Po prohlášení Angely Merkelové se však evropské trhy poroučely do záporných teritorií, kde také čtvrteční obchodování uzavřely. Prozatím se ovšem zdá, že varovný prst nebyl zdvižen dostatečně vysoko. Cena desetiletých italských dluhopisů reagovala dalším poklesem, což znamená, že se výnos opět pohybuje nad nebezpečnou hodnotou 7 %. Nedůvěra investorů se již neodráží pouze na periferiích Evropy, ale začíná pronikat do samotného jádra Evropy. Růst výnosů dluhopisů totiž potkal Německo, kterému se navíc nepodařilo upsat celou tranši desetiletého dluhopisu ve čtvrteční aukci. V oslabování pokračuje také společná evropská měna, která se vůči dolaru obchoduje v blízkosti hladiny 1,3 USD za 1 EUR. Uvidíme, jak dlouho bude pověstná houževnatost našich západních sousedů bránit v posunu kupředu, prozatím to však vypadá, že se trhy jen tak zelenat nebudou.

Burza RM-SYSTÉM zažila na konci listopadu rally

13.12.2011 |

Dlouho jsem si přál napsat v komentáři věty o světle na konci tunelu a dočkal jsem se až v posledním týdnu listopadového měsíce. Plány a návrhy na záchranu Eurozóny a globální ekonomiky začínají nabývat reálnějších rozměrů, což s povděkem kvitují také investoři. Dokazuje to hned několik indicií, mimo klesajících úroků francouzských vládních dluhopisů, se tou nejvýznamnější stal mimořádně úspěšný obchodní týden na světových burzách. Důvodů k nákupu rizikových aktiv, mezi které řadíme i akcie firem, bylo několik. Jako blesk z čistého nebe dopadla na trhy zpráva o levnějších dolarech, které mohou proudit evropským komerčním bankám díky dohodě americké Federální banky (FED), Evropské Centrální Banky (ECB) a některých dalších významných centrálních bank. K většímu optimismu následně vybídlo také snížení povinných minimálních rezerv v Číně a nečekaný pokles americké nezaměstnanosti. Problém zásadní, kterým je důvěra investorů v evropský finanční systém a financování zadlužených zemí však nadále přetrvává, což nutí investory k obezřetnosti. Je před námi důležitý týden, čtvrteční zasedání ECB by mohlo přinést další pokles úrokových sazeb a dvoudenní summit Evropské Unie konkrétní návrhy na řešení dluhové krize. Poté se uvidí, zda světlo naděje opět rychle neuhasne.

Smíšená nálada na české burze RM-SYSTÉM

13.12.2011 |

Během pondělního obchodování bylo zřejmé, že investoři věří v pozitivní dopady očekávané schůzky čelních představitelů EU, zasedání ECB a také úsporného programu italské vlády. Právě úsporný program italské vlády stál za poklesem výnosů desetiletých dluhopisů této země na 6 %, což je vzhledem k vysoké citlivosti investorů na tento údaj, zejména v poslední době, více než potěšující. Pozitivní reakce však rychle ochladilo úterní prohlášení ratingové agentury Standard and Poor´s, která pohrozila snížením ratingu všem členským zemím eurozóny. Hlavní události týdne však měly přijít až v jeho závěru. Čtvrteční zasedání ECB potvrdilo očekáváné snížení úrokových sazeb na historická minima, která jsou nově tvořena hladinou 1 %. Zároveň vyšla pozitivní data o americké nezaměstnanosti, a zdálo se, že se býčí investoři vracejí do hry. Jejich nástup ovšem netrval příliš dlouho, protože guvernér Mario Draghi, vypustil do světa doprovodný komentář k dalším krokům evropského věřitele poslední instance. Dle jeho slov nemíní ECB rozšiřovat svůj dluhopisový program a pomáhat tak zemím, jejichž dluhové cenné papíry je obtížné prodat na finančních trzích. Zároveň pohasly naděje na financování zemí eurozóny skrze MMF, což samotný guvernér ECB v podstatě označil za postup bez právní podpory. Zvýšená volatilita doprovázela také burzu RM-SYSTÉM, která v úvodu týdne zahajovala růstem, aby se po zasedání ECB zabarvila do ruda.