10.06.
|
Jana Poncarová
Domácnosti se v posledních měsících proměnily v učebny i v kanceláře. A to se neobešlo bez elektrospotřebičů. Účet za energie tak mohl poskočit o stovky korun. Jak doma šetřit a nepřeplácet?
01.06.
|
Lucie Mečířová
Jasně zakotvený termín v zákonech, ale i v hlavách řady poplatníků, kteří každý rok platí daň z nemovitých věcí, je 31. květen. Do tohoto data musí být obvykle daň uhrazená. Co tedy dělat, pokud jste termín prošvihli anebo se zpozdili.
24.05.
|
Jana Poncarová
Právě teď nakupují dodavatelé na energetických burzách elektřinu, kterou budou v následujících měsících prodávat svým zákazníkům. Podle pohybů na burze tak jde odhadnout, zda ceny půjdou nahoru, nebo dolu. Dodavatelé pro následující období očekávají spíše zdražování.
12.05.
|
Lucie Mečířová
Majitelé bytů se ve snaze ušetřit čas a peníze často uchylují k tomu, že si vzor nájemní smlouvy stáhnou z internetu, přepíší potřebné údaje a dají smlouvu podepsat nájemci. Často však taková smlouva nestačí. Kde v případě smlouvy podle vzoru z internetu nejčastěji nastávají problémy?
11.05.
|
Michal Bureš
Procházíte se vaší vískou, či městem a rádi byste zjistili, kdo je majitelem opuštěného domku? Nebo kdo vlastní půlku obce? Či na koho váš prarodič přepsal všechny pozemky?
03.05.
|
Jana Poncarová
Domácnosti si už několik let mohou vybrat, jestli dají přednost klasické elektřině nebo energii vyrobené v obnovitelných zdrojích. Ze zásuvek jde sice stále ten samý proud, lidé ale mají jistotu, že byl vyrobený ekologicky.
22.04.
|
Lukáš Pololáník
Koupě či prodej nemovitosti jsou finanční transakce, při nichž se hýbou miliony. Aby byly obě smluvní strany chráněny, existuje možnost takzvané advokátní úschovy. Proč je vhodné svěřit peníze za převod nemovitosti nezávislé třetí straně? Můžete využít úschovu i jinde než u advokáta? Kolik to bude stát a na co si dát pozor?
19.04.
|
Lucie Mečířová
Energetické štítky se dočkaly změn. Co z nich zákazníci nově vyčtou, jaká označení se změnila a proč k tomu vůbec došlo?
14.04.
|
Michal Bureš
Stát prostřednictvím programu Vlastní bydlení umožňuje mladým rodinám s dětmi žádat o státní půjčku, která může dosáhnout až 2,4 milionu korun. Jak o ni žádat? A jaké doklady musíte doložit, aby vaše žádost byla schválena?
12.04.
|
Michal Bureš
Od roku 2021 na státní půjčku na vlastní bydlení dosáhne více žadatelů. Co musíte splnit, abyste dosáhli na státní úvěr na výstavbu, koupi, či modernizaci bydlení?
09.04.
Další sankcí vůči neplatičům byl vedle úroků z prodlení též poplatek z prodlení. A to mnohem vyšší než úroky. Stále navíc může dlužníky postihnout.
22.03.
|
Jana Poncarová
Nejistota, další zdražování nemovitostí a útěk do přírody, který vede k vyšší poptávce po chalupách nebo chatách. Takové jsou podle realitních makléřů hlavní trendy na trhu s bydlením. Výraznému zlevňování domů a bytů prozatím nic nenasvědčuje. Přesto podle odborníků existují nemovitosti, u nichž by se ceny mohly propadnout.
04.03.
|
Jana Poncarová
Nezávazná přihláška do aukce nebo podpis na nenápadném dokumentu. To jsou nejčastější důvody, proč se lidé dostávají do problému s dodavateli elektřiny i zemního plynu. Vykutálené praktiky neustaly ani během pandemie, naopak je vykutálení obchodníci inovovali.
