Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityÚvěry a půjčky

Zprávy a aktuality

Kdy musí dlužník uhradit celý dluh, ačkoliv má dohodnutý splátkový kalendář?

10.10.

Na co si musí dlužník dát pozor, když platí ve splátkách? Co si musí hlídat, aby nemusel předčasně zaplatit celý dluh? A jaká má práva věřitel, když je dlužník v prodlení se splátkou?

Od 1. září bude předčasné splacení hypotéky méně výhodné. Pro koho?

30.08.  |  Michal Bureš

Od 1. září 2024 se mění podmínky pro předčasné splacení hypotéky. Pro koho bude předčasné splacení dražší? Pro koho se nic nemění? Které banky od 1. září poplatky za předčasné splacení nijak nemění?

S předčasným splacením hypotéky si pospěšte. Od září už nebude tak výhodné

31.07.  |  Lucie Mečířová

Předčasné splacení hypotéky aktuálně není nijak sankcionováno. To se ale brzy změní. Jak a o kolik si připlatíte?

Program Oprav dům po babičce stále běží. Kolik můžete dostat na zateplení?

15.07.  |  Lucie Mečířová

Stát se rozhodl podpořit majitele starých nezateplených domů a přispět jim na jejich zateplení. Jaké podmínky budete muset splnit, pokud máte zájem, a kolik vám na to stát dá?

Co si mohou banky účtovat do účelně vynaložených nákladů při předčasném splacení úvěru?

07.02.  |  Lucie Mečířová

Banka si do účelně vynaložených nákladů při předčasném splacení úvěru klientem nemůže účtovat vše. Jaké položky do nich tedy lze zařadit a kolik účelně vynaložené náklady u spotřebitelského úvěru činí?

Situací, při kterých půjde splatit spotřebitelský úvěr bez sankcí, bude víc

06.02.  |  Lucie Mečířová

Za předčasné splacení hypotéky lze v některých případech požadovat účelně vynaložené náklady. V jakých situacích však lze všechno splatit bez sankce?

Od ledna budou hypotéky dostupnější, ale spíš jen na papíře

18.12.  |  Lucie Mečířová

Od začátku ledna se má upustit od sledování ukazatele DTI, který byl jedním z parametrů v rámci posuzování nároku na hypoteční úvěr. Co se tím změní?

Jak financovat nákup družstevního bytu?

06.11.  |  Lucie Mečířová

Uvažujete o koupi družstevního bytu, ale nevíte si rady s financováním? Lze nákup hradit prostřednictvím hypotéky? Ano, ale má to jeden velký háček.

Jak vypořádat rozvod, když nemovitost jednoho z manželů splácela hypotéka ze společných prostředků?

15.08.

Občanský zákoník souvislosti majetku při rozvodu řeší jen rámcově, stroze, nekonkrétně – musely ji zodpovědět až soudy. Jeden z manželů si může odnést po rozvodu plně, nebo hodně vyplacenou nemovitost a druhý nic. Proč tomu tak je?

Co se změnilo a možná ještě změní u hypoték?

25.07.  |  Lucie Mečířová

Jak vypadal hypoteční trh v červnu 2024, jaké jsou úrokové sazby, co se změnilo a k jakým změnám ještě možná dojde?

Může si manžel za vašimi zády vzít půjčku?

09.12.

Manžel si sice může vzít bez vašeho vědomí půjčku, ale neznamená to, že jste za ni vždy zodpovědní i vy. Jsou i situace, kdy se můžete bránit a neplatit dluh, který jste neudělali.

Peníze jsou v manželství společné, půjčit z nich kamarádovi jen tak nemůžete

06.12.

Společné jmění manželů neznamená, že jeden může rozfofrovat společné úspory bez vědomí druhého. Ani větší půjčku kamarádovi správně nemůžete provést bez souhlasu toho druhého.

Jak, kdy a proč se letos měnila čísla pro exekuční srážky ze mzdy a důchodu?

11.11.

Jak vysoké bylo nezabavitelné minimum v jednotlivých kalendářních čtvrtletích letošního roku 2022? Jak se rozděloval exekuovaný příjem mezi dlužníka a věřitele?

Jaké je nezabavitelné minimum při srážkách ze mzdy či důchodu? Kdy se exekuce zastavuje?

09.11.

Exekučně nezabavitelné minimum může být vyšší: Kolik peněz nyní nově zůstává při exekuci dlužníkům a kolik připadá věřitelům? A co když zaměstnancova mzda stačí právě jen na nezabavitelné částky? Kdy se exekuce zastavuje?

O Milostivé léto zažádejte nejpozději do 15. listopadu. Jak na to?

07.11.  |  Lucie Mečířová

Milostivé léto tu sice bude až do konce listopadu, ale přesto se vyplatí zažádat nejpozději dva týdny před koncem. Proč a jak postupovat?

