Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zprávy a aktuality

Přiznání k dani z nemovitostí letos podávají i ti, co dříve nemuseli. Nejste náhodou mezi nimi?

20.01.  |  Lucie Mečířová

Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se od letošního roku týká širšího okruhu osob. Některé nemovitosti, které byly od daně dříve osvobozeny, totiž nově podléhají zdanění. Které to jsou?

Stát bude dotovat solární elektrárny jen do výkonu 5 kWp. Firmám se to nelíbí, fond má ale jasno

02.01.  |  Lucie Mečířová

Chcete si pořídit solární elektrárnu? Program Nová zelená úsporám finančně podpoří už jen fotovoltaiku do výkonu 5 kWp. Firmy s něčím takovým nesouhlasí. Státní fond životního prostředí ČR v nižším výkonu nevidí problém.

Peníze dostanete předem, ale zůstanou jen dva programy. Nová zelená úsporám se mění

19.12.  |  Lucie Mečířová

Plánovali jste využít některý z dotačních programů od Nová zelená úsporám? Pokud ano, měli byste zbystřit. Dotace se totiž s rokem 2025 mění.

Vypočítejte si novou výši příspěvku na bydlení v roce 2025

17.12.

MPSV mění k 1. lednu 2025 výši normativních nákladů na bydlení. Ti, kteří nyní platí náklady vyšší, než jsou ty normativní, mohou očekávat zvýšení příspěvku na bydlení v řádu stovek korun.

Voda v roce 2025 podraží. Podívejte se, o kolik ve vašem krajském městě

16.12.  |  Lucie Mečířová

Cena vody v krajských městech od ledna příštího roku vzroste. Někde jen o pár haléřů za kubík, jinde o dost více. Jak na tom bude s vodným a stočným v roce 2025 vaše krajské město?

Uspěchaný prodej nemovitosti vás může přijít draho kvůli dani z příjmu

18.11.  |  Petr Gola

Při splnění zákonných podmínek se z prodeje nemovitosti neplatí daň z příjmu. Situace se liší v závislosti na tom, kdy byla nemovitost pořízena, zda v ní měl prodávající bydliště nebo si koupil novou nemovitost určenou k vlastnímu bydlení. Podívejme se na praktické příklady.

Dotace Oprav dům po babičce jsou hodně štědré. A právě proto mají majetkovou podmínku

24.10.  |  Lucie Mečířová

Zalíbil se vám dotační program Oprav dům po babičce? Pokud jej hodláte využít, měli byste vědět, že má jednu docela podstatnou podmínku.

Soudy řeší, zda lidé v pobytových sociálních službách mohou dostat příspěvek na bydlení

22.10.

Nejvyšší správní soud (NSS) odmítl rozhodnutí Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), které tvrdilo, že osoby využívající pobytové sociální služby nemají nárok na příspěvek na bydlení, jelikož jejich smlouva se sociální službou není smlouvou nájemní. Krajský soud se tak znovu bude muset zabývat tím, zda se obývaná jednotka v rámci pobytové sociální služby dá nazývat bytem pro splnění všech podmínek pro nárok na příspěvek na bydlení.

Kdy má kupující nárok na slevu z kupní ceny nemovitosti a jak určit její výši

14.10.

Zjistili jste v odkoupené nemovitosti vady, kterých jste si předtím nevšimli? Podívejte se s námi, za jaké vady nárok na slevu není a za jaké vady nemovitosti kupující nárok na slevu má. Stačí pro určení slevy spočítat náklady na odstranění vad?

Jak zjistit, kdo má nahlášený trvalý pobyt ve vašem domě?

09.10.

Jako vlastník nemovitosti máte právo zjistit, kdo má na adrese vaší nemovitosti nahlášen trvalý pobyt. Lze takovou osobu také z trvalého pobytu odhlásit?

Řada měst upravuje koeficient k dani z nemovitostí. Jak se změní na Karlovarsku?

09.10.  |  Redakce

Koeficienty k dani z nemovitých věcí doznají mnoha úprav. Přinášíme přehled, k jakým změnám dojde v roce 2025 ve větších městech v Karlovarském kraji.

Je čas dokládat příjmy pro příspěvek na bydlení. Některé údaje už si stát zjistí sám

04.10.

Lidé pobírající příspěvek na bydlení by měli co nejdříve doložit podklady pro nárok na pokračování výplaty dávky za 3. čtvrtletí, tedy za září, srpen a červenec.

