02.11.
|
Lucie Mečířová
Hypotéku splácíte jen tak tak a do toho se vám ještě porouchalo auto. Potřebujete nové, ale z finančního hlediska připadá v úvahu jen leasing, čili další půjčka. Přerůstají vám splátky přes hlavu? Pak je pro vás konsolidace jasnou volbou.
13.10.
|
Luboš Svačina
Nabídkové ceny bytů od letošního května oscilují mezi 2,5 a 2,6 miliony Kč. V meziročním srovnání ceny stále ještě rostou a to napříč všemi kraji, na měsíční bázi je však evidentní zpomalení a v některých regionech ceny dokonce korigují na loňskou úroveň.
06.10.
|
Šilhart Marek
Při rozhodování, zda dnes preferovat pronájem, či koupi, stále u většiny z nás platí dogma, že nejlepší je investovat do vlastního. Toto tvrzení může být pravdivé, ale možné způsoby řešení bydlení jsou především otázkou peněz. Koupě přece jen vyžaduje finanční rezervu. A to i s ohledem na od letoška méně dostupné hypotéky. Navíc, v některých krajích se vyplatí spíše pronájem. Co vše zvážit a porovnat poradili odborníci z realitní sítě CENTURY 21.
22.09.
|
Luboš Svačina
Hypoteční sezóna míří k vrcholu a akční nabídky rostou jako houby po dešti. Jak vypadá aktuální nabídka zvýhodněných hypoték, kde lze ušetřit a jak se v cenách hypoték zorientovat?
18.09.
|
Lucie Mečířová
Studenti mají nárok na řadu výhod. Hýčkají si je pak zejména
bankovní a finanční poradci, protože v nich vidí potencionální a
dlouhodobé klienty. Jaký je pro ně sortiment finančních služeb?
15.09.
|
Luboš Svačina
Hypoteční sazby i ceny bytů po letní pauze opět mírně rostou. Zatímco loni česká domácnost vynaložila na splátku hypotéky 33 % svých příjmů, letos v srpnu už to bylo bezmála 40 %. Byty se nyní v průměru nabízejí za 2,6 mil. Kč.
13.09.
|
Lucie Mečířová
Zamilovali se, vzali se a zařídili si domek na hypotéku. Netrvalo však dlouho a manželství se najednou ocitlo v troskách. Co ale teď se společným domkem a půjčkou?
08.09.
|
Hana Bartušková
Finanční gramotnost je důležitou součástí našeho běžného života. Aneb vždycky se vyplatí, když se dokážete správně orientovat v nabídce bankovních produktů a dokážete efektivně spravovat své osobní finance. Jste finančně gramotní? Otestujte se!
08.09.
|
Luboš Svačina
Průměrná nabídková sazba hypoték roste napříč celým spektrem. V březnu začaly růst sazby hypoték pokrývající více než 80 % hodnoty nemovitosti (LTV), nyní už se pozvolna přidaly i úvěry do 80 % LTV. Ceny hypoték jsou vlivem vzájemné konkurence bank stále ještě na velmi příznivých úrovních, ale tlak na jejich růst je enormní.
05.09.
|
Luboš Svačina
Od roku 2015 průměrná výše úvěru rostla mezi jednotlivými roky řádově o desítky tisíc korun a byla jedním z hlavních motorů růstu celkové produkce hypotečních úvěrů. V červenci se tento růst zastavil a objemy hypoték již podruhé za sebou meziročně klesly. V uplynulých 2,5 letech neobvyklá situace. Jaký je důvod a co se bude dít dál?
29.08.
|
Michal Bureš
Českou reklamní kotlinu zaplavilo Kamali. Chytlavá píseň, chytlavá blondýna a smích. Reklama na Kamali na vás vyskakuje z televize, monitoru počítače, i rádia. Kdo vlastně stojí za spotřebitelskými úvěry Kamali?
28.08.
|
Luboš Svačina
Banky v červenci poskytly 7213 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 14,578 mld. Kč. Stavební spořitelny přidaly za červenec dalších 4,017 mld. Kč. Vypadá to na rekord. Nebo ne?
22.08.
|
Redakce
Ceny nemovitostí rostou, což mnoho lidí inspirovalo v předchozích letech k nákupu nemovitosti jako investice. V Praze například jsou ceny nemovitostí vyšší o 45 % oproti roku 2010. Je ale otázkou, jestli to náhodou není jen bublina. A nevyplatilo by se právě teď nemovitost drženou jako investici prodat?