04.03.
|
Lucie Mečířová
Budete si brát úvěr na nákup bytu anebo nic nového pořizovat nebudete, ale chcete rekonstruovat? A kolik si budete moct maximálně odečíst od základu daně na úrocích? 300 000 Kč, nebo 150 000 Kč? Podívejte se s námi na praktické příklady.
08.02.
|
Jana Poncarová
České domácnosti loni netrhaly rekordy ve změnách dodavatelů elektřiny a plynu. Počty přechodů klesly meziročně téměř o tři procenta. Energie totiž zlevňovaly a lidé neměli motivaci se změnou zabývat. Navíc jim mnohdy bránily smlouvy se závazky.
01.02.
|
Lucie Mečířová
Plno lidí, kteří uplatňují daňový odpočet hypotéky, anebo jej bude letos uplatňovat prvně, nemá v této problematice jasno. Kolik si tedy můžete maximálně odečíst? Platí pro vás jako maximum 300 000 Kč, nebo jen 150 000 Kč?
22.01.
|
Redakce
Přemýšlíte o koupi pozemku a nevíte, jak vybrat z nabídek a inzerátů ten správný? Jaké faktory ovlivňují ceny pozemků a na co je třeba dát při výběru pozor?
13.01.
|
Redakce
Do 31. 12. 2020 měli členové družstev, na jejichž výstavbu byla poskytována finanční, úvěrová a jiná pomoc podle zvláštních předpisů a družstev vzniklých do 31. 12. 1991, zákonný nárok na převod družstevního bytu do osobního vlastnictví, a to za podmínky, že družstvo k převodu včas vyzvali a splnili své závazky vůči družstvu. Převody byly původně možné jen do konce roku 1995, lhůta se ale postupně prodlužovala až do konce roku loňského. Ten se ovšem kvůli koronaviru nevyvíjel podle očekávání a některá družstva se proto rozhodla lhůtu prodloužit.
02.12.
|
Jana Poncarová
Vytápění zemním plynem je pohodlné, ale ve srovnání se dřevem nebo uhlím není nejlevnější. Účty za topnou sezónu letos můžete mít nižší, pokud si vyberete správného dodavatele zemního plynu. Jak na to?
27.11.
|
Jana Poncarová
Ve chvíli, kdy ceny energií klesají, přichází dodavatelé s nabídkami fixace. Ta může být výhodná a nemusí. Na co si dát pozor, než smlouvu na rok 2021 podepíšete? A jaké jsou výhledy na další vývoj cen elektřiny?
24.11.
|
Redakce
Vlastníte nemovitost, kterou byste rádi dlouhodobě pronajali a zajistili si tak pasivní příjem, ale nechcete si zbytečně naběhnout? Přinášíme vám 10 užitečných rad, které vám usnadní rozhodování.
18.11.
|
Jana Poncarová
Zlevňující hypotéky a zrušení daně z nabytí nemovitosti jsou jedním z důvodů, proč je pořízení bytu na pronájem stále zajímavou investicí. A to přesto, že reality závratně nezlevňují. Podle jakých kritérií investiční byt v době koronaviru vybrat?
09.11.
|
Jana Poncarová
Navzdory koronavirové krizi je letošní rok co do objemu poskytnutých hypotečních úvěrů rekordní. Banky rostoucí zájem o hypotéky potvrzují a některé dokonce rozvolňují pravidla. Na druhou stranu přibývá lidí, kteří jsou v tísnivé situaci a žádají o odklad splátek.
03.11.
|
Jana Poncarová
Elektřina ani zemní plyn by letos zdražovat neměly, přesto se vyplatí mít faktury za energie pod kontrolou. Poradíme vám, jak drobnými opatřeními snížit spotřebu a ušetřit stovky nebo tisíce korun měsíčně.
22.10.
|
Jana Poncarová
Zdražují potraviny i některé služby. Za energie bychom ale v nastupující topné sezóně neměli platit víc než loni. Podívejte se, jak se vyvíjí ceny dřeva, uhlí, elektřiny a zemního plynu a čím se vyplatí vytápět domovy.
21.10.
|
Petr Gola
Pravidelný příjem z nájmu je velmi oblíbeným pasivním příjmem, proto obliba investic do nemovitostí za účelem jejích pronájmu je stále vysoká. Co je dobré vědět o příjmu z pronájmu z daňového hlediska?
19.10.
|
Redakce
Na našem území vznikala v dobách především 2. poloviny 20. století panelová sídliště, která se postupně stala velmi rozšířeným druhem bydlení. V současné době je v ČR asi 1,2 miliónu bytů právě v panelových domech. Najdeme je nejen ve městech, ale často i na vesnicích, kde byla výstavba motivována například potřebou podnikových bytů pro pracovníky v blízkých zemědělských či průmyslových podnicích. Ve větších městech tvoří panelové domy a sídliště nejdůležitější část bytového fondu.
19.10.
|
Redakce
Jak snadno zjistit odhad ceny nemovitosti? Jde to online a zdarma? Co je k tomu potřeba znát? V jakých případech je potřebné znát odhad ceny nemovitosti?
19.10.
|
Redakce
Stavíte dům svépomocí, pomocí party zedníku či vám celý dům vyřeší jedna firma? Jak dům financovat, projektovat a ohlídat si vaši mnohdy životní investici?
16.10.
|
Redakce
Poplatky za energie patří mezi nejvyšší pravidelné výdaje domácností. Už jen proto stojí za to jednou za čas projít účty a zamyslet se, zda by tato položka nešla snížit nejen úspornými opařeními, ale také změnou dodavatele. Ceny konkurence mohou být výhodnější, ale často jen na první pohled. Vyplatí se proto vzít v potaz i další aspekty.
15.10.
|
Redakce
Spoluvlastnictví třeba v rámci rodiny může být na začátku cesta, jak pořídit nemovitost za nižší náklady, často však vzniká spíše „nedobrovolně“ v rámci dědického řízení. Příklady z praxe ale ukazují, že hrozí i možnost, kdy jeden ze spoluvlastníků o svůj podíl přijde, což dokazuje nedávno zveřejněný rozsudek Nejvyššího soudu. Dle advokáta Pavla Strnada z AK Polverini Strnad by nemovitost měla mít ideálně pouze jednoho vlastníka. Proto je dobré vyřešit právní ochranu majetku včas a vypořádat tak spoluvlastnictví nebo smluvně upravit pravidla jeho fungování a tím těmto situacím předcházet – právě spoluvlastnictví dědiců totiž často vyvolává spory.
14.10.
|
Redakce
Za posledních 10 let stoupaly ceny bydlení raketovou rychlostí, alespoň ve třech největších českých městech. Z dat realitního portálu RealityMIX vyplývá, že v Praze vzrostla za poslední dekádu průměrná cena bytu o 98 %, v Brně dokonce o 114 %, a Ostravany stojí nákup bytu v průměru o 60 % více než před deseti lety. Obdobně jsou na tom také ceny pronájmů.
08.10.
|
Jana Poncarová
Koronavirová krize prostoupila všechna průmyslová odvětví, energetiku nevyjímaje. V prvních šesti měsících letošního roku poklesla výroba i spotřeba elektřiny a zemního plynu. Ve firmách byla tma a ticho, odběr domácností ale narůstal.
02.10.
|
Jana Poncarová
Koronavirová krize ovlivnila všechny oblasti lidského bytí, energetiku nevyjímaje. Zatímco na jaře cena elektřiny výrazně klesla, nyní je na svých předpandemických hodnotách. Jestli spotřebitelé na podzim alespoň trochu ušetří, bude záležet na spotřebě i ceně emisních povolenek.
22.09.
|
Lucie Mečířová
Lepší vyhořet, než se stěhovat. Alespoň tak se to říká. Přestěhováním nábytku a dalších věcí však starosti nekončí. Na jaké zařizování byste neměli zapomenout?
14.09.
|
Lucie Mečířová
Pokud si zřídíte trvalý pobyt v nájmu, může vám ho majitel bytu odhlásit? A pokud ano, kdy a za jakých okolností? Co k tomu bude pronajímatel potřebovat doložit za dokumenty?
12.09.
|
Redakce
V červenci letošního roku klesla průměrná cena úvěru na bydlení u stavebních spořitelen a hypotečních bank meziročně o 0,42 procentního bodu. Podle Indexu RPSN, který na základě dat České národní banky zpracovává Česká bankovní asociace, činila v červenci průměrná RPSN (roční procentní sazba nákladů) 2,37 procenta, přičemž ve stejném měsíci loni to bylo 2,79 procenta.
10.09.
|
Jana Poncarová
Na podzim se mění ceny energií, a tak se více domácností rozhlíží po levnějším dodavateli. Pokud ale narazí na neférového obchodníka, mohou místo úspor přijít problémy. Práva spotřebitelů by měl posílit nový energetický zákon a pomoci by mohlo i přijetí zákona o hromadném řízení.
07.09.
|
Lucie Mečířová
Jste v nájmu nebo podnájmu a rádi byste si svou adresu nahlásili jako trvalé bydliště? Budete potřebovat souhlas majitele bytu anebo si můžete jít bydliště nahlásit bez jeho vědomí?
31.08.
|
Jana Poncarová
Ač dodavatelé elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů nabízí už řadu let, až nyní si ji sjednává větší počet domácností. Zelená elektřina nemusí být nutně dražší a zvolit si můžete i to, zda je vyrobená ze slunce, biomasy nebo z vody.
28.08.
|
Redakce
Nejen na teplo domova, ale i na rodinný rozpočet má zásadní vliv to, čím a jak topíme. Není už topení uhlím pasé? Jaké nevýhody s sebou přináší topení plynem a proč jsou tepelná čerpadla nejúspornějším a nejekologičtějším zdrojem vytápění? Přinášíme cenné rady ohledně zdrojů tepla, které v nadcházející zimní sezóně můžou ušetřit nemalé peníze. Navíc poradíme, jakým způsobem vytápění zatížíte životní prostředí co nejméně.
27.08.
|
Redakce
Ač se zpočátku zdálo, že krize zatím hypoteční trh výrazně nepoznamenala, květnová data začínají ukazovat, že dostupnost vlastního bydlení se Čechům komplikuje. Kterým a v čem?
20.08.
|
Luboš Svačina
Až donedávna ČNB bankám nařizovala, kolik mohou klientům v závislosti na jejich příjmech a hodnotě zastavované nemovitosti půjčit. 1. dubna v reakci na šíření koronaviru ČNB svá doporučení revidovala a bankám výrazně uvolnila ruce. Ty však reagovaly po svém a v některých případech svá interní pravidla pro posuzování příjmů ještě více zpřísnily.
19.08.
|
Lucie Mečířová
Jste nájemce a v blízké době vás čeká ukončování pronájmu, protože se budete stěhovat? A už o tom ví pronajímatel? Přečtěte si, jak správně ukončit nájem a odevzdat byt.
18.08.
|
Lucie Mečířová
Představte si situaci, že si pronajmete byt a po přestěhování se rozhodnete, že byste si ho rádi trošku předělali k obrazu svému. Máte jako nájemník na úpravy v bytě vůbec právo?
07.08.
|
Lucie Mečířová
Myslíte si, že z nájmu vás jen tak ze dne na den nemůže pronajímatel vyhodit? To jste tedy na omylu. Za jaké prohřešky můžete dostat okamžitou výpověď z pronajatého bytu?
04.08.
|
Lucie Mečířová
Jste v nájmu, nějakým způsobem jste porušili své povinnosti vyplývající ze smlouvy a teď se bojíte, zda vám pronajímatel může dát výpověď? A může vám vypovědět pronájem bez uvedení důvodu? Přečtěte si důležité informace.
01.08.
|
Redakce
Rodinný domek v pražském Újezdu nad Lesy, dvoupokojový byt na Chodově nebo lukrativní nemovitost na Liberecku. Tyto a mnohé další nemovitosti lze v nadcházejících týdnech koupit v nedobrovolných dražbách, protože se jejich majitelé dostali do potíží se splácením svých závazků.
31.07.
|
Lucie Mečířová
Nájem nekončí jen uplynutím smlouvy na dobu určitou anebo výpovědí, po které musíte dodržet tříměsíční výpovědní lhůtu. Nájemce může vypovědět smlouvu i bez výpovědní doby. V jakých příkladech je to možné?
30.07.
|
Jana Poncarová
Přihlásili jste se do aukce, ve které máte vysoutěžit tu nejlepší cenu elektřiny nebo zemního plynu? Pak si dobře pročtěte smluvní podmínky. Kvůli aukci se totiž můžete octnout v hledáčku inkasních agentur vymáhajících pokuty za zrušené přihlášky.
29.07.
|
Lucie Mečířová
Nájemné vám může být během doby trvání nájmu zvýšeno. Může být však ale i sníženo, a to např. o slevu. Kdy má tedy nájemce nárok na slevu z nájemného?
28.07.
|
Lucie Mečířová
Jste v pronájmu a zdá se vám, že k vám majitel bytu chodí nějak často a ne vždy má k tomu relevantní důvod? Může si to vůbec dovolit? Anebo si pronájem teprve hledáte a přemýšlíte, do jaké míry vás může pronajímatel kontrolovat?
28.07.
|
Jana Poncarová
S reklamacemi vyúčtování za elektřinu nebo zemní plyn má zkušenosti téměř třetina domácností. Lidé ale často tápou v tom, kdo provádí odečty energií a jak reklamaci správně podat.
16.07.
|
Jana Poncarová
Energie na komoditních burzách zlevňují, a tak by i domácnosti mohly za elektřinu a zemní plyn platit méně. Už nyní některé firmy obvolávají zákazníky a představují výhodnější nabídky. Může jít i o energošmejdy.
15.07.
|
Lucie Mečířová
Hledáte si nové nájemní bydlení? Anebo jste rovnou pronajímatel? V nájemní smlouvě může být nově ze zákona možnost sjednání pokuty. K čemu má sloužit? A jaká může být její maximální výše?
14.07.
|
Lucie Mečířová
Novela Občanského zákoníku zjednodušila prodej podílu na nemovitostech. Platná je již čtrnáct dní. Co se pro prodávající změnilo?
13.07.
|
Lucie Mečířová
Sháníte pronájem nemovitosti pro vlastní bydlení? Už jste se dívali na nějaké inzeráty? A víte, co pronajímatelé nejčastěji zkouší na potencionální nájemce? Přečtěte si, co není výhoda, ale samozřejmost, a s čím vám lžou.
09.07.
|
Redakce
Jak dlouho trvá vyřízení stavebního povolení? Na jaké úřady a instituce musíte zajít? Kolik to bude stát?
08.07.
|
Redakce
Chystáte se začít stavět dům a nevíte, jaké povolení potřebujete? Podívejte se na výčet dokladů a potvrzení, které budete ke stavebnímu povolení potřebovat.
23.06.
|
Jana Poncarová
Někteří dodavatelé švindlují. Třeba ve smluvních podmínkách nebo v cenících. Nedodržují sjednané ceny, zdražují, aniž by o tom dali vědět, nebo jinak porušují smlouvu. Co si ohlídat?
27.05.
|
Jana Poncarová
Komodity se pod vlivem koronavirové krize propadly, dobře je to viditelné na čerpacích stanicích. Po benzinu a naftě by mohla domácnostem zlevnit i elektřina. Dodavatelé ale zatím se snižováním cen otálejí. Proč?
26.05.
|
Redakce
Zrušení daně z nabytí nemovitostí je stále velké téma. Mnozí změnu vítají, jiným vadí kvůli odpočtům, které se zároveň s ní mají rušit také. Kdo si tedy tím, že daň nebude muset platit, pohorší?
22.05.
|
Jana Poncarová
Spočítal vám dodavatel elektřiny špatně doplatek? Nedodržel obchodník s plynem termín nebo jiné podmínky smlouvy? Pošlete mu reklamaci. Pokud nereaguje nebo prošvihne lhůtu, máte nárok na několikatisícovou finanční náhradu.
05.05.
|
Lucie Mečířová
Daň z nabytí nemovitých věcí byla loni zrušená. Došlo ale i ke slibovanému zrušení daňových odpočtů a prodloužení časového testu u daně z prodeje nemovitosti?
30.04.
|
Lucie Mečířová
Moratorium splátek úvěrů a hypoték již podepsal prezident. Pokud se ale někdo rozhodně tuto možnost využít, nemůže se dostat do negativního registru?
30.04.
|
Lucie Mečířová
Domácí mazlíčky, kuřáky anebo kolikrát dokonce ani děti pronajimatelé ve svých bytech nechtějí. Když už jste ale jednou v nájmu a pořídíte si psa anebo začnete kouřit, může vás vlastník vyhodit? Co na to říká zákon anebo nájemní smlouva?
28.04.
|
Lucie Mečířová
Odklad měsíčních plateb nájemného se netýká jen podnikatelů a firem. Platí i pro nájemné u bytů. Pokud někomu pronajímáte byt, musíte na odklad přistoupit? Jak je to s energiemi? A zmrazí se ceny nájmu?
27.04.
|
Lucie Mečířová
Mnozí se mylně domnívají, že nájem a podnájem je totéž. Rozhodně tomu ale tak není. Jaké jsou zásadní rozdíly a u kterého bydlení budete omezenější?
20.04.
|
Lucie Mečířová
Koronavirus již několik měsíců otřásá světem. Výrazně se také promítl ve finančním sektoru. Bitcoin začal klesat, cena zlata naopak stoupat. Je možné v blízké době očekávat pokles cen nemovitostí? A změnilo se kromě odkladů splátek něco u hypoték?
16.04.
|
Lucie Mečířová
Na úterní tiskové konferenci po jednání vlády ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že usiluje o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Osoby, které však o koupi nemovitosti uvažují, by neměly předčasně jásat. Společně s tím chce také zrušit další, finančně výhodnou daňovou záležitost.
09.04.
|
Jana Poncarová
Podomní prodejci si nedají pokoj ani v nouzovém stavu. Právě naopak. Využívají ho ve svůj prospěch. Nejen seniorům nabízí mezi dveřmi roušku – výměnou za podpis. Lidé netuší, že podepisují změnu dodavatele elektřiny.
30.03.
|
Lucie Mečířová
Brali jste si úvěr ze stavebního spoření, který aktuálně splácíte? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu. Úroky z půjčky si můžete odečíst z daní, a získat tak přeplatek. Podívejte se s námi, jak na to.
27.03.
|
Luboš Svačina
Máte v důsledku vládou vyhlášeného nouzového stavu a opatřením proti šíření koronaviru potíže se splácením hypotéky? Máte možnost si splátky odložit. Jak k tomu jednotlivé banky přistupují?
23.03.
|
Michal Bureš
Od 1. dubna 2020 vzroste životní a existenční minimum o 13,2 %, což se promítne i do příspěvku na bydlení. Jakým způsobem? Negativně, či pozitivně? Spočítejte si, jak to změní vaše příspěvky na bydlení.
19.03.
|
Luboš Svačina
Centrální banky chystají další kolo tisku peněz. Co to znamená pro hypotéky? A jak se budou vyvíjet sazby nyní v době „koronavirové“?
17.03.
|
Tisková zpráva
17. března 2020 - Skupina CPI Property Group a její dceřiná společnost CPI Hotels dnes vládě ČR nabídly kompletní kapacity svých 14 hotelů pro případné zajištění péče o nemocné. Reagují tak na zátěž, kterou momentálně prochází české nemocnice v souvislosti s šířením koronaviru.
12.03.
|
Luboš Svačina
Termín pro podání daňového přiznání se rychle blíží, proto jsme se pro vás rozhodli shrnout to nejdůležitější, co je potřeba k tomu, abyste si mohli odečíst zaplacené úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření od základu daně.
03.03.
|
Jana Poncarová
Vybrat si dodavatele elektřiny nebo plynu, a snížit tak účet za energie, je v České republice už více jak deset let standardem. Zatímco v roce 2018 změnil dodavatele velký počet domácností, loňský rok byl podprůměrný. Podle odborníků se ale stále vyplatí pátrat na energetickém trhu po lepší nabídce.
02.03.
|
Redakce
Cenové mapy jsou v dnešní době jednou z možností, jak určit tržní odhad nemovitosti. Jedná se ale o vhodný způsob? Co může špatný odhad ceny způsobit a jaký nástroj pro její zjištění využít?
29.02.
|
Redakce
Zvažujete prodej či pronájem své nemovitosti, ale jste si vědomi, že skýtá mnoho nedostatků? Máte na výběr: buď zainvestujete do rekonstrukce, nebo půjdete s nabízenou cenou dolů. Rovněž můžete využít tzv. služby „homestaging“, která se osvědčila jako velice efektivní prostředek k rychlému a zároveň profitabilnímu prodeji nemovitostí. Rozhodně homestaging nepodceňujte, tato služba už dávno není určená jen luxusním nemovitostem, naopak se v posledních letech stává nezbytnou součástí procesu přípravy prodeje i pronájmu realit.
20.02.
|
Jana Poncarová
V lednu zdražila voda ve většině českých měst a obcí. Jde o největší navýšení cen za posledních několik let. Vodné a stočné v některých oblastech stouplo o více než 10 %. Voda v polovině roku ovšem mírně zlevní, a to díky snížení sazby DPH.
13.02.
|
Luboš Svačina
Zdvojnásobení poplatků na katastru bylo součástí vládního návrhu daňového balíčku. V prosinci ještě svitla naděje, že ke zvýšení poplatků na katastru nedojde, protože Senát zákon zamítl. Sněmovna následně Senát ještě v prosinci přehlasovala a zákon tak platí.
12.02.
|
Lucie Mečířová
Máte za rok 2020 příjmy, které plynuly z pronájmu nemovité věci? Pokud ano, zaměstnavatel za vás nemůže provést roční zúčtování daně a vy musíte podat daňové přiznání. Jak ho ale vyplnit a kde se příjmy z pronájmu uvádí?
11.02.
|
Lucie Mečířová
Poptávka po malých bytech se extrémně zvýšila, na což reagují developerské společnosti. V hlavním městě se dokonce zmenšila i průměrná podlahová plocha nejmenších bytů. Jaké byty se však nejčastěji prodávají v Brně a ostatních větších městech republiky?
07.02.
|
Redakce
Všudypřítomný myší trus, znehodnocené potraviny i překousané kabely. Pokud jste i vy narazili na tyto problémy, můžete si být jistí tím, že se ve vašem bytě zabydleli hlodavci. Vzhledem k tomu, že se tito škůdci velmi rychle množí, není dobré s jejich likvidací příliš otálet. Nejefektivnějším řešením je v tomto případě zásah deratizátora. Pouštět se do hubení na vlastní pěst se totiž nemusí vyplatit. A to jak po zdravotní, tak finanční stránce.
24.01.
|
Michal Bureš
Daň z nemovitých se platí každoročně, tak se podívejte, jak se počítá a jaké políčka máte vyplnit v daňovém přiznání, které musíte do konce ledna podat.
22.01.
|
Redakce
Doby, kdy jste si mohli v bance o hypotéku zažádat výhradně v souvislosti s nákupem či výstavbou nemovitosti, jsou dávno pryč. Dnes můžete hypoteční úvěr využít téměř na cokoliv. Klidně i na svoji vysněnou dovolenou. Má to však pochopitelně svá pravidla.
20.01.
|
Jana Poncarová
Domácnost, která si vybere nového dodavatele, může ušetřit stovky až tisíce korun ročně. Rozhodující je cena. Lidé by ale neměli přehlížet ani obchodní podmínky a skryté sankce.
16.01.
|
Redakce
Český realitní trh čeká v tomto roce řada změn. Prezident podepsal zákon o realitním zprostředkování, jehož hlavním záměrem je vyšší ochrana klientů a celkové zkvalitnění realitních služeb. Jaké změny můžete očekávat?
15.01.
|
Jana Poncarová
V některých českých domácnostech se i v lednu chodí v kraťasech a v tričku. Češi mají rádi teplo a své domácnosti často přetápí. Na rozdíl od jiných obyvatel Evropy své byty a domy mohou snadněji vytopit na komfortní teplotu.
15.01.
|
Michal Bureš
Nabyli jste v roce 2020 nemovitost? Kterých nemovitostí se daň týká? Do kdy musíte podat daňové přiznání a zaplatit daň?
08.01.
|
Petr Gola
Pro přiznání starobního důchodu musí být splněny zákonné podmínky, automaticky se penze na účet nedostává. Co je dobré vědět o výpočtu důchodu v roce 2021?
08.01.
|
Martin Ježek
Světelného znečištění přibývá. S tím, jak jsou osvětleny památky nebo sídla různých institucí či soukromých firem, nic neuděláme. U těch státních alespoň ne hned. Ale sami se můžeme začít chovat tak, abychom ke světelnému znečištění nepřispívali.
06.01.
|
Jana Poncarová
Domácnosti, které vytápí své byty a domy teplem z tepláren, si od roku 2020 připlatí. Některé teplárny přiznávají, že v příštím roce mírně navýší cenu, která by ale měla být pod úrovní inflace. Teplo v České republice je v průměru o 100 až 150 korun za gigajoul dražší než v sousedním Německu. Podle kritiků si některé teplárny upravují ceny ve svůj prospěch.
03.01.
|
Redakce
Povolování staveb zřejmě bude možné i v elektronické formě. Sněmovna dnes schválila novelu, podle níž vznikne informační systém pro vyřizování všech záležitostí stavebních řízení. Digitalizace by měla vést ke zkrácení a zjednodušení řízení pro investory, projektanty, správce inženýrských sítí i úředníky. Předlohu nyní dostane k projednání Senát.
31.12.
|
Lucie Mečířová
Přijdou vám nájmy, které nabízejí soukromé osoby, ale i firmy příliš vysoké? Obecní byty jsou levnější. Přečtěte si však, co musíte udělat, abyste obecní byt v centru Brna mohli získat.
31.12.
|
Luboš Svačina
Ceny bytů mapujeme od září 2008, kdy došlo k pádu Lehman Brothers a vyvrcholení hypoteční krize v USA, což následně vyústilo v celosvětovou finanční krizi. Tehdy v září 2008 však ceny bytů v ČR ještě dosahovaly do té doby rekordních hodnot. Průměrná nabídková cena bytů tehdy činila 2 259 370 Kč. Následně pak přišla ekonomická recese, která srazila cenový průměr až na 1,68 mil. Kč (červen 2010). Od té doby ceny bytů rostou a na konci listopadu 2019 již průměrná cena vystoupala na 3 351 135 Kč. Za uplynulých 11 let vzrostly tedy ceny bytů v České republice o 48,3 %.
27.12.
|
Lucie Mečířová
Uvažujete o tom, že si zažádáte o obecní byt v centru Brna? Nejprve se musíte nechat zařadit do evidence žadatelů o pronájem běžného obecního bytu. Jak se nechat zařadit a jaké dokumenty k tomu doložit?
16.12.
|
Redakce
Pronajímatel má sice právo na úpravu výše nájmu, ovšem musí dodržet určitá pravidla stanovená nájemní smlouvou nebo zákonem. V jakých případech je navýšení nájemného oprávněné? O kolik je přípustné a za jakých podmínek? Existuje jeho maximální hranice? A jaká pravidla musí obě strany respektovat?
Zobrazit všechny články