Jak zjistit, za kolik byla prodána nemovitost? Provedeme vás krok za krokem

01.10.

Zajímá vás, za kolik byla prodaná určitá nemovitost? Taková informace je veřejná a lze ji jednoduše zjistit z katastru nemovitostí. Připravili jsme pro vás návod, jak na to.

Od 1. září bude předčasné splacení hypotéky méně výhodné. Pro koho?

30.08.  |  Michal Bureš

Od 1. září 2024 se mění podmínky pro předčasné splacení hypotéky. Pro koho bude předčasné splacení dražší? Pro koho se nic nemění? Které banky od 1. září poplatky za předčasné splacení nijak nemění?

Již od dnešního dne lze sdílet vyrobenou elektřinu s ostatními lidmi. Jak sdílení funguje?

01.08.

Již od 1. srpna nemusí domácnosti vyrábět elektřinu pouze pro sebe, ale mohou ji sdílet s dalšími lidmi. Jak takové sdílení funguje a kde se do něj zaregistrovat?

Nabízíte krátkodobá ubytování přes online portály? Bez registrace v aplikaci eTurista to podle vlády nepůjde

25.07.

Od poloviny příštího roku budou muset poskytovatelé ubytování registrovat svoje služby v online aplikaci eTurista. Povinnost se má vztahovat také na poskytovatele krátkodobého ubytování. Návrh 17. července schválila vláda, nyní putuje do Poslanecké sněmovny.

Lze nájemci zakázat kouření v bytě a na balkoně? Názory odborníků se liší

24.07.

Nájemci se mohou potýkat s různými zákazy ze strany pronajímatelů. Někdy však jsou takové zákazy v rozporu se zákony. Lze nájemcům zakázat kouřit v bytě? Proč mohou platit jiná pravidla pro balkonový prostor? Na otázku související se zákazem kouření v nájmu odpovídali také realitní makléři a advokát.

Program Oprav dům po babičce stále běží. Kolik můžete dostat na zateplení?

15.07.  |  Lucie Mečířová

Stát se rozhodl podpořit majitele starých nezateplených domů a přispět jim na jejich zateplení. Jaké podmínky budete muset splnit, pokud máte zájem, a kolik vám na to stát dá?

Kotlíkové dotace skončí, po zákazu kotlů lidé dostanou o desetitisíce korun méně

08.07.  |  Lucie Mečířová

Dotace na výměnu starých kotlů na pevná paliva za nový tepelný zdroj brzy klesnou, a domácnosti tak mohou přijít o desítky tisíc na jejich výměnu. Od kdy dostanete méně peněz a proč?

Některým OSVČ se od listopadu sníží příspěvek na bydlení

08.07.

Od listopadu tohoto roku se některým OSVČ sníží příspěvek na bydlení. Může za to nová vyhláška MPSV, která stanovuje výši příjmu pro účely dávek státní sociální podpory.

Nejprve napomenutí a výzva, potom pokuta. Výměně starého kotle se nevyhnete

02.07.  |  Lucie Mečířová

Zákaz provozování starých kotlů na tuhá paliva se neúprosně blíží. Co vám hrozí, pokud stávající zdroj nevyměníte za nový, a jaké dotace můžete na výměnu čerpat?

Příspěvek na bydlení: na doložení čtvrtletních příjmů a nákladů máte již jen pár dní

27.06.  |  Michal Bureš

Jestliže jste zapomněli doložit příjmy a náklady na příspěvek na bydlení za první kvartál roku 2024, máte čas již pouze do neděle. Jak je doložit online?

Majitelé bytů, kteří pronajmou byt zranitelné osobě, získají garanci zaplaceného nájemného od státu

17.06.

Majitelé bytů, kteří vezmou do pronájmu zranitelné osoby, získají garanci nájmu od státu. Zrychlí se také proces vystěhování neplatících nájemníků.

Osoby závislé na elektřině získají záruku její dodávky i v případě, že nebudou platit zálohy

28.05.

Ministerstvo průmyslu a obchodu nařízením upravilo ochranu zranitelných zákazníků, kteří jsou závislí na nepřetržité dodávce elektřiny kvůli svému zdravotnímu stavu a její výpadek by jim mohl způsobit vážné zdravotní komplikace. Oproti běžným spotřebitelům tak získají výhody.