18.08.
|
Luboš Svačina
Ceny bytů po červnové korekci opět rostou. V meziročním srovnání jsou nyní o 20 procent výše, což v korunovém vyjádření znamená nárůst o 430 000 Kč. Aby si mohla průměrná česká domácnost pořídit byt v ceně 2,6 mil. Kč, musela by na něj spořit 6,5 roku a neutrácet za nic jiného.
15.08.
|
Lucie Mečířová
Oddlužení a vyhlášení osobního bankrotu je jednou z možností, jak řešit exekuci. Řada lidí se k ní upíná a doufá, že jim žádost projde. Nic ale není tak snadné, jak se zdá…
14.08.
|
Luboš Svačina
Bankovní rada ČNB zvedla minulý týden 2týdenní repo sazbu z 0,05 % na 0,25 %. Trh chápe nárůst sazeb jako bod zlomu oznamující konec levných peněz a očekává se, že budou růst i úrokové sazby hypoték. Je to reálné a jak se taková změna může promítnout v zájmu o hypotéky?
10.08.
|
Hana Bartušková
Hroutí se vám po dovolené vaše osobní finanční bilance a trošku jste se utopili v dovolenkových výdajích? Zkuste si odpovědět 4 jednoduché otázky a zlepšete si rodinný rozpočet.
08.08.
|
Lucie Mečířová
Že exekuce postihuje jen mladé a nerozvážné lidi, kteří si vzali víc půjček, než dokážou splatit? Omyl. Exekuce na důchod není u nás ani jinde ničím neobvyklým. Je nějaké východisko?
03.08.
|
Luboš Svačina
Bankovní radu ČNB čeká hlasování o úrokových sazbách a podle některých analytiků by již dnes ve čtvrtek mohlo dojít k rozhodnutí o jejich navýšení. Jak by se tato změna promítla v sazbách hypoték a mají vůbec sazby ČNB sílu ovlivnit výši úrokových sazeb hypoték?
02.08.
|
Lucie Mečířová
S narozením miminka přicházejí ty nejkrásnější chvíle v životě každé maminky a samozřejmě i tatínka. S potomkem ale přijde i řada starostí a financování, na které jsme předtím nebyli zvyklí. Jaké jsou tedy šance, že vám na mateřské nebo rodičovské schválí půjčku?
02.08.
|
Martin Ježek
Nechte chytrý telefon, aby vám to spočítal, ohlídal, zaplatil nebo vypůjčil. FinTech aplikace jsou na vzestupu. A navíc jsou často úplně zdarma.
01.08.
|
Lucie Mečířová
Exekuce je noční můrou všech dlužníku. Čas od času se ale bohužel stane, že je vydána neoprávněně anebo není prováděna tak, jak má. Jak se tedy zachovat v případě, kdy se cítíte v právu?
01.08.
|
Martin Ježek
Pokud má někdo hluboko do kapsy, jsou to nejvíce mladé rodiny. Musí totiž většinou najednou řešit hodně věcí, které jsou spojeny právě s penězi, třeba bydlení. V poslední době se ale objevilo několik produktů, které jim alespoň trochu finančně uleví.
26.07.
|
Luboš Svačina
V červnu banky sjednaly hypotéky za 22 miliard, což je o 1 miliardu více než v květnu a v součtu za celé pololetí jsou na tom banky o 12 miliard lépe než loni. Přesto se ve výsledcích začíná rýsovat určitá změna trendu. Jak se tedy bankám a stavebním spořitelnám daří na konci pololetí a podaří se jim posunout loňská maxima opět o něco výš?
25.07.
|
Lucie Mečířová
Manžel nesplácel půjčku a zadlužil celou rodinu. Syn musel místo dědictví po otci zaplatit dluhy. O takových příbězích slýcháme neustále. Kdo nám ale poví, jak je to s nimi doopravdy?
24.07.
|
Redakce
Jak jsou na tom aktiva a finanční závazky českých domácností? Podle posledního průzkumu ČBA za rok 2016 české domácnosti bohatnou. Zatímco dřív držely peníze spíš v hotovosti, tak v posledních letech stále více uvažují o investicích. A krom toho si také půjčily zase o kousek víc.
20.07.
|
Luboš Svačina
Před tím, než centrální banka začala skrze svá doporučení regulovat limity poskytovaných hypoték, zásadními milníky byly hranice 70, 85 a 100 % a banky mohly využívat „vstřícnější“ pásmování jako jednu z konkurenčních výhod. Nyní se nabídka láme na 80 % a rozdíly skoro neexistují.
18.07.
|
Lucie Mečířová
Exekučně zabaveno. Nálepka, které se děsí i ti, kteří dluhy nemají. Když vám navíc do domu či bytu vtrhne cizí člověk se soudním příkazem a začne zabavovat věci, kolena se rozklepou i hrdinům. Co ale ve skutečnosti zabavit nesmí?