Jak postupovat v období refixace hypotéky

09.08.  |  Lucie Mečířová

Čeká vás v blízké době refixace hypotéky? Pokud ano, kdy je nejlepší začít vyjednávat novou úrokovou sazbu? A co je třeba očekávat?

Nezabavitelné minimum pro dlužníka v exekuci se opět zvýšilo

21.07.

Letos bylo kvůli inflaci už podruhé zvýšeno životní minimum. V důsledku toho se zvyšují nezabavitelné částky pro dlužníka v exekuci. O kolik více mu nyní musí ze mzdy nebo důchodu zůstat?

Nezabavitelné minimum pro dlužníka v exekuci bylo, je a bude vyšší, než si někteří soudci a exekutoři mysleli

01.07.

Než zasáhl Nejvyšší soud, nebylo jasné, kolik z dlužníkovy mzdy musí letos zůstat jeho rodině a kolik se mu strhne ve prospěch věřitelů. Jaký poměr platil pro lednovou, únorovou a březnovou mzdu a jaký platí od dubnové mzdy až do zúčtování té červnové?

Česká národní banka opět zvyšuje úrokové sazby, které jsou nejvyšší od roku 1999

22.06.  |  Michal Bureš

Česká národní banka opět zvýšila úrokové sazby, které jsou nyní nejvyšší od roku 1999. Jakou mají jednotlivé úrokové sazby výši? Budou se úrokové sazby nadále zvyšovat?

Jaké výhody mají mladší žadatelé o hypotéku?

14.06.  |  Lucie Mečířová

Krize v oblasti vlastního bydlení trvá několik let a stále ještě nebylo vymyšleno žádné řešení, které by jej lidem pomohlo snáze získat. Snad jen mladí mají v oblasti žádostí o hypotéku menší výhody. Jaké?

Co by měla obsahovat smlouva o zápůjčce?

06.06.

Rozhodli jste se, že půjčíte kamarádovi či komukoliv jinému určitou částku peněz? Nezapomeňte se na tuto zápůjčku pojistit smlouvou o zápůjčce, abyste měli o této události doklad a mohli případně částku vymoci. Co by taková smlouva neměla postrádat?

Jak se sráží ze mzdy, když má někdo více exekucí?

10.05.

Když už někdo spadne do dluhů a exekucí, obvykle má více srážek ze mzdy najednou. Podle jakých pravidel se pak dělí věřitelé o dlužníkovy peníze? A kolik zůstává samotnému dlužníkovi a jeho rodině?

Jak se počítají srážky ze mzdy, na kterou je uvalena exekuce?

04.05.

Co rozhoduje o tom, kolik ze mzdy připadne v exekuci věřitelům a kolik zůstane dlužníkovi? Jak je to od dubnové mzdy po zvýšení životního minima?

Na příspěvek na bydlení dosáhne v roce 2022 mnohem více lidí

06.04.  |  Lucie Mečířová

Příspěvek na bydlení se v roce 2022 se zvýšil, díky čemuž na něj dosáhne mnohem více lidí. Jaké podmínky musíte splnit, aby vám stát přispěl?

Od 1. dubna 2022 bude získání hypotéky těžší

31.03.  |  Lucie Mečířová

I když nemovitosti ale i úrokové sazby u hypoték pořád stoupají, zájem o hypotéky je pořád obrovský. Co vás v roce 2022 čeká a co musíte dodržet, abyste hypotéku získali?

Co když má dlužník více exekucí? Co mu ze mzdy nebo platu zůstane? A jak se o zbytek jeho výdělku podělí věřitelé?

25.03.

Bez ohledu na počet nařízených exekucí vždy dlužníkovi zůstávají nepostižitelné částky, které exekutor nesmí zabavit. Kolik a jak si ze zbytku jeho mzdy rozdělí věřitelé, když jich je více? A jak je to nově s padesátikorunou pro zaměstnavatele za to, že srážky realizuje? Kdy se nestrhává? A kdy zaměstnanec platí méně než 50 Kč?

Základní informace pro Ukrajince (4): Na co se dívat při výběru půjčky

14.03.  |  Lucie Mečířová

Řada Ukrajinců, ať už těch, co utekla anebo byla ještě před započetím válečného konfliktu na území České republiky, uvažuje o půjčce. Přečtěte si, na co se při výběru dívat.

Na jak dlouho fixovat úrokovou sazbu

28.02.  |  Lucie Mečířová

Máte v plánu si brát letos hypotéku? Jaká fixace úroku vás vyjde nejvýhodněji a co dělat, až skončí?

Co nejdříve splácíte u dluhu? Úroky?

17.02.