Stále vám nepřišly platební údaje k dani z nemovitostí? Čekání už se nemusí vyplatit

20.05.  |  Lucie Mečířová

Příští týden nás čeká termín platby daně z nemovitých věcí. Většina fyzických i právnických osob už by měla mít své platební údaje dávno doručené. Co ale dělat, pokud ty vaše ještě nedorazily?

Už jste zaplatili daň z nemovitostí?

14.05.  |  Redakce

Daň z nemovitostí je splatná do 31. května, případná druhá splátka potom do 30. listopadu. Víte, jak velkou daň budete platit, kam ji musíte zaplatit a jaké jsou pokuty za pozdní zaplacení?

Kdy lze odpojit služby a přerušit jejich dodávku do bytu tomu, kdo za ně neplatí

07.05.

Může pronajímatel přerušit neplatícímu nájemci bytu dodávku služeb? A může podobně společenství vlastníků jednotek vlastníkovi bytu odpojit služby, když za ně neplatí? Přečtěte si, jaké má možnosti vůči neplatícímu nájemci pronajímatel a jaké společenství vlastníků jednotek.

Složenka k dani z nemovitostí vám letos nemusí dorazit. Kde najdete platební údaje?

06.05.  |  Lucie Mečířová

Blíží se termín splatnosti daně z nemovitostí. Letos navíc velkému množství poplatníků nepřijde složenka. Dorazí v papírové podobě právě vám? A pokud ne, jak se dostanete k platebním údajům?

Jak se zbavit neodbytného nájemníka, který se odmítá vystěhovat?

25.04.

Pronajímáte byt, nájemní smlouva vypršela a nájemník se nechce vystěhovat? V právu jste vy, ale domoci se ho může trvat i několik let. A navíc za vaše peníze.

Máte nárok vidět vyúčtování od pronajímatele, pokud platíte služby paušální částkou?

10.04.

Blíží se konec lhůty, do kdy jsou pronajímatelé povinni poskytnout vyúčtování služeb svým nájemníkům. Mají nájemníci, kteří platí zálohy paušální částkou, právo takové vyúčtování vidět?

Můžete žádat o příspěvek na bydlení, když na adrese nemáte trvalé bydliště?

10.04.  |  Redakce

Můžete o příspěvek na bydlení zažádat i tehdy, když v místě skutečného pobytu nemáte zřízené trvalé bydliště? Přizná vám Úřad práce příspěvek na bydlení, pokud jde o nebytový prostor?

Jak se daní příjmy z pronájmu za rok 2023

14.03.  |  Redakce

Pronajímáte nemovitost a nevíte, jak příjem v podobě nájemného zdanit a zda musíte vést nějakou evidenci? Příjmy z pronájmu lze šikovně optimalizovat např. využitím paušálu na dopravu. Nezapomeňte také, že příspěvky do fondu oprav jsou daňovým výdajem.

Může vám pronajímatel zvýšit nájem o příspěvek do fondu oprav?

13.03.

Na vlastníky bytů se zpravidla vztahuje povinnost odvádět pravidelně příspěvky do fondu oprav, který spravuje společenství vlastníků jednotek. Řada z nich ale přesouvá tuto povinnost na nájemníky, a to tak, že jim tuto částku zahrne do nájmu. Mohou si takové jednání pronajímatelé dovolit?

Dědici musejí platit nájemné za byt i po smrti nájemce. Co udělat, aby platili co nejméně?

11.03.

Jak se vyhnout placení nájemného po zemřelém nájemci za dlouhou dobu? Možnosti dědiců se liší podle toho, zda dědic žil s nájemcem společně v bytě, nebo ne.

Většina obcí požaduje zaplacení poplatku za psa do konce března

06.03.

Už jen pár dní mají držitelé psů na to, aby zaplatili povinné poplatky obcím. To, zda obec vybírá poplatky za psy, lze nalézt v obecních vyhláškách, které jsou k nalezení na webových stránkách obcí.

Dopady změny vlastníka bytu nebo domu na dosavadního nájemce a nového pronajímatele

06.03.

Je změna osoby pronajímatele důvodem k vypovězení nájmu bytu? Ruší se dosavadní nájemní smlouva? Je potřeba uzavřít novou nájemní smlouvu? Co když bylo dohodnuto něco zvláštního, neobvyklého, platí to i nadále?

Mohou získat příspěvek na bydlení také studenti?

05.03.

Příspěvek na bydlení je aktuálně nejžádanější sociální dávkou v České republice. Mohou o něj požádat také studenti?