28.06.
|
Luboš Svačina
ČNB se je snaží krotit růst hypoték a zprostředkovaně skrze utažení úvěrových kohoutů i růst cen nemovitostí. Její intervence však zatím mají paradoxně přesně opačný dopad. Hypotéky dál lámou rekordy.
27.06.
|
Luboš Svačina
ČNB rozšířila svá doporučení ohledně poskytování hypoték. Kromě hodnoty nemovitosti bude nyní ještě více záležet na tom, jaké mají žadatelé příjmy a jak velké jsou jejich splátky ostatních půjček a úvěrů. Je ČNB na naše banky a žadatele o hypotéky přísná? Jak jsou na tom lidé a banky v zahraničí?
19.06.
|
Luboš Svačina
Navzdory růstu příjmů českých domácností, vlastnické bydlení je pro Čechy stále méně dostupné a zdražuje.
07.06.
|
Luboš Svačina
Zatímco úrokové sazby hypoték do 80 % LTV prakticky stojí na místě, u hypoték nad 80 % LTV letí sazby nahoru. Jaké jsou příčiny a jak se budou vyvíjet sazby hypoték v následujících měsících?
23.05.
|
Luboš Svačina
Banky a spořitelny v dubnu na bydlení rozpůjčovaly přes 20 miliard korun. Na začátku měsíce však začaly platit pro zajištěné úvěry nová pravidla. Co udělají nové limity ČNB s produkcí hypoték a podaří se bankám letos překonat loňská maxima?
17.05.
|
ČTK
Průměrná úroková sazba hypoték v dubnu stoupla na 2,01 procenta z březnových 1,95 procenta. Na této úrovni byly sazby naposledy v únoru 2016. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Loni v listopadu a prosinci byla sazba na minimu 1,77 procenta. V prosinci začal platit zákon o spotřebitelském úvěru a velké banky v této souvislosti ohlásily růst sazeb.
05.05.
|
Luboš Svačina
Limity LTV, které bankám nastavila ČNB, zdaleka neodpovídají poptávce. Zájem o úvěry, kterými klienti mohou uhradit více než 80 % ceny nemovitosti vysoce převyšuje stanovenou kvótu a tyto úvěry se začínají stávat nedostatkovým zbožím. A tomu bohužel odpovídá i jejich cena.
04.05.
|
Milan Masařík
S příchodem jara se řada Čechů rozhodne pro nákup nového automobilu. Prvenství v prodejích si drží kombíky a SUVéčka. Přečtěte si, které značky nejčastěji skončí v českých garážích a jak financovat nákup nového automobilu.
25.04.
|
Luboš Svačina
Banky a stavební spořitelny rozpůjčovaly v prvním čtvrtletí téměř 72 miliard korun, což je skoro o třetinu více než loni. Co je příčinou takto rychlého růstu a míří letos banky a spořitelny k novým rekordům?
19.04.
|
ČTK
Průměrná úroková sazba hypoték v březnu stoupla na 1,95 procenta z únorových 1,87 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Loni v listopadu a prosinci byla sazba na minimu 1,77 procenta. V prosinci začal platit zákon o spotřebitelském úvěru a velké banky v této souvislosti ohlásily růst sazeb.
11.04.
|
Luboš Svačina
Vlastní bydlení je stále méně dostupnější, ukazují čerstvá data Golem Finance a portálu RealityČechy.cz. K růstu cen nemovitostí se totiž přidaly i zdražující hypotéky. Průměrná česká domácnost nyní na splátku úvěru vynakládá zhruba 37 % svých čistých příjmů.
04.04.
|
Redakce
V oblasti spotřebitelských úvěrů se lze setkat s nepřeberným množstvím různých produktů a běžný člověk se v nabídce často ztrácí. Nová legislativa má ambici pročistit trh především od nepoctivých poskytovatelů a zprostředkovatelů a jejich neprůhledných produktů či nekalých praktik. Od letošního března již mnohé firmy nesmějí půjčky nabízet, protože nevyhověly náročným kritériím pro získání licence. Přinášíme 5 tipů, na co si dát pozor, když si chcete půjčit.
04.04.
|
Luboš Svačina
Od 1. dubna banky nemohou poskytovat hypotéky nad 90 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV). Jak se toto pravidlo promítá v nabídkách bank? Porostou úrokové sazby hypoték?