Pořadí, v jakém je splácen samotný dluh čili jeho jistina a pak její příslušenství jako jsou úroky, úroky z prodlení, náklady na vymožení dluhu, ovlivňuje celkovou délku splácení, tedy to, kdy se dlužník plně zbaví zátěže.

ČNB oznámila růst sazeb: úrokové sazby jsou nejvyšší za posledních 20 let!

03.02.  |  Michal Bureš

Česká národní banka opět výrazně zvýšila sazby, a to od pátku 4. února 2022. ČNB se tím snaží zkrotit inflaci, aby se dál nevzdalovala od inflačních cílů ČNB. Růst sazeb podraží hypotéky i úvěry pro podnikatele. Povede se zkrotit inflaci? A kdy se projeví zvýšení sazeb i u spořících účtů?

Když selže rozum přichází zadlužení, opravdu?

17.12.

Jak se bránit zadlužení? Jaké jsou triky při poskytování půjček? Jaký je proces rozhodování? Jak se rozhodnout pro tu správnou půjčku?

Stavební spoření pro děti: kde najdete nejvyšší úrok?

13.12.  |  Michal Bureš

S koncem roku nabízí stavební spořitelny marketingové akce, ty společně s rostoucími úrokovými sazbami, mohou vytvořit zajímavý spořicí produkt. Jaká je nabídka stavebního spoření pro děti? 

Opět se zavedou a zpřísní limity pro hypotéky. Jaké a od kdy?

08.12.  |  Lucie Mečířová

Limity, které ČNB před pár lety zavedla a pak od nich upustila, jsou opět zpátky. Dosáhnout na hypotéku je tak opět těžší. Jak limity vypadají, od kdy začnou platit a kolik peněz budete potřebovat, abyste dostali hypotéku?

Jaké společnosti a banky se připojují k milostivému létu? Home Creddit, Moneta či Air Bank?

30.11.  |  Lucie Mečířová

Institut milostivého léta sice platí především pro veřejnoprávní subjekty, ale přesto se k němu připojily i některé soukromé společnosti. U koho máte teď výhodnější podmínky na splacení dluhu?

Srovnání finanční situace českých domácností a pomoc z dluhů

18.11.  |  Lucie Mečířová

Předchozí rok výrazně otřásl rozpočtem řady nejen českých domácnosti. Jak je na tom jejich finanční situace ve srovnání s letošním rokem a kde vám mohou pomoci s dluhy.

Kdy je ohrožena bonita zaměstnance nebo OSVČ při žádosti o hypotéku

20.10.  |  Lucie Mečířová

I když ceny nemovitostí neustále rostou, žádostí o hypotéku pořád přibývá. Ne každému se však zadaří na úvěr dosáhnout a nejen kvůli ceně, ale i bonitě. Pojďme se společně podívat na sporné příklady u zaměstnanců, ale i živnostníků.

Jaké příjmy se počítají, když žádáte o hypotéku?

19.10.  |  Lucie Mečířová

Pokud si chcete zažádat o hypotéku, musíte splňovat hned několik podmínek bank, které stanovila ČNB. Dále také na základě výše částky, o kterou žádáte, musíte mít dostačující příjmy. Jaké příjmy vám banka bude zohledňovat a jaké vám také pomohou?

Poplatek za předčasné splacení hypotéky bude možná podstatně vyšší

23.08.  |  Lucie Mečířová

Aktuálně lze splatit hypotéku téměř kdykoliv, a to bez velkých poplatků. Vše se ale může změnit. Kolik vás tedy nakonec může stát předčasné splacení hypotečního úvěru?

Vyplatí se investice do nemovitosti?

29.06.  |  Lukáš Pololáník

Pandemie covidu-19 nezastavila růst cen nemovitostí, ani neoslabila poptávku po bytech jakožto investičním nástroji. Spíše naopak, stále více Čechů vnímá investici do nemovitosti jako jeden z mála bezpečných a racionálních způsobů, jak zhodnotit úspory. Kvalitní nemovitosti v žádaných lokalitách se ale prodávají okamžitě a prodlužující se vyřizování hypoték může zkomplikovat situaci investorům, kteří potřebují jednat rychle. Na trhu však existují i speciální investiční hypotéky poskytované v řádu dnů. Investovat do čehokoliv jen kvůli obavám z ujíždějícího vlaku ale není podle odborníků rozumné. Nemovitosti nejsou automaticky zlatým dolem.

Rozjíždíte firmu nebo živnost? Využijte benefity pro začínající podnikatele

15.06.  |  Lukáš Pololáník

Rozjezd podnikání nemusí být snadný a zpravidla se neobejdete bez kapitálu. Nová firma logicky nemá žádnou historii, což může být problém u obchodních partnerů i bank. Obtížná může být též orientace v legislativě a podnikatelském prostředí vůbec. Jaké výhody a podpora je dostupná novým firmám či podnikatelům  

Jak požádat stát o půjčku ve výši až 2,4 milionu Kč na bydlení?