Komu správně hradit nájemné, když má nemovitost více spoluvlastníků?

04.03.

Co hrozí, když nájemce uzavře nájemní smlouvu jen s některým ze spoluvlastníků nemovitosti? Co musí nájemce udělat, aby nezaplatil část nájemného znovu? A jak má postupovat s placením nájmu, když se mění vlastník pronajatého bytu nebo domu?

Prodali jste nemovitost? Pět případů, kdy nemusíte platit daň

26.02.  |  Lucie Mečířová

Prodali jste minulý rok pozemek, nebo rovnou byt po babičce? Za jakých okolností musíte příjem zdanit a jak?

Může po vás chtít pronajímatel navýšit kauci i v průběhu nájmu?

20.02.

Kromě úhrady kauce při podpisu nájemní smlouvy může v některých případech pronajímatel požadovat také její navýšení v průběhu nájmu. Za jakých okolností si o takové doplacení kauce může pronajímatel říci?

Co si mohou banky účtovat do účelně vynaložených nákladů při předčasném splacení úvěru?

07.02.  |  Lucie Mečířová

Banka si do účelně vynaložených nákladů při předčasném splacení úvěru klientem nemůže účtovat vše. Jaké položky do nich tedy lze zařadit a kolik účelně vynaložené náklady u spotřebitelského úvěru činí?

Situací, při kterých půjde splatit spotřebitelský úvěr bez sankcí, bude víc

06.02.  |  Lucie Mečířová

Za předčasné splacení hypotéky lze v některých případech požadovat účelně vynaložené náklady. V jakých situacích však lze všechno splatit bez sankce?

Nově mohou o dotace z programu Nová zelená úsporám Light žádat domácnosti pobírající přídavky na děti

31.01.

Od 17. ledna 2024 byl opět spuštěn program Nová zelená úsporám Light pro občany s nižšími příjmy. Žádost nově budou moci podat také domácnosti pobírající přídavky na děti.

Prodali jste dům? Jak danit prodej a kdy ho musíte dát do daňového přiznání

30.01.  |  Redakce

Prodej nemovitosti představuje příjem, a podléhá tedy dani z příjmů. Existuje ale řada případů, kdy je prodávající od daně osvobozen. V jakých případech se daň neplatí a kdy se tomu naopak nevyhnete?

Co udělal rok 2023 s kritérii pro přidělování hypoték

30.01.  |  Lucie Mečířová

Plánujete v roce 2024 podat žádost o hypotéku, nebo se zkrátka jen zajímáte o hypoteční trh? Pojďme se společně podívat, co se změnilo a co nás čeká.

Snížení příspěvku na bydlení pro letošní rok v příkladech

24.01.

V souvislosti s nižšími normativními náklady na bydlení se mnozí lidé dočkají snížení příspěvku na bydlení. Někteří o něj přijdou úplně. Pro představu, o kolik se příspěvky na bydlení v tomto roce snížily, jsme připravili srovnávací příklady.

Podat přiznání k dani z nemovitých věcí musíte do 31. ledna 2025

23.01.  |  Michal Bureš

Pořídili jste si nemovitost? Do 31. ledna 2025 musíte podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí a do 31. května 2025 ji musíte zaplatit. Jak podat daňové přiznání a zaplatit daň? Jaký je její výpočet? Kdy vám hrozí pokuta?

Roční zúčtování daně nebo daňové přiznání: jak si odečíst hypotéku z daní

18.01.  |  Redakce

Daňové přiznání se opět blíží. Neradostné období alespoň částečně ocení plátci hypoték, kteří si mohou část zaplacených úroků odečíst z daní. Jak vysoký odpočet je možný, jak správně postupovat a kdo si může odpočet uplatnit?

Co je to právo nezbytné cesty a kdo, kdy a na kom si jej může vynutit?

17.01.

Co když vlastník nemá na svůj pozemek dobrý, nebo dokonce žádný přístup? A může se na něj dostat jen přes pozemek souseda, ale tomu se to nelíbí. Kdy soud vyhoví a kdy naopak právo cesty zamítne? A jak je to při koupi nemovitosti?

Zvýší se znovu normativní náklady na bydlení, které ovlivňují dávky i srážky?

16.01.

Od roku 2024 platí snížené normativní náklady na bydlení, což pro mnoho lidí znamená menší příspěvek na bydlení, nebo dokonce žádný. Zvýší se normativy ještě v průběhu letošního roku?