28.03.
|
Luboš Svačina
Banky za první dva měsíce poskytly hypotéky za 36,5 miliardy korun, což je o 9 miliard více než loni. Regulace ČNB umožňující hypotéky s LTV maximálně 90 % možná ochladí poptávku, ale v opačném směru bude působit možnost dopředného refinancování. Banky totiž umějí sjednat hypotéku a počkat s čerpáním 12, ale i 24 měsíců dopředu.
23.03.
|
Martin Ježek
Vše má svou hodnotu, i když mnohdy zcela malou a zanedbatelnou. Co jí vlastně určuje, od čeho se odvíjí a na čem je závislá? Faktorů je víc.
22.03.
|
ČTK
Průměrná úroková sazba hypoték v únoru stoupla na 1,87 procenta z lednových 1,82 procenta. V listopadu a prosinci byla na minimu 1,77 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace. V prosinci začal platit zákon o spotřebitelském úvěru a velké banky v této souvislosti ohlásily růst sazeb.
21.03.
|
Luboš Svačina
Stavební spořitelnám se daří. V lednu i v únoru překonaly loňské výsledky. Co je příčinou a jaké jsou výhody a nevýhody stavebního spoření?
15.03.
|
Hana Bartušková
Nečekané výdaje můžou být různé. Rozbité auto, nedoplatek za elektřinu nebo neplánovaný výlet. Proto je vhodné mít naspořenou nějakou tu rezervu, která by takové nečekané výdaje pokryla. Pokud rezervu nemáte, můžete si půjčit. Různé půjčky jsou dneska už dostupné pro každého, stačí si jenom vybrat řešení, které bude vyhovovat právě vám.
07.03.
|
Euro.cz
Od začátku dubna začnou platit doporučení České národní banky, která opět zpřísňují poskytování hypotečních úvěrů. Pro řadu žadatelů se půjčka na bydlení stane nedosažitelnou.
03.03.
|
ČTK
Česká obchodní inspekce (ČOI) uložila loni zprostředkovatelům a poskytovatelům spotřebitelských úvěrů 47 pokut ve výši 5,5 milionu korun. Porušení zákona o spotřebitelském úvěru zjistila inspekce při pětině kontrol.
27.02.
|
ČTK
Pro Čechy je důležitá zejména rychlost vyřízení úvěru, akceptovatelná úroková sazba nebo RPSN (roční procentní sazba nákladů) a výše splátek. Zájemci o půjčku často vezmou první nabídku a jen zřídka ji srovnávají s dalšími. Půjčku chtějí rychle a podstatnou roli hraje možnost předčasného splacení, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research, kterého se v ČR a na Slovensku zúčastnila tisícovka respondentů.
21.02.
|
Luboš Svačina
Stavební spořitelny v lednu sešláply plyn až na podlahu. Celkový objem sjednaných úvěrů dostáhl 4,75 miliard korun, což je o 41 procent více než v loňském roce. Jaké jsou výhody stavebního spoření a mohou stavební spořitelny konkurovat hypotečním bankám?
15.02.
|
Hana Bartušková
Kreditní karty toho v dnešní době umí opravdu hodně. Peníze v pohotovosti, bezúročné období, třeba i bez poplatku. A taky nabízí nějaké ty výhody v rámci věrnostních klubů. Chcete peníze zpět nebo slevu ve svém oblíbeném obchodě? Zařiďte si tu správnou kreditku.
08.02.
|
Luboš Svačina
Od loňského listopadu, kdy zdražování hypoték začalo, zvýšilo své sazby 13 bank z 15. Průměrná nabídková sazba hypoték během 2 měsíců vzrostla o 15 setin procentního bodu a v navyšování sazeb banky pokračují i v únoru. Tento týden zvyšuje sazby Hypoteční banka a Wüstenrot hypoteční banka. Co čekat od dalších měsíců?
31.01.
|
Luboš Svačina
Jedním z hlavních témat letošního roku v oblasti hypoték bude regulace trhu ze strany České národní banky. Doporučení ČNB zásadně ovlivňují nabídku hypoték na českém trhu. 100procentní hypotéky jsou minulostí. Kde je nyní hranice, za kterou banky už nepůjčují a jak velké jsou rozdíly mezi nabídkami jednotlivých bank?
26.01.
|
Redakce
Závěr roku přinesl v oblasti hypoték a financování bydlení mnohé změny. Již nelze financovat celou hodnotu nemovitosti hypotékou. Banka vám půjčí maximálně na 95 % hodnoty. Daň z nabytí nemovitosti nyní platí kupující. Banky také přísněji posuzují bonitu žadatele. Na druhou stranu lze snáze splatit úvěr předčasně a každoročně lze provést mimořádnou splátku bez poplatků.
25.01.
|
Hana Bartušková
Kreditní karta je dobrý sluha, ale zlý pán. Proto se jí občas bojíme a raději ji ani nepoužíváme. Stačí ale dodržet pár pravidel, správně si vybrat a zaplatit kreditku včas a získáte díky tomu víc, než vám kreditní karta vezme. Dodržte pět kroků a kreditka vám bude sloužit dobře k vaší spokojenosti.
24.01.
|
Luboš Svačina
Rok 2016 těžko nachází srovnání. Banky a stavební spořitelny během loňska půjčily lidem na bydlení více než 280 miliard korun, což je o 38 miliard (y/y +15 %) více než v roce předchozím. Drtivou většinu tvořily hypotéky, kterých bylo zhruba 233 miliard. Jaký byl rok 2016 a jak se bude dařit bankám a spořitelnám letos?
19.01.
|
ČTK
Za celý loňský rok si lidé sjednali 114.550 hypotečních úvěrů, což je dosavadní maximum. Dosud byl rekordní rok 2015, kdy bylo sjednáno 104.639 úvěrů. Celkově si lidé půjčili 225,8 miliardy korun, předloni to bylo 190,42 miliardy. Vyplývá to ze statistik společnosti Fincentrum.
18.01.
|
ČTK
Průměrná úroková sazba hypoték v prosinci zůstala na listopadovém historickém minimu 1,77 procenta. Objem i počet hypoték v tomto měsíci klesl. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték v ČR bez ohledu na dobu fixace.
17.01.
|
Luboš Svačina
Vláda projednávala návrh zákona o ČNB. Z pohledu hypotečních bank a zprostředkovatelů hraje klíčovou roli ujednání o možnosti regulace maximální výše úvěru prostřednictvím 3 hlavních ukazatelů. Které to jsou a jaký dopad budou mít tato opatření na trh s úvěry na bydlení?
09.01.
|
Hana Bartušková
Úrokové sazby hypoték začaly růst už v prosinci 2016 a nejspíš ještě dál porostou. Po období neustálého zlevňování hypoték tak cena hypotečních úvěrů teď poroste. Takže nezaváhejte, a pokud uvažujete o novém bydlení, právě teď je ten nejlepší čas si o hypotéku zažádat a fixovat si úrokovou míru i na další období. Navíc díky ekonomickému růstu a rostoucím platům se vám bude hypotéka i lépe splácet.
03.01.
|
Luboš Svačina
Průměrná úroková sazba, za kterou banky v prosinci nabízely své hypoteční úvěry, činila 1,97 %. Minimální dosažitelná fixní sazba, za kterou je nyní možné hypotéku získat, činí 1,54 %. Hypotéky i přes zmíněné zdražení zůstávají levné.
22.12.
|
Luboš Svačina
Stavební spořitelny v listopadu poskytly úvěry za rekordních 6 miliard korun. Objem v listopadu poskytnutých hypoték dosáhl závratných 29,7 miliardy korun. V celkovém ročním účtování suma sjednaných úvěrů vystoupá nad 220 miliard korun a celkově banky a spořitelny rozpůjčují za letošek na bydlení více než 270 miliard korun. Co nás čeká příští rok?
22.12.
|
ČTK
Před Vánocemi tradičně roste zájem o spotřebitelské úvěry, proti loňsku jejich objem zaznamenal nárůst. Lidé si letos půjčují také vyšší sumy než před rokem, přičemž si berou úvěry nejen na nákup vánočních dárků, ale i na pořízení dražších domácích spotřebičů.
21.12.
|
ČTK
Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v listopadu klesla na nové minimum 1,77 procenta. V říjnu činila 1,80 procenta. Zájem o hypotéky byl rekordní. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték v ČR bez ohledu na dobu fixace.
16.12.
|
Lukáš Pololáník
Zájem o nemovitosti byl v roce 2016 enormní, v řadě velkých měst poptávka vysoce převyšovala nabídku. Nejrychleji mizely z trhu menší byty v centru, které kromě vlastního bydlení lidé často využívali i jako investici. Od začátku roku 2015 se prodejní ceny bytů zvýšily o 21 %. Hypotéky budou v příštím roce méně dostupné, takže ceny již neporostou takovým tempem.
15.12.
|
Hana Bartušková
Předvánoční nákupy jsou v plném proudu. Umíte využít své peníze na 100 % a znáte všechny pomocníky, jak využít jejich potenciál? Spoustu možností nabízejí kreditní karty. Peníze z nákupu zpět, peníze zpět na spoření na důchod, peníze na dárkovém certifikátu. Znáte tyto možnosti a víte kdy