14.04.  |  Michal Bureš

Stát prostřednictvím programu Vlastní bydlení umožňuje mladým rodinám s dětmi žádat o státní půjčku, která může dosáhnout až 2,4 milionu korun. Jak o ni žádat? A jaké doklady musíte doložit, aby vaše žádost byla schválena?

Státní půjčka Vlastní bydlení - jak a kdo ji může získat?

12.04.  |  Michal Bureš

Od roku 2021 na státní půjčku na vlastní bydlení dosáhne více žadatelů. Co musíte splnit, abyste dosáhli na státní úvěr na výstavbu, koupi, či modernizaci bydlení?

Jak jsou vysoké a jak se počítají úroky z prodlení?

23.03.

Kdo neplatí včas, zaplatí nejen dluh, ale i úroky z prodlení. Věřitel je může, ale nemusí požadovat. Ovšem obvykle je chce a také vymáhá. Pozdě splacené peníze ztrácejí hodnotu. Nejde jen o inflaci. Úroky z prodlení kompenzují nepřímo i starosti věřitele. A také to, že mu dlužník blokoval prostředky.

Co se děje na realitním trhu a co dalšího přinese rok 2021?

22.03.  |  Jana Poncarová

Nejistota, další zdražování nemovitostí a útěk do přírody, který vede k vyšší poptávce po chalupách nebo chatách. Takové jsou podle realitních makléřů hlavní trendy na trhu s bydlením. Výraznému zlevňování domů a bytů prozatím nic nenasvědčuje. Přesto podle odborníků existují nemovitosti, u nichž by se ceny mohly propadnout. 

Dlužníkům končí prázdniny. Banky začínají řešit problematické úvěry

14.11.  |  Redakce

Doba jednoduchých zisků během let konjunktury je pryč. Ekonomika se letos výrazně zadrhla kvůli jarnímu a podzimnímu lockdownu a v Česku postupně roste míra nezaměstnanosti a také nesplácených úvěrů.

Uvažujete o půjčce? Tyto 3 věci si dobře promyslete

10.10.  |  Redakce

Rádi byste si pořídili nové bydlení, auto nebo cokoli jiného a chybí vám dostatek finančních prostředků? Pak nejspíše sáhnete po nějaké zajímavé půjčce. Na trhu je jich spousta, a tak je stoprocentně z čeho vybírat. Přesto byste měli být maximálně obezřetní. Nikdy nevíte, na jakého poskytovatele natrefíte. Některé půjčky jsou značně nevýhodné. V potaz byste před konečným rozhodnutím měli brát hned několik důležitých aspektů. My se na 3 nejznámější podíváme mnohem podrobněji právě v tomto článku.

Jak banky počítají poplatek za předčasné splacení hypotéky?

30.09.  |  Luboš Svačina

Rozdíly mezi bankami a spořitelnami jsou veliké. Některé si za předčasné splacení hypotečního úvěru účtují několik stokorun, jinde jdou částky za předčasné splacení do desetitisíců. Co je příčinou takových rozdílů a mají poskytovatelé na účtování tak vysokých poplatků nárok?

Hypotéky za babku. Trh znovu testuje své dno

12.09.  |  Redakce

V červenci letošního roku klesla průměrná cena úvěru na bydlení u stavebních spořitelen a hypotečních bank meziročně o 0,42 procentního bodu. Podle Indexu RPSN, který na základě dat České národní banky zpracovává Česká bankovní asociace, činila v červenci průměrná RPSN (roční procentní sazba nákladů) 2,37 procenta, přičemž ve stejném měsíci loni to bylo 2,79 procenta.

Úrokové sazby hypoték ještě mohou mírně klesnout. Vyplatí se delší fixace, nejčastěji se sjednává sedmiletá

04.09.  |  Lukáš Pololáník

V době nízkých úrokových sazeb se nabízí otázka, zda má význam si výhodný úrok rezervovat na co nejdelší dobu. Nevýhodou delších fixací byla donedávna cena a omezené možnosti mimořádných splátek. V současnosti jsou ale nabídkové sazby u dlouhých fixací naprosto srovnatelné s krátkými a reálně sjednávané dokonce o něco nižší. V posledních letech tak výrazně ubylo tří a pětiletých fixací a více než polovinu hypoték tvoří dle údajů ČNB fixace na dobu delší než 5 let.

Krize se začíná podepisovat i na hypotékách: Co očekávat v dalších měsících?

27.08.  |  Redakce

Ač se zpočátku zdálo, že krize zatím hypoteční trh výrazně nepoznamenala, květnová data začínají ukazovat, že dostupnost vlastního bydlení se Čechům komplikuje. Kterým a v čem?