Jak se daní příjmy z pronájmu za rok 2024

14.01.  |  Lucie Mečířová

Začali jste v loňském roce někomu pronajímat byt? Pokud ano, je dobré vědět, že příjem z pronájmu je nutné řádně zdanit. Jak?

Kdy vám může pronajímatel, bytové družstvo nebo společenství vlastníků zvýšit zálohy a proč

11.01.

Jak je to se zvyšováním záloh za služby spojené s užíváním bytu, které se platí pronajímateli, družstvu nebo SVJ? Kdy může dojít ke zvýšení záloh? Je to jednostranné, nebo musí uživatel bytu souhlasit? Jaké jsou sankce za neplacení záloh na služby a jejich vyúčtování?

Příspěvek na bydlení získá v roce 2024 méně lidí. Vypočítejte si, zda na něj dosáhnete

09.01.

V souvislosti se snížením normativních nákladů na bydlení v roce 2024 přijdou některé rodiny o příspěvek na bydlení. Ti, kteří mají skutečné náklady na bydlení vyšší než normativní náklady, mohou očekávat snížení příspěvku.

Proč bude muset v lednu nově podat řada lidí přiznání k dani z nemovitých věcí?

20.12.  |  Redakce

Konsolidační balíček přinesl řadu změn v oblasti daně z nemovitých věcí. Některé pro vlastníky nemovitostí znamenají povinnost v lednu podat daňové přiznání. Jiným se přiznání podat vyplatí kvůli novému nároku na osvobození.

Některé nemovitosti už za pár dní propadnou státu

19.12.  |  Lucie Mečířová

Po Novém roce řada nemovitostí propadne do vlastnictví státu. Pokud patříte mezi ty, kterým něco takového hrozí, měli byste okamžitě začít jednat, pokud o svůj majetek nechcete přijít.

Od ledna budou hypotéky dostupnější, ale spíš jen na papíře

18.12.  |  Lucie Mečířová

Od začátku ledna se má upustit od sledování ukazatele DTI, který byl jedním z parametrů v rámci posuzování nároku na hypoteční úvěr. Co se tím změní?

V čem se liší smlouvy na dobu určitou a neurčitou s dodavatelem energií

12.12.  |  Lucie Mečířová

Uzavíráte s dodavatelem energií novou smlouvu? Je na dobu určitou, nebo neurčitou? Je v tom velký rozdíl, a to hlavně z hlediska možného odchodu jinam.

Energetický regulační úřad stanovil regulované ceny elektřiny a plynu

10.12.  |  Lucie Mečířová

Energetický regulační úřad stanovil regulované ceny za služby spojené s distribucí elektřiny a plynu. Pojďme se tedy podívat, jak na tom budeme v roce 2024.

Co dělat, když ještě pořád nemáte novou nabídku od dodavatele energií?

05.12.  |  Lucie Mečířová

Rok 2023 se pomalu chýlí ke konci a společně s ním i strop na ceny energií. Pokud se vám dodavatel s cenami nad vládním stropem ještě pořád neozval s novou nabídkou, nabízíme možnosti, jak postupovat.

Co je dobré vědět, pokud jste dostali udržovací nabídku od dodavatele energií

04.12.  |  Lucie Mečířová

Rozhodli jste se změnit dodavatele energií, máte už uzavřenou smlouvu, ale původní dodavatel se vám ozval s ještě výhodnější nabídkou? Co můžete v takové situaci dělat?

Zdanění příjmů z nájmu v praktických příkladech

01.12.  |  Petr Gola

Celkové zdanění příjmu z nájmu ovlivňuje nejenom roční částka inkasovaného nájemného, ale i celková struktura ročních příjmů daňového poplatníka. V praxi tak někteří lidé z nájmu neplatí žádné daně a jiní nejenom daň z příjmů, ale i zdravotní a sociální pojištění, neboť nemají vyřešen pojistný vztah. Podívejme se na praktické příklady.

Jak je to s nedostatečně identifikovanými vlastníky a daní z nemovitostí

28.11.  |  Lucie Mečířová

Nemovitosti s nedostatečně identifikovaným vlastníkem nebo vlastníkem neznámým propadnou státu. Pokud se ale vlastníci přece jen přihlásí, jak to budou mít s daní z nemovitostí?

Co všechno tvoří cenu elektřiny od vašeho dodavatele

24.11.  |  Lucie Mečířová

Zajímá vás, za co všechno vlastně platíte, když řešíte cenu elektřiny? Pouze za energii jako takovou to opravdu není. 

Jak to bude po konci zastropování cen energií?

22.11.  |  Lucie Mečířová

Na konci roku s největší pravděpodobností skončí cenový strop elektřiny a plynu. Co se stane pak a jak se zachovat, pokud dodavatel usíná na vavřínech?

Nepozvete úředníka domů? Můžete přijít o příspěvek na bydlení

21.11.

S pobíráním příspěvku na bydlení souvisí také řada povinností. Jednou z nich je například povolit vstup úředníkům do domu, pokud chcete, aby vám příspěvek byl vyplácen i v dalších měsících. Které další povinnosti by měli lidé pobírající příspěvek na bydlení dodržovat?

O dědictví IV: Dědit, či darovat?

13.11.  |  Michal Bureš

Každý rodič stojí před volbou, co kterému potomkovi odkázat. Někteří volí cestu rozdání majetku již za svého života, jiní formu závěti. Jaké jsou výhody darování majetku? A jaké jsou výhody dědění?

Daň z nemovitostí se zase změní. Kolik vás to bude stát tentokrát?

07.11.  |  Lucie Mečířová

Platíte, nebo teprve budete příští rok prvně platit daň z nemovitostí? Pokud ano, určitě vás budou zajímat informace ohledně daňového přiznání a platby. Podíváme se i na to, jak se daň změní.

Jak financovat nákup družstevního bytu?

06.11.  |  Lucie Mečířová

Uvažujete o koupi družstevního bytu, ale nevíte si rady s financováním? Lze nákup hradit prostřednictvím hypotéky? Ano, ale má to jeden velký háček.

Co byste měli vědět o spotové ceně energií a jak vypovědět spotový tarif

01.11.  |  Lucie Mečířová

Uvažujete o spotovém tarifu? Pokud je to skutečně tak, podíváme se na to, jak vlastně funguje a za jakých okolností je možné vypovědět smlouvu.

Co můžete dělat, když vám dodavatel zvedne cenu a zálohy na energie

31.10.  |  Lucie Mečířová

Zdá se vám, že platíte zbytečně vysoké zálohy na energie a nejste si jisti, jestli jsou oprávněné? Zvýšil vám dodavatel jednostranně cenu? Co můžete v těchto situacích dělat?

Co můžete dělat při problémech s vyúčtováním za energie

30.10.  |  Lucie Mečířová

Máte potíže s dodavatelem energií, které úzce souvisejí s vyúčtováním? Pokud ano, pojďte se podívat, jak takovou situaci řešit a na co máte nárok.

Jakým způsobem je možné čerpat podporu z programu Oprav dům po babičce?

24.10.  |  Lucie Mečířová

O podporu ekologických opatření z programu Oprav dům po babičce je velký zájem. Jak je to s čerpáním dotací a co byste rozhodně měli vědět?

Dostali jste výpověď z nájmu, ale nezdá se vám oprávněná? Můžete požádat soud o přezkum

23.10.

Dostali jste výpověď z nájmu, ale máte pochybnosti, zda je oprávněná? Máte právo požádat soud do dvou měsíců o její přezkum. Jestliže svého práva nevyužijete, bude soud výpověď považovat za oprávněnou i přesto, že neudává zákonný důvod možný k výpovědi podle občanského zákoníku.

Jaké dotační bonusy můžete získat k programu Oprav dům po babičce?

23.10.  |  Lucie Mečířová

Zajímáte se o nové dotace na zateplení? Existuje sice maximální limit, který lze získat, ale pak tu jsou ještě dotační bonusy, na které může vzniknout nárok. Jaké to jsou a kolik činí?

Jaké výdaje můžete zahrnout do vyúčtování dotace Oprav dům po babičce

19.10.  |  Lucie Mečířová

Co všechno lze zahrnout do přímých realizačních výdajů u dotací z programu Oprav dům po babičce? A jak je budete muset doložit?

Zateplujete nebo jinak zhodnocujete dům? Nezapomeňte aktualizovat pojištění nemovitosti

18.10.

Se snižováním energetické náročnosti budovy souvisí také vzrůstající hodnota nemovitosti. Neměli byste proto po zateplení domu nebo výměně starého kotle zapomenout aktualizovat pojištění nemovitosti, aby vám bylo v případě škody vyplaceno adekvátní plnění.

Co budete dokládat k žádosti o dotace z Oprav dům po babičce?

17.10.  |  Lucie Mečířová

Uvažujete nad využitím dotačního programu Oprav dům po babičce? Pokud splňujete všechny podmínky, ještě byste se měli podívat, co všechno bude nutné k žádosti o dotace doložit.

Kdy musí nájemce bytu odstranit stavební úpravy bytu, které provedl?

13.10.

Může pronajímatel a vlastník bytu nařídit jeho nájemci odstranění jen nevhodných stavebních úprav, nebo i těch, které byly účelné, vhodné a hospodárné? A může to chtít až při skončení nájmu, nebo už v jeho průběhu?

Co dělat, když chce nedostatečně identifikovaný vlastník legalizovat černou stavbu?

10.10.  |  Lucie Mečířová

Musíte se před katastrem nemovitostí identifikovat jako vlastník? Pokud ano, celou situaci může výrazně zkomplikovat řešení černé stavby. Jak se v takové situaci postupuje?

Jak prokázat vlastnictví, aby vaše nemovitost nepropadla státu?

09.10.  |  Lucie Mečířová

Některé nemovitosti po Novém roce 2024 propadnou do vlastnictví státu. Jak můžete postupovat v případě, že je mezi nimi ta vaše?

Blíží se lhůta, po které některé nemovitosti propadnou státu. Není mezi nimi i ta vaše?

04.10.  |  Lucie Mečířová

Vlastníte nemovitost? A jste si jistí, že jste v katastru dobře identifikováni jako vlastník? Pokud by to tak nebylo, vaše nemovitost by brzy propadla státu.

Do kdy nejpozději vám musí pronajímatel vrátit kauci při skončení nájmu?

20.09.

Stěhujete se z jednoho nájemního bytu do jiného? Kolik času má pronajímatel na to, aby vám vrátil vámi zaplacenou kauci? Musí ji vrátit hned při ukončení pronájmu?

Kdy můžete začít žádat o dotace na zateplení v projektu „Oprav dům po babičce“?

11.09.

Ministerstvo životního prostředí již představilo veřejnosti termíny, kdy budou spuštěny žádosti o dotace v rámci nového dotačního programu „Oprav dům po babičce“. Objasnilo rovněž podmínky žádosti.

Na poskytovatele ubytování přes portály dohlížejí správci daní, platformy je musejí hlásit

05.09.

V souvislosti se zahrnutím evropské směrnice do české legislativy mají ubytovací platformy povinnost od 1. ledna 2023 ohlašovat osoby nabízející pronájem skrze tyto platformy finančním úřadům. Co rozhoduje o tom, zda se jedná o pronájem, nebo již nabízení ubytovacích služeb?

K čemu se zavazujete podepsáním rezervační smlouvy, když si pronajímáte byt přes realitku?

31.08.

Rozhodli jste se pro nájemní byt, který je pronajímán skrze realitní kancelář? K čemu se zavazujete, pokud podepíšete rezervační smlouvu? Jaké poplatky vás čekají ještě před předáním bytu?

Některé úřady práce chybovaly při výpočtu doplatku na bydlení. Lidé tak mohli přijít o část peněz

03.08.

Při určování výše doplatku na bydlení musí úředníci při výpočtu zahrnovat také výši obvyklého nájmu v daném místě. Ombudsman se zaměřil na to, jak úředníci v praxi výši obvyklého nájemného stanovují. Jak to dopadlo?

Některým OSVČ se od října 2023 sníží příspěvek na bydlení. Patříte mezi ně?

31.07.

Kvůli zvýšení částky odpovídající 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství dojde u některých OSVČ ke snížení vypláceného příspěvku na bydlení. Které OSVČ uvidí tuto změnu na svých bankovních účtech již v říjnu tohoto roku?

Co dělat, když se sourozencem zdědíte byt a nechcete ho vlastnit společně?

14.07.

Získali jste nějaké dědictví, ale není jen vaše? Vlastníte například se sourozencem dohromady byt či dům po rodičích? Ke spoluvlastnictví vás nikdo nutit nemůže. Pokud se nedohodnete nebo nemáte dobré vztahy, můžete požádat soud, aby spoluvlastnictví vypořádal. To lze několika způsoby.

Nájemník si neodhlásil trvalé bydliště z vašeho bytu. Co teď?

12.07.

To, že si bývalý nájemník neodhlásí trvalý pobyt z vašeho bytu, pro vás znamená trochu více zařizování navíc. Pokud jej chcete z bytu odhlásit, nepotřebujete k tomu jeho souhlas. Musíte ale úřadu doložit, že už tam opravdu nebydlí.

V obcích vzniknou kontaktní centra, lidem pomohou s hledáním nájemního bydlení

03.07.

Návrh zákona o podpoře bydlení, který poslalo do připomínkového řízení Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo práce a sociálních věcí, upravuje možnosti řešení současné bytové krize. Vzniknout mají poradenská centra, která nabídnou ohroženým rodinám informace o možném řešení situace a případně zprostředkují nájemní bydlení podporované státem. S účinností zákona se počítá nejdříve od druhé poloviny roku 2025.

Češi by mohli sdílet svou výrobu elektřiny s dalšími lidmi. Parlament posoudí návrh

27.06.

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo návrh zákona, který umožní sdílet elektřinu třeba z vlastní fotovoltaické elektrárny s dalšími lidmi. Nyní bude návrh zákona projednávat Poslanecká sněmovna.

Můžete dát výpověď z nájmu, pokud je nájemní smlouva uzavřená na dobu určitou?

21.06.

Nastala situace, kdy už nechcete bydlet v současném nájmu, ale nájemní smlouvu s vámi pronajímatel uzavřel na dobu určitou. Lze v takovém případě vůbec podat výpověď?

Jaká překvapení mohou očekávat OSVČ při žádosti o příspěvek na bydlení?

15.06.

Kromě zaměstnanců mohou příspěvek na bydlení čerpat také osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ). V čem je podání žádosti u podnikajících lidí odlišné?

Žadatelé o příspěvek na bydlení by už nemuseli dokládat své příjmy a náklady na energie

29.05.

Lidé pobírající příspěvek na bydlení musejí minimálně dvakrát do roka dokládat své příjmy a náklady na bydlení. Návrh zákona počítá s tím, že by nově příjmy za zaměstnance dokládali sami zaměstnavatelé a náklady na energie jejich dodavatelé.

Dosáhli byste v současné době na hypotéku? Podívejte se na příklady

18.05.

Podívejte se na konkrétní příklady, které vám napoví, zda byste v současné době třeba i vy mohli dosáhnout na hypotéku. Vzorové příklady se liší na základě čistého příjmu, naspořené částky, věku a ceny nemovitosti.

Lze vlastníkům zakázat pronájem bytů? A jak je to s omezením podnájmu nájemních bytů?

10.05.

Jak se může společenství vlastníků jednotek bránit, když se mu nelíbí pronájem bytů v domě? Kdy je povolen podnájem nájemního bytu i bez souhlasu pronajímatele a kdy je naopak souhlas nutný?

Jak na změnu trvalého bydliště?

03.05.  |  Redakce

Změna trvalého bydliště vás potrápí návštěvou minimálně dvou úřadů a padesátikorunovým poplatkem. Pokud ale máte řidičák, pobíráte důchod nebo podnikáte, proces se protáhne. Na počátku je vyplnění formuláře „Přihlašovací lístek k trvalému pobytu“. Mnohé úřady čerpají ze základních registrů, i tak je ale třeba na některých změnu hlásit.

Jak je to s trvalým pobytem v nájmu a podnájmu při nesouhlasu pronajímatele

02.05.  |  Lucie Mečířová

Pronajímatelé bytů se někdy brání tomu, aby si jejich nájemci v dané nemovitosti zřídili trvalý pobyt. Obvyklým důvodem jsou obavy z exekuce vybavení bytu. Potřebují nájemci k přepisu trvalého pobytu svolení majitele? A jak může pronajímatel ochránit svůj majetek?

Musíte platit v nájmu poplatky za komunální odpad, když na adrese nemáte trvalé bydliště?

27.04.

Bydlíte v nájmu, ale trvalé bydliště máte uvedené v jiné obci? Kde v takovém případě odvádíte poplatky za odpad? Může po vás pronajímatel chtít hradit komunální odpad?

Musíte stále dokládat vyúčtování za energie pro přiznání příspěvku na bydlení?

25.04.

V souvislosti s příspěvkem na bydlení má řada lidí nejasnosti s předkládáním vyúčtování zálohových služeb. Musí žadatelé o dávky tato vyúčtování stále dokládat, nebo již tato povinnost byla zrušena?
« Předchozí 1 2 3 4 7 14 20 26
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz