21.01.
MPSV plánuje odstranit diskriminaci při překážkách v práci na straně zaměstnance tak, aby byly na stejné úrovni pro manžele i registrované partnery. Dále navrhuje například prodloužit pracovní volno u překážky z důvodu vyhledání nového zaměstnání a překážky z důvodu úmrtí blízkých osob.
20.01.
|
Petr Gola
Zdravotní pojištění je specifickou přímou daní. Oproti dani z příjmů a sociálnímu pojištění se v mnoha ohledech výrazně liší. Podívejme se na vybraných devět odlišností.
20.01.
|
Lucie Mečířová
Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se od letošního roku týká širšího okruhu osob. Některé nemovitosti, které byly od daně dříve osvobozeny, totiž nově podléhají zdanění. Které to jsou?
17.01.
|
Michal Bureš
U práce na dohody proběhla v posledním roce řada změn. Navíc se některé další původně avizované nakonec neuskutečnily. To se týká i limitů výdělku, od kterého je nutné odvádět pojistné. Od jaké výše příjmu musíte odvádět pojistné u dohody o provedení práce? A jak vysoké jsou odvody na pojistné a daň z příjmů?
16.01.
|
Petr Gola
Osmdesát procent zaměstnanců pobírá v Česku mzdu v rozmezí 21 tisíc až 76 tisíc korun. Rozdíl v celkové míře zdanění u těchto mezd je přitom velmi nízký, jak si vypočítáme a vysvětlíme důvody na praktických příkladech. Hlavním důvodem pro rozdílné zdanění je tak hlavně uplatňování daňového zvýhodnění na děti.
16.01.
|
Michal Bureš
ČSÚ zveřejnil data ze Sčítání lidu, ze kterých vyplynulo, že lehce přes 10 % zaměstnaných tvořili důchodci. Kdy mají nárok na slevu na pojistném na důchodce? Jaká je výše této slevy?
15.01.
Jednorázová náhrada pro pozůstalé rodinné příslušníky po člověku, jenž zemřel v důsledku pracovního úrazu, byla zvýšena o desítky tisíc korun a činí už zhruba devět set tisíc korun pro každého. Naproti tomu pozůstalostní renty pro vdovy, vdovce a sirotky byly valorizovány jen v řádu stokorun. Na jaké další peníze mají rodinní příslušníci nárok?
13.01.
Limit pro osvobození příležitostného výdělku od zdanění se 1. ledna 2024 zvýšil o dvacet tisíc korun. Při překročení tohoto limitu je již příjemce příležitostného příjmu povinen podat daňové přiznání. Navýšil se limit příležitostného výdělku také od 1. ledna 2025?
10.01.
|
Michal Bureš
Od ledna mají pracující důchodci možnost využít úlevy na odvodech sociálního pojištění, díky čemuž dosáhnou na vyšší mzdu. O kolik se odvod sníží a jak se to projeví přímo v čisté mzdě důchodce? Spočítejte si v naší kalkulačce.
10.01.
Prostřednictvím valorizace hodnoty bodu bylo od 1. ledna 2025 zvýšeno odškodnění bolesti, ale také náhrada za ztížení společenského uplatnění. Co to je? A kolik nově činí hodnota bodu?
10.01.
|
Petr Gola
Daňové povinnosti starobních důchodců pro příjmy z nájmu se liší. Kdy nevzniká povinnost podávat daňové přiznání? Ve kterých případech se daňové přiznání vyplňuje, ale vypočtená daň z příjmů je nulová? A jak je to s platbou sociálního a zdravotního pojištění?
09.01.
Koncem roku 2023 vešel v účinnost zákon o ochraně oznamovatelů, přičemž Česká republika byla s transpozicí tohoto předpisu pozadu a hrozily jí vysoké pokuty. Vzhledem k tomu, že povinnosti stanovené novou právní úpravou se na subjekty o velikosti 50 až 249 zaměstnanců začaly vztahovat až na konci zmíněného roku, mnoho z nich odložilo jejich implementaci na začátek roku 2024. Můžeme tedy hovořit o tom, že tento zákon je s námi rok, a je ideální čas podívat se, jak se s ním povinné subjekty naučily žít.
09.01.
|
Michal Bureš
V roce 2025 opět razantně vrostla výše paušální daně v prvním pásmu. Z čeho se vypočítává a jaký byl vývoj výše paušální daně od jejího vzniku v roce 2021?
09.01.
|
Petr Gola
Zaměstnanci s vysokou roční hrubou mzdou platí v posledních dvou dekádách v Česku stále méně peněz na dani z příjmů fyzických osob. Důvody jsou zejména dva: zrušení progresivního zdanění a zrušení superhrubé mzdy. Daň z příjmů při milionové roční mzdě během let poklesla o téměř 110 tisíc korun. Podívejme se na praktické výpočty.
08.01.
|
Michal Bureš
Od 1. ledna 2025 se zvýšila paušální daň v prvním pásmu na 8716 Kč měsíčně. Většina OSVČ se k ní může přihlásit až do 10. ledna 2025. Které OSVČ a jak se mohou přihlásit do režimu paušální daně? Pro koho je paušální daň výhodná a pro koho není? Jaká jsou pásma paušální daně?
07.01.
|
Lucie Mečířová
V zákoníku práce se od roku 2025 mění hned několik věcí. Novela výrazně upravila zkušební a výpovědní dobu. Něco se mění u rodičovské dovolené. Jak to nově bude?
07.01.
|
Petr Gola
Pro rok 2025 se zvyšuje minimální mzda z 18 900 Kč na 20 800 Kč, a stoupne tedy výrazněji než průměrný starobní důchod. Rozdíl mezi průměrným důchodem a minimální mzdou se tak opětovně sníží. Porovnejme si průměrnou mzdu a minimální mzdu v posledních letech.
06.01.
S novým rokem se změnily některé sazby zahraničního stravného. Pro které země je potřeba počítat s novými částkami? A pro které státy se mění měna, ve které se stravné vyplácí?
03.01.
|
Petr Gola
S ohledem na výpočet starobního důchodu je výhodnější účast v dobrovolném měsíčním paušálním režimu než platba minimální měsíční zálohy na sociálním pojištění. Jak vysoký důchod lze očekávat při účasti v dobrovolném paušálním daňovém režimu?
03.01.
Řetězení dohod nakonec stát řešit od roku 2025 nebude. Jediné, co by se mělo změnit, je výše limitů u výdělku na DPP i DPČ. Kolik si budete moci vydělat, aniž byste státu platili pojistné?
02.01.
|
Petr Gola
Daňová legislativa se během let vyvíjí, přičemž některé změny jsou pro daňové poplatníky příznivé a jiné nikoliv. Podívejme se na sedm vybraných daňových změn v čase, které snížily poplatníkům daňovou povinnost. Nejvíce na daních ušetřili občané s vysokými příjmy.
31.12.
|
Petr Gola
Přestože se i v Česku neustále rozevírají příjmové nůžky, při mezinárodním srovnání jsou příjmové rozdíly v Česku jedny z nejnižších z členských zemí Evropské unie. Ještě výraznější příjmové rozdíly jsou potom ve vyspělých mimoevropských zemích OECD.
30.12.
Od 1. ledna 2025 se zvyšují náhrady za ztrátu na výdělku pro zaměstnance poškozené na zdraví pracovním úrazem nebo nemocí z povolání a také renty pro pozůstalé po zaměstnancích, kteří v důsledku takového zdravotního poškození zemřeli.
27.12.
|
Michal Bureš
Jak se změny v práci u dohod promítnou ve zdanění dohod o pracovní činnosti a dohod o provedení práce (DPČ a DPP) při podepsaném prohlášení a při výdělku nad a pod limity? Kdy budete odvádět nejvíce a kdy nejméně?
27.12.
|
Petr Gola
Osobou bez zdanitelných příjmů může být člověk s velmi vysokými pasivními příjmy i občan bez příjmů neevidovaný na Úřadu práce. Jaké daňové povinnosti mohou v praxi mít OBZP? Kterou přímou daň musí OBZP platit vždy a jak se pro rok 2025 zvyšuje? Podívejme se na praktické příklady.
23.12.
|
Petr Gola
Spoření na penzi ve vybraných finančních produktech je státem podporováno mimo jiné i daňovým odpočtem. V ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání za rok 2024 je možné si snížit roční daňový základ. Jaká pravidla platí pro daňové odpočty u finančních produktů? Podívejme se na praktické příklady.
23.12.
Ministerstvo financí připravilo velkou novelu v oblasti daně z přidané hodnoty. Jednou z výrazných novinek je také změna podmínek, za kterých se podnikatelé povinně registrují k DPH. Nově se bude výše obratu počítat za kalendářní rok, a nikoliv za posledních 12 předcházejících měsíců.
23.12.
|
Michal Bureš
Vypočítejte si, jaká bude vaše čistá mzda v roce 2025, který přináší několik změn, které mohou vaši čistou mzdu ovlivnit. O jaké změny se jedná? Mění se nějak odvody? Co se změní u práce na dohody?
20.12.
|
Michal Bureš
Od 1. ledna 2025 se v řadě měst mění poplatky za svoz komunálního odpadu. Podívejte se na přehled poplatků „za popelnice“ ve 20 největších českých městech. Jak tato města poplatky vybírají? A kdo bude v příštím roce od poplatků v jednotlivých městech osvobozen?
19.12.
Jak se změní výše zastupitelských odměn v roce 2025? Připravili jsme pro vás srovnávací příklady, o kolik se zvýší odměny uvolněným i neuvolněným členům zastupitelstev obcí.
18.12.
Jak to chodí, když nastane souběh exekučního a insolvenčního řízení? Co se děje s exekucemi, když dlužník vstoupí do insolvence? Co pro dlužníka znamená povolení oddlužení?
18.12.
|
Petr Gola
Některé OSVČ platí více na zdravotním pojištění než na dani z příjmů, přesto je zdravotní pojištění trochu opomíjenou „povinnou daní“. Podívejme se na vybrané problémy spojené s platbou zdravotního pojištění ze samostatné výdělečné činnosti.
13.12.
Co všechno můžou získat od zaměstnavatele při vyslání, přidělení k práci v zahraničí zaměstnanec a jeho rodinní příslušníci? Co se proplácí ve valutách a co v české měně?
11.12.
Od roku 2023 stanovuje vláda paušální částku, která je určená k proplacení nákladů, které zaměstnancům vzniknou při práci z domu. O kolik se změní její výše v roce 2025?
11.12.
|
Petr Gola
Za první pololetí roku 2024 činila v Česku průměrná mzda 44 943 Kč a meziročně se zvýšila o necelé tři tisíce korun. Přestože průměrná mzda v Česku v posledních letech nominálně poměrně výrazně stoupá, hned v osmi členských zemích EU nebo OECD je minimální mzda vyšší než průměrná mzda v Česku. Ve kterých zemích je minimální mzda vyšší než 50 000 Kč?
10.12.
|
Petr Gola
Pouze státní pojištěnci nemají žádné starosti s placením zdravotním pojištění, neboť je za ně platí stát. Za období evidence v registru pojištěnců příslušné zdravotní pojišťovny jako státní pojištěnec nemůže vzniknout dluh pojistném. Kdo se považuje pro účely placení zdravotního pojištění za státního pojištěnce? Jak se zvyšuje státní platba pro rok 2025?
09.12.
|
Petr Gola
Pravidla pro výpočet sociálního a zdravotního pojištění se pro rok 2025 u pracovních dohod mění. V praxi jsou dohody oblíbené zejména z důvodu neplacení sociálního a zdravotního pojištění, když je hrubá odměna do limitu. Podívejme se na praktické příklady.
06.12.
|
Petr Gola
V Česku je povinné sociální a zdravotní pojištění sraženo zaměstnanci z jeho hrubé mzdy, a navíc povinné pojistné odvádí za zaměstnance i zaměstnavatel. Jak vysoká je částka souhrnného ročního povinného pojistného v porovnání s ostatními zeměmi EU?
06.12.
Neumožnil vám zaměstnavatel vyčerpat dovolenou, aniž by mu v tom bránily vážné provozní důvody nebo překážky na vaší straně? Inspektorát práce mu v takovém případě může vyměřit pokutu až do výše 200 tisíc korun.
05.12.
|
Petr Gola
Platbě sociálního pojištění se nevyhnou zaměstnanci s pracovní smlouvou ani živnostníci a podnikatelé vykonávající hlavní činnost. Jak vysoké jsou sazby sociálního pojištění a minimální odvody v roce 2025? Podívejme se na povinnosti ohledně sociálního pojištění optikou deseti nejdůležitějších čísel.
04.12.
|
Michal Bureš
Stát opět zvyšuje spotřební daň na tabákové výrobky, o kolik? Dotkne se zdražení i elektronických cigaret? A vybírá se skutečně více na spotřební dani? Podívejte se, kolik z jedné krabičky cigaret odvedete státu na daních a jaký je příjem státního rozpočtu z tabákových výrobků.
03.12.
|
L. Kratochvíl
Kdo si chce snížit daňový základ za letošní rok o příspěvky zaplacené na produkty penzijního spoření, může tak pořád učinit, i když si během roku neplatil dost. Všech devět penzijních společností na českém trhu umožňuje koncem roku jednorázový doplatek nebo zvýšení příspěvků. Přinášíme přehled, jak máte u té svojí postupovat a co musíte splnit.
02.12.
|
Lucie Mečířová
Do konce posledního měsíce v roce musí být na účet stavebního spoření připsána zákonem stanovená částka, aby klient mohl získat nejvyšší státní podporu. Ta je ale od letošního roku poloviční, maximálně tisíc korun. Stavební spořitelny však nabízejí nejrůznější akce, aby udržely staré a přilákaly nové klienty. Co by vám nemělo uniknout?
02.12.
|
Petr Gola
Za první pololetí roku 2024 činila průměrná hrubá mzda 44 943 Kč, průměrný starobní důchod v červnu byl 20 653 Kč. Z hrubé mzdy se však platí daně, zatímco z průměrného starobního důchodu nikoli. Porovnejme si tedy průměrnou čistou mzdu a průměrný důchod v posledních letech.
29.11.
|
Petr Gola
Zatímco v roce 2024 činí hodinová minimální mzda v Německu 12,41 eura, v příštím roce to bude již 12,82 eura. V posledních letech došlo ke značnému zvýšení minimální mzdy, neboť ještě začátkem roku 2020 činila minimální hodinová mzda u našich západních sousedů 9,35 eura.
29.11.
|
Lucie Mečířová
U daně z nemovitostí se v roce 2025 přestane používat koeficient, kterým města a obce mohla výměr zvyšovat. Základní koeficient navíc už nepůjde snížit. Co se ještě změní u daně z nemovitostí?
28.11.
|
Petr Gola
Zatímco daň z příjmů a sociální pojištění někteří občané vůbec neplatí, zdravotní pojištění se musí platit vždy, pouze za státní pojištěnce ho platí stát. Podívejme se, co je dobré vědět o zdravotním pojištění v roce 2025 optikou deseti důležitých čísel.
28.11.
Nevyčerpaná dovolená z aktuálního roku už mnoho let zaměstnancům nepropadá a neztrácí na ni nárok, jako tomu bylo dříve v určitých případech. Zaměstnanci vždy zůstává nárok na placené volno v práci nebo aspoň na peníze při takzvaném proplacení dovolené. Není ani třeba bát se o dovolenou z let minulých, třeba z předloňska či ještě starší. Jaká jsou pravidla pro převedení letošní nevyčerpané dovolené do příštího roku? A co s ještě starší zbývající dovolenou?
27.11.
Čerpání dovolené může zaměstnavatel nařídit i ve výpovědní době. Když dovolená zůstane i na konci pracovního poměru, zaměstnanec má nárok na proplacení. Jak spočítat náhradu mzdy? A lze čerpání dovolené převést k novému zaměstnavateli?
26.11.
|
Petr Gola
Měsíční částka starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, zjednodušeně řečeno na celém průběhu pracovního života. Dnešní žadatelé o důchod měli na začátku kariéry průměrnou výplatu v jednotkách tisícikorun, teď atakuje 46 tisíc. Jak se jednotlivé roční příjmy přepočítávají? Jak se počítá doba pojištění?
25.11.
Rozhodl se vám zaměstnavatel snížit mzdu během pracovního poměru? Podívejte se spolu s námi, za jakých okolností si takové jednání může dovolit a jak se bránit v případě neoprávněného snížení.
25.11.
|
Petr Gola
Přestože za zaměstnance odvádí zdravotní pojištění na účet příslušné zdravotní pojišťovny zaměstnavatel, mohou v praxi zaměstnancům nastat problémy s placením zdravotního pojištění. Kdy? Podívejme se na praktické příklady.
22.11.
|
Petr Gola
Pro přiznání mateřské (oficiálně peněžité pomoci v mateřství) musí být splněny zákonné podmínky. V praxi tak některé maminky mateřskou nepobírají a ihned od narození dítěte čerpají rodičovský příspěvek. Kdy nelze mateřskou dostávat na účet?
20.11.
|
Petr Gola
Daňoví poplatníci pouze s pasivními příjmy platí zdravotní pojištění jenom v minimální výši, i když si měsíčně přijdou třeba na sto tisíc korun. Pojištění tedy odvedou v nižší částce než např. zaměstnanec s hrubou mzdou 20 000 Kč. Jak je to možné? Podívejme se na praktický výpočet.
18.11.
|
Lucie Mečířová
Podnikatelé, kteří byli zasaženi zářijovými záplavami, mohou požádat o prominutí penále u dluhů na důchodovém pojištění. A pokud by jim to nevyšlo, mohou to zkusit ještě se splátkovým kalendářem.
18.11.
|
Petr Gola
Při splnění zákonných podmínek se z prodeje nemovitosti neplatí daň z příjmu. Situace se liší v závislosti na tom, kdy byla nemovitost pořízena, zda v ní měl prodávající bydliště nebo si koupil novou nemovitost určenou k vlastnímu bydlení. Podívejme se na praktické příklady.
15.11.
|
Petr Gola
Pro některé občany je výhodné podnikat při zkráceném úvazku, neboť mají nárok na sociální zajištění ze zaměstnání a z výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti odvádějí nižší daně. Podívejme se na praktické příklady.
14.11.
Vláda 6. listopadu 2024 podpořila návrh na ukončení povinnosti provádět vstupní pracovnělékařské prohlídky u prací, které nespadají do rizikových kategorií. Prohlídky by mohly skončit od 1. července 2025.
14.11.
Zaměstnavatel odpovídá zaměstnanci za jemu vzniklou škodu v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Zaměstnavatel ovšem odpovídá zaměstnanci také za škodu způsobenou porušením technických, hygienických a jiných předpisů o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. Musí mu pak nahradit ušlý výdělek, pokud zaměstnanec onemocní, ačkoliv nejde o nemoc z povolání nebo pracovní úraz.
13.11.
|
Lucie Mečířová
Minimální mzda pro příští rok skokově vzroste a zaručenou výši podle kvalifikace a náročnosti práce už budou mít jen zaměstnanci ve veřejném a státním sektoru. Jaká minima budou pro rok 2025 platit?
12.11.
|
Petr Gola
Z daňového hlediska lze kalendářní rok rozdělit na dvě části, přičemž v první části pracují občané na stát a zbytek roku „sami na sebe“. Ve kterých členských zemích Evropské unie pracují občané pro stát nejkratší dobu? Jak jsme na tom v Česku?
11.11.
|
Petr Gola
Zdravotní pojištění je povinnou daní, pouze za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát. Jak vysoké zdravotní pojištění odvádí ze své hrubé mzdy zaměstnanci? Jak je to při práci pro více zaměstnavatelů současně? Jak se liší výpočet zdravotního pojištění u nízkých a vysokých mezd?
11.11.
|
Lucie Mečířová
Jste dlužníkem u Všeobecné zdravotní pojišťovny, protože jste řádně neplatili zdravotní pojištění? Právě běží poslední Milostivé léto. Využijte ho a požádejte o odpuštění penále a exekučních nákladů.
08.11.
|
L. Kratochvíl
Vláda v Poslanecké sněmovně prosadila po úpravách i bez účasti "nohama hlasujících" ex-koaličních Pirátů svou verzi důchodové reformy. Pokud projde i Senátem a přes prezidenta, měla by přinést mimo jiné prodloužení důchodového věku na maximálně 67 let nebo zaručenou výši minimálních penzí. Co dalšího v zákoně zůstalo? Přinášíme přehled změn.
08.11.
Formálně se vznik nemoci z povolání v praxi konstatuje ke dni, kdy bylo provedeno lékařské vyšetření, které ji prokázalo. Ale nemoc z povolání přece nevzniká ze dne na den. Co když zaměstnance propustili z práce krátce před konstatováním nemoci z povolání, a tak mu zaměstnavatel nechce přiznat nárok na dvanáctiměsíční odstupné? Jak ho získat?
07.11.
|
Petr Gola
Zaměstnavatelé vyplácejí zaměstnancům hrubou mzdu a ještě za ně platí povinné pojistné. V Česku činí souhrnná sazba povinného pojistného placeného zaměstnavatelem 33,8 % z hrubé mzdy zaměstnance. Skutečné mzdové náklady zaměstnavatelů jsou tedy značně vyšší než sjednaná hrubá mzda. Jak vysoké jsou mzdové náklady v zemích Evropské unie?
07.11.
Ošetřující lékař má právo vystavit pacientovi neschopenku až 3 dny zpětně. Při splnění určitých podmínek je možné získat neschopenku zpětně i za období delší než 3 kalendářní dny. Musíte být osobně v ordinaci?
06.11.
|
Petr Gola
Řada občanů v řádném důchodovém věku nadále pracuje a pobírá důchod a mzdu současně. Pracující důchodci však odvádějí daně jako ostatní zaměstnanci. V součtu tak na přímých daních často zaplatí více, než dostanou od státu formou starobního důchodu. Podívejme se na praktické výpočty.
06.11.
Nemoci z povolání jsou důsledkem vystavení zaměstnanců rizikovým faktorům při práci. Za nemoc z povolání však nemůže být uznána jakákoli choroba. Které tedy jsou nemocemi z povolání? Na jaké odškodnění za nemoc z povolání má zaměstnanec nárok a musí při uplatnění nároku skončit jeho pracovní poměr?
05.11.
|
Petr Gola
Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí být vždy placeno zdravotní pojištění, které nemůže být na rozdíl od daně z příjmů nulové. Neplacení zdravotního pojištění přitom znamená pro OSVČ problémy a dlužné pojistné nemůže být prominuto.
05.11.
|
Lucie Mečířová
Budete v roce 2025 podnikat prostřednictvím činnosti vedlejší? Pojďme se podívat na základní čísla, která se vás týkají a pro příští rok se změní.
04.11.
|
Petr Gola
Základní mzdovou položkou pro zaměstnavatele jsou mzdové náklady, pro zaměstnance částka obdržená na účet, tedy čistá mzda. V Česku činí průměrné mzdové náklady necelých 59 tisíc korun a průměrná čistá mzda necelých 35 tisíc korun. Každá tisícikoruna poslaná na účet zaměstnance stojí zaměstnavatele v ČR skoro 1700 Kč. Jak vysoké je zdanění práce v ostatních zemích EU?
01.11.
Jak se od října 2024 vypočítávají srážky ze mzdy, jestliže má dlužník více než tři nepřednostní exekuce? Takovému dlužníkovi se nově odvádějí srážky ze dvou třetin čisté mzdy, která zbývá po odečtení nezabavitelných částek, i když vymáhané dluhy nejsou přednostní. Dosud se sráželo jen z jedné třetiny.
01.11.
Za jakých podmínek může zaměstnavatel vyplácet zaměstnancům mzdu, u níž je již předem přihlédnuto k případné práci přesčas? Je taková práce přesčas neodměněna, tedy zdarma, nebo ne?
30.10.
|
Lucie Mečířová
Kdo jen tak prodává nasbírané houby, může si zadělávat na velký problém. K prodeji je nutné získat oprávnění, nevyužívat cizí lesy, a ještě navíc dodržet pravidla prodeje.
30.10.
|
Redakce
Při výpočtu starobního důchodu hrají významnou roli i vyloučené doby pojištění. Zabraňují totiž snížení průměrné mzdy za odpracované roky, ze které se starobní důchod vypočítává.
29.10.
|
Lucie Mečířová
Pokud se vám blíží důchodový věk a vychovávali jste děti, bude vás s přiznáním státní penze zajímat i výše výchovného, které je její složkou. Vláda se ale v návrzích důchodové reformy snaží tuto složku snížit. Kdy a o kolik?
29.10.
|
Petr Gola
V evropských zemích odvádějí zaměstnanci ze své hrubé mzdy daň z příjmů a povinné pojistné, navíc povinné pojistné odvádí za zaměstnance i zaměstnavatel. Souhrnná roční částka přímých daní dosahuje u průměrné mzdy v Belgii, v Rakousku, v Lucembursku a v Německu přes 800 tisíc korun ročně. Jak vysoké přímé daně platí zaměstnanci s průměrnou mzdou v Česku?
23.10.
|
Lucie Mečířová
Pokud chce OSVČ čerpat nemocenské dávky, musí se dobrovolně přihlásit k platbám na nemocenské pojištěni. Jak vysokou bude mít nemocenskou? A vyplatí se jí to vůbec?
22.10.
|
Petr Gola
I pro rok 2025 platí v Česku dvě daňové sazby pro daň z příjmů fyzických osob ve výši 15 % a 23 %. Z důvodu posunutí prvního daňového pásma však zaplatí lidé s vysokými příjmy ve výsledku méně. Podívejme se na praktické příklady.
21.10.
|
Lucie Mečířová
Minimální mzda v příštím roce skokově vzroste a to se dotkne i odvodů na zdravotní pojištění, protože se zvýší minimální vyměřovací základ. Koho se to bude týkat?
18.10.
|
Petr Gola
Samostatnou výdělečnou činnost je samozřejmě možné ukončit i v průběhu roku. Jaké to má daňové dopady? Na co si dát pozor a na co pamatovat?
17.10.
|
Petr Gola
Zdravotní pojištění stojí někdy ve stínu daně z příjmů fyzických osob, přitom někteří občané platí na zdravotní pojištění vyšší částky. Kdy platí zdravotní pojištění penzisté a jaká pro ně platí pravidla?
16.10.
Nárok na odstupné v případě výpovědi ze strany zaměstnance zakládá pro určitý případ přímo zákoník práce. Může ho však zaručit i smlouva zaměstnavatele a zaměstnance. A pro určité situace určil nárok na odstupné výklad soudů.
15.10.
|
Lucie Mečířová
Postihla vaši firmu povodeň, kvůli které jste přišli o materiál nebo tržby? Ministerstva upřesnila, jaké můžete čerpat náhrady a pomoc v souvislosti se záplavami.
10.10.
|
Lucie Mečířová
Jste v evidenci na Úřadu práce a právě jste zjistila, že jste těhotná? Jak to mají nezaměstnané a uchazečky o zaměstnání na Úřadu práce s mateřskou nebo rodičovskou?
09.10.
V určitých situacích má zaměstnanec právo požádat zaměstnavatele o zkrácení standardní pracovní doby nebo o její jinou úpravu. Zákoník práce však dává zaměstnavateli možnost s tímto požadavkem nesouhlasit, když by absence pracovníka měla za následek vážné provozní obtíže.
09.10.
|
Redakce
Koeficienty k dani z nemovitých věcí doznají mnoha úprav. Přinášíme přehled, k jakým změnám dojde v roce 2025 ve větších městech v Karlovarském kraji.
08.10.
|
Lucie Mečířová
Budete ukončovat rodičovskou dovolenou, ale nemáte zaměstnání ani podnikání, do kterého byste se vrátili? Hledáte si novou práci, ale zatím bez úspěchu? Registrujte se na Úřadu práce a zažádejte o podporu v nezaměstnanosti.
07.10.
Pokud zaměstnavatel špatně použije výpovědní důvod a zamění zrušení části zaměstnavatele a nadbytečnost zaměstnance, může toho zaměstnanec využít a získat peníze. Jaké jsou mezi těmito výpovědními důvody rozdíly?
04.10.
|
Petr Gola
Nárok na nemocenskou není automatický, musí být splněny zákonné podmínky. Samotný výpočet nemocenské závisí na předchozích příjmech. Jak vysokou nemocenskou mají zaměstnanci s minimální mzdou a nadprůměrnou mzdou? Kdy lze nemocenskou dostávat po skončení pracovní smlouvy?
03.10.
|
Michal Bureš
V roce 2025 si OSVČ opět výrazně připlatí na minimálních odvodech na sociálním a zdravotním pojištění. O kolik se zvýší paušální daň? Kdy se vám vyplatí platit paušální daň?
02.10.
|
Petr Gola
Hodně zaměstnanců si přivydělává brigádami, zkráceným úvazkem, nájmem nebo podnikáním. Jak vysoké zdravotní pojištění platí z přivýdělku zaměstnanci, kteří odvádí zdravotní pojištění ze svého hlavního zaměstnání? Podívejme se na praktické příklady.
01.10.
|
Petr Gola
Měsíční částku starobního důchodu ovlivňují pouze aktivní příjmy, ze kterých bylo zaplaceno sociální pojištění. Někteří lidé tak mají vysoké příjmy, a přitom podprůměrný důchod. Jak vysoké příjmy ovlivňují výši důchodu? Podívejme se na praktické příklady.
30.09.
|
Petr Gola
Rozdíly ve zdanění mezd v Česku jsou v procentuálním vyjádření poměrně malé. Proč tomu tak je? Jak vysoké daně platí ze mzdy zaměstnanec s minimální mzdou a se stotisícovou mzdou? Podívejme se na praktické výpočty.
30.09.
Ministerstvo financí navrhlo sazby náhrad zahraničního stravného pro příští rok. U kterých států se sazby změní a o kolik?
27.09.
|
Petr Gola
Finančně vyjít pouze s vdovským důchodem nelze, vlastní výdělečná činnost vdovy je nutností. Při podnikání je však zvýhodněn výpočet zdravotního pojištění. Podívejme se na praktické příklady.
24.09.
|
Petr Gola
Zaměstnavatelé zpravidla v pracovní smlouvě sjednávají se zaměstnanci jejich hrubou mzdu. Na bankovní účet však zaměstnanci dostávají již čistou mzdu, tedy po zdanění. Jak moc se liší hrubá a čistá mzda ve vyspělých zemích světa? Jak si „daňově“ stojí Česko při mezinárodním srovnání?
23.09.
Zbavit se vedoucího zaměstnance je snazší než propustit řadového pracovníka, protože když byl na šéfovské místo jmenován, může z něj být také kdykoliv odvolán. Obyčejní zaměstnanci mohou dostat výpověď jen z omezeného okruhu zákoníkem práce upravených výpovědních důvodů.
Zobrazit všechny články