Mladí Češi si na dovolenou nepůjčují – raději počkají, až mají našetřeno

04.08.  |  Redakce

Půjčují si mladí Češi na dovolenou? Přečtěte si výsledky průzkumu, který v tiskové zprávě uvádí společnost KRUK.

Dražební vlna. Na trhu jsou tisíce nemovitostí s hypotékou, kterou majitel už nikdy nesplatí

01.08.  |  Redakce

Rodinný domek v pražském Újezdu nad Lesy, dvoupokojový byt na Chodově nebo lukrativní nemovitost na Liberecku. Tyto a mnohé další nemovitosti lze v nadcházejících týdnech koupit v nedobrovolných dražbách, protože se jejich majitelé dostali do potíží se splácením svých závazků.

Daňový odpočet úroků z hypotéky - bude zrušen, či ne?

21.07.  |  Michal Bureš

Vláda avizovala, že se zrušením daně z nabytí nemovitých věcí se zruší rovněž daňový odpočet úroků z hypotečních úvěrů. Jakých úvěrů se má tato změna týkat? A budou opravdu daňové odpočty zrušeny?

Jaké výhody má operativní leasing na automobil?

08.07.  |  Lucie Mečířová

Uvažujete o pořízení auta, ale už teď víte, že jeho nákup budete řešit leasingem? A už jste přemýšleli i o tom operativním? Přečtěte si, jaké může mít výhody.

Jak se zvýší státní dluh po koronavirové krizi?

23.06.  |  Michal Bureš

Jak se zvýší státní a veřejný dluh po rekordním "koronavirovém" schodku státního rozpočtu? O kolik vzroste ku poměru k HDP?

Jaká úskalí přináší změny v oblasti financí a bankovnictví z důvodu pandemie?

12.05.  |  Lucie Mečířová

Svět financí, bankovnictví a finančního poradenství se změnil. Vyzpovídali jsme proto odborníka, který odpovídá na jedny z nejčastější otázek, které si veřejnost z hlediska pojištění, odkladu splátek, hypoték anebo investicí pokládá.

Promítne se odklad splátek v negativním registru?

30.04.  |  Lucie Mečířová

Moratorium splátek úvěrů a hypoték již podepsal prezident. Pokud se ale někdo rozhodně tuto možnost využít, nemůže se dostat do negativního registru?

Jaký má pandemie koronaviru dopad na bydlení, nemovitosti a hypotéky

20.04.  |  Lucie Mečířová

Koronavirus již několik měsíců otřásá světem. Výrazně se také promítl ve finančním sektoru. Bitcoin začal klesat, cena zlata naopak stoupat. Je možné v blízké době očekávat pokles cen nemovitostí? A změnilo se kromě odkladů splátek něco u hypoték?

7 změn, které s sebou přineslo moratorium exekucí a insolvencí

14.04.  |  Lucie Mečířová

Jste v době nouzového stavu v exekuci anebo rovnou v insolvenci? Jak se aktuální pandemie promítne na vymáhání exekucí a řešení osobních bankrotů nejen občanů, ale i firem?

Poslanci schválili odklad splátek hypoték a úvěrů. Jak a kdy žádat?

08.04.  |  Michal Bureš

Koho se týká možnost odložení splátek úvěru o 3 či 6 měsíců kvůli pandemii koronaviru? Jak žádat a co musíte dokládat? Hrozí vám nějaké penále či úroky?

Ode dneška lze žádat o státní záruku na úvěry: jak na to?

02.04.  |  Michal Bureš

Jak si žádat o státní záruky COVID II při čerpání provozního úvěru na pokrytí dopadů pandemie koronaviru? Kdo na něj má nárok? A jak tato pomoc funguje? Jakou výši úroků vám uhradí stát?

Jak si z daní odečíst úvěr ze stavebního spoření

30.03.  |  Lucie Mečířová

Brali jste si úvěr ze stavebního spoření, který aktuálně splácíte? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu. Úroky z půjčky si můžete odečíst z daní, a získat tak přeplatek. Podívejte se s námi, jak na to.

Jak přistupují banky k žádostem o odklad splátky hypotéky?

27.03.  |  Luboš Svačina

Máte v důsledku vládou vyhlášeného nouzového stavu a opatřením proti šíření koronaviru potíže se splácením hypotéky? Máte možnost si splátky odložit. Jak k tomu jednotlivé banky přistupují?

Jak si u půjčky zařídit odklad splátek

20.03.  |  Lucie Mečířová

Půjčku jste spláceli svědomitě, ale najednou nastala situace, kdy nemáte peníze na další splátky? Vyhodili vás z práce anebo jste skončili z důvodu koronaviru na nemocenské, v karanténě nebo pobíráte ošetřovné? Zkuste se domluvit s bankou na odložení splátek.

Které banky a kdy vám umožní odklad splátek kvůli koronaviru?

17.03.  |  Michal Bureš

Podívejte se na seznam bank, které vám umožní odklad splátek kvůli negativním dopadům epidemie koronaviru. Které banky vám odklad neumožní? A kdy kontaktovat vaši banku?

Když lidé investují do lidí. Internetové aukce půjček dokazují, že to jde i bez bank

17.02.  |  Redakce

Fenomén sdílené ekonomiky pronikl během několika uplynulých let do celé řady odvětví. Osvědčil se při hledání krátkodobého ubytování, v rámci takzvaných spolujízd či „co-worku“, tedy jakéhosi konceptu společných kanceláří. Ani finanční sektor ovšem v tomto ohledu nezůstal pozadu. Důkazem jsou čím dál oblíbenější aukce půjček, prostřednictvím kterých si mezi sebou půjčují peníze obyčejní lidé, aniž by k tomu potřebovali služby jakékoliv banky. Jak moc jsou ale ve skutečnosti výhodné?

Půjčka, nebo leasing? Tradiční dilema těch, kteří přemýšlejí o koupi auta

03.02.  |  Redakce

Způsobů, jak financovat pořízení (nového) vozidla, je vícero. Nejčastěji však lidé řeší to, jestli si mají na jeho koupi vzít spotřebitelský úvěr v bance, nebo si ho pořídit na leasing. Co mohou obě tyto varianty nabídnout?

Koupě bytu, vypořádání dědictví i luxusní dovolená. Na co všechno si lze vzít hypotéku?

22.01.  |  Redakce

Doby, kdy jste si mohli v bance o hypotéku zažádat výhradně v souvislosti s nákupem či výstavbou nemovitosti, jsou dávno pryč. Dnes můžete hypoteční úvěr využít téměř na cokoliv. Klidně i na svoji vysněnou dovolenou. Má to však pochopitelně svá pravidla.

Ceny bytů jsou již o polovinu výše, než byly v roce 2008

31.12.  |  Luboš Svačina

Ceny bytů mapujeme od září 2008, kdy došlo k pádu Lehman Brothers a vyvrcholení hypoteční krize v USA, což následně vyústilo v celosvětovou finanční krizi. Tehdy v září 2008 však ceny bytů v ČR ještě dosahovaly do té doby rekordních hodnot. Průměrná nabídková cena bytů tehdy činila 2 259 370 Kč. Následně pak přišla ekonomická recese, která srazila cenový průměr až na 1,68 mil. Kč (červen 2010). Od té doby ceny bytů rostou a na konci listopadu 2019 již průměrná cena vystoupala na 3 351 135 Kč. Za uplynulých 11 let vzrostly tedy ceny bytů v České republice o 48,3 %.

Vánoce na splátky? Opatrně

17.12.  |  Martin Ježek

Chceme udělat o Vánocích radost, ale máme hluboko do kapsy. Buď zvítězí rozum a uvědomíme si, že zadlužit se, by bylo z hlediska budoucnosti špatné. Anebo budou mít navrch emoce, vždyť nakonec nebudu muset platit hned. To možná u zboží s odloženou platbou opravdu nebudu, ale pak na mě splátky budou pravidelně a nepříjemně dorážet.

Nechodíte rádi do banky? Nevadí, již nemusíte

05.12.  |  Redakce

Chodit do banky, je otrava – stojí to čas a mnohdy i nervy. Mnohé banky proto vychází svým klientům vstříc a téměř všechny služby již vyřešíte z tepla svého domova prostřednictvím smartphonu, tabletu či notebooku.

Žádáme o hypotéku: uzná se příjem ze sociálních dávek či z prací na dohodu?

03.12.  |  Michal Bureš

Uzná vám banka při žádání o hypotéku příjmy z rodičovského příspěvku a z peněžité pomoci v mateřství? Jak je to s příjmy z práce na dohodu? Které příjmy ze sociálních dávek vám banka neuzná?

Které příjmy se posuzují při žádosti o hypotéku?

02.12.  |  Michal Bureš

Chystáte se žádat o hypotéku? Víte, jaké příjmy banka zohledňuje při žádosti o úvěr? Které příjmy vám banka jednoduše neuzná? A jak je to s jejich dokazováním?

Dosáhli by mladí na hypotéku snáz po zmírnění pravidel ČNB?

12.11.  |  Lucie Mečířová

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro mladé rodiny obtížnější než kdykoliv dříve. Usnadní jim koupi vlastního bydlení zmírnění podmínek u hypoték? Jaké ještě mají možnosti, pokud nemají, ale i mají nějaké úspory a touží po vlastním domu nebo bytě?

Kdy klesnou ceny bytů v ČR ve městech a na venkově

19.09.  |  Martin Ježek

Ceny bytů u nás patří k nejdražším v Evropě. V čele pomyslné bytové hitparády je Praha, ale i v ostatních velkých městech jsou byty pěkně drahé. Podle odborníků jsou ale ceny až příliš vysoko a měly by klesat.

Hypoteční banka nově nabízí hypotéky i na mobilní domy

12.09.  |  Lucie Mečířová

Nemáte na to, abyste si koupili vlastní stavěný dům? Mnoho Čechů se díky vysokým cenám nemovitostí začalo zajímat o mobilní domy. Ještě donedávna však na ně nebylo možné získat hypotéku. To vše se ale mění, hypotéky na mobilní domy nově dává hypoteční banka.

Vymahači to na nás zkouší

03.09.  |  Martin Ježek

Vymahačské společnosti mají své metody, jak dostat z lidí peníze. A hlavně to platí o těch nešťastnících, kteří své dluhy spláceli se zpožděním, nebo vůbec. A i když jste už „čistí“ a máte vše zaplaceno, upomínky chodí dál. Nenaleťte jim!

Sazby hypoték se obloukem vracejí ke 2 procentům

13.08.  |  Luboš Svačina

Hypoteční sazby již několik měsíců klesají, bez ohledu na to, že ČNB se snaží svou měnovou politikou držet sazby spíše výše. Jak je to možné? A kam se budou vyvíjet sazby v následujících měsících?

Možná budou opět 100% hypotéky. Pro koho ale?

15.07.  |  Lucie Mečířová

Na hypotékách posledních pár let visí řada omezení, díky kterým na ně plno lidí nedosáhne. To se ale může změnit pro mladé, kteří chtějí vlastní bydlení. Alespoň podle nového návrhu zákona.

Experti radí: Tohle jsou 4 neprůstřelné důvody, proč zamítnou vaši žádost o půjčku

26.06.  |  Redakce

Vyřízení půjčky bývá náročné a i malá chyba vás může stát to,  že ji nezískáte. Na co si dát tedy pozor? A jak se hodnotí vaše bonita?

V Česku začala platit nová pravidla oddlužení. I přes řadu otazníků bude novela insolvenčního zákona přínosem, shodují se experti

20.06.  |  Redakce

Na oddlužení může od 1. června dosáhnout více lidí než dosud. Někteří dlužníci se navíc nyní mohou zbavit svých závazků rychleji. Namísto dosavadních pěti let jim na to stačí o dva roky méně.

Nová pravidla oddlužení a osobního bankrotu pro rok 2019

17.06.  |  Lucie Mečířová

Od začátku června začala platit nová pravidla pro oddlužení. Co se tedy pro dlužníky a osobní bankrot mění?

Co s hypotékou po skončení fixace? Nebojte se refinancování

31.05.  |  Redakce

V souvislosti se zvyšujícími se základními úrokovými sazbami je problematika hypotečních úvěrů v dnešní době velice ožehavým tématem. Mladí lidé s průměrnými příjmy na ni kolikrát ani nedosáhnou a řada těch, kterým byl úvěr v minulosti již přiznán, nyní řeší, jakou cestu zvolit, až pomine období její fixace. Pakliže se mezi ně řadíte i vy, v následujícím článku se dozvíte, jaké jsou vaše možnosti. Rada číslo jedna zní: refinancování se rozhodně nebojte.

Tipy, jak výhodně refinancovat hypotéku

16.05.

Končí vám fixace hypotéky, tak teď přemýšlíte, co s tím. Podívejte se, co s hypotékou udělá prodloužení doby splácení nebo změna výše měsíčních splátek.

Hypotéky nejspíše podraží, jaké máte alternativy?

09.05.  |  Michal Bureš

Česká národní banka poměrně často šlape žadatelům o hypoteční úvěr za krk. Omezuje možnosti poskytování hypoték a také zvyšuje úrokové míry. Jaké máte alternativy k hypotečnímu úvěru?

Zájem o úvěry na bydlení začíná pomalinku růst

23.04.  |  Luboš Svačina

Po dvou hubených měsících došlo v březnu k mírnému oživení poptávky po úvěrech na bydlení. Banky a stavební spořitelny v uplynulém měsíci poskytly úvěry za téměř 20 miliard. Čtvrtletní výsledky hypotečních bank jsou však nejhorší za posledních 5 let. Co je příčinou?

Jak nezdědit dluhy?

12.04.  |  Martin Ježek

Zemřel vám předek a měl nějaký majetek, budete dědit. Pro většinu z nás je to jedna smutná a jedna veselejší zpráva, pro několik jedinců jsou to ale dvě smutné informace, protože dědeček třeba prohrál v kartách či automatech, co mohl. A zbyly jen dluhy, které se taky dědí. Co teď?

ČNB ponechala sazby beze změny. Sazby hypoték dál klesají

05.04.  |  Luboš Svačina

Hypoteční sazby klesají a klesat nejspíše ještě budou. Cenový průměr měřený indexy GOFI v březnu klesl na 3procentní hranici. V praxi však není těžké nalézt banku nabízející své hypoteční úvěry se sazbou začínající 2kou.

Trh s úvěry na bydlení zamrznul. Oživení je však na obzoru

22.03.  |  Luboš Svačina

Banky a stavební spořitelny v průběhu února poskytly úvěry za 14,5 mld. Kč. Oproti loňskému roku klesla produkce úvěrů na bydlení o 32 procent. Znatelný pokles je viditelný jak v oblasti stavebního spoření, tak hypoték. Jaké jsou důvody a jak dlouho bude trvat toto ochlazení?

Co dělat, když nemáte na splátku půjček?

18.03.  |  Martin Ježek

Dnes splácí nějakou půjčku téměř každý. Byt, auto anebo partner, který se neuváženě zadluží… Výsledek může být stejný. Najednou vám rozpočet na splácení pohledávek nestačí. Co se dá v takovém případě dělat?

Kvíz: otestujte si, jaké jsou vaše šance na získání hypotéky

18.03.  |  Lucie Mečířová

Chcete si letos zkusit zažádat o hypotéku na vlastní dům nebo byt? Zkuste si náš kvíz, díky kterému alespoň orientačně zjistíte, jaké jsou vaše šance na získání nejžádanějšího úvěru na bydlení.

Vyplatí se vám pojištění proti neschopnosti splácet?

14.03.  |  Lucie Mečířová

Sjednáváte si s bankou hypotéku a ta vám nabízí i pojištění proti platební neschopnosti? Jedná se o zbytečnost, anebo se skutečně vyplatí? A co všechno vlastně bude krýt?

Hypoteční sazby se vracejí pod 3 procenta

12.03.  |  Luboš Svačina

Nabídkové sazby hypoték dál klesají. V průběhu února zlevnilo své hypotéky 6 bank, mezi kterými nechyběly ani 3 největší poskytovatelé. Jak se budou vyvíjet sazby dál?

Jak koupit na hypotéku nemovitost v dražbě nebo aukci

05.03.  |  Lucie Mečířová

Chcete letos kupovat nemovitost? Plno lidí zkouší internetové aukce a dražby, které se začínají těšit čím dál větší oblibě. Lze v nich ale koupit dům či byt na hypotéku?

Leden přinesl znatelný pokles počtu i objemu sjednaných hypoték

25.02.  |  Luboš Svačina

V lednu výrazně klesl počet i objem sjednaných hypoték, který byl nejnižší za poslední 4 roky. Průměrná úroková sazba poskytnutých hypoték sice vzrostla, ale dobrou zprávou je, že nabídkové sazby již klesají.

Jak se počítají srážky ze mzdy při exekuci v roce 2019?

18.02.  |  Petr Gola

Všechny závazky je potřeba hradit řádně a včas. Občané nezvládající splácení svých závazků musí počítat s exekucí. Věřitelé si své pohledávky pečlivě hlídají. Jak vysoké mohou být srážky ze mzdy? Jak vysoké je nezabavitelné minimum?

Na splátku hypotéky již Češi vynakládají téměř 50 % příjmu

15.02.  |  Luboš Svačina

Z aktuálních statistik realitního portálu RealityČechy.cz vyplývá, že nabídkové ceny bytů v lednu meziročně rostly o 450 000 Kč. Kromě nemovitostí v posledních měsících rostly i úrokové sazby hypoték. Průměrná česká rodina by nyní při pořízení bytu o průměrné ceně 3,13 mil. Kč vynaložila na splátku hypotéky téměř 50 % svých čistých měsíčních příjmů.

Průměrná nabídková sazba hypoték začala klesat

08.02.  |  Luboš Svačina

Klesající cena peněz na mezibankovním trhu otvírá cestu ke snižování hypotečních sazeb. Některé banky již tohoto využily a hypoteční úvěry opět začaly zlevňovat. Co se bude dít se sazbami hypoték v únoru?

Jakou zvolit délku fixace úroků u hypotéky?

24.01.  |  Lucie Mečířová

Plánujete si vzít letos hypotéku? Sháníte si informace a přemýšlíte nad tím, jakou zvolit délku fixace? Jaké období bude nejvýhodnější z hlediska příznivého úroku?

Banky loni poskytly hypotéky za více než 220 miliard. Hypotéky již nezdražují

18.01.  |  Luboš Svačina

Objem sjednaných hypoték v prosinci meziročně klesl o 25,8 %. Necelých 15 miliard již nestačilo k tomu, aby banky překonaly objemový rekord z roku 2017. Úrokové sazby hypoték přestaly růst a některé banky dokonce oznámily snížení sazeb.
« Předchozí 1 2 3 4 6 7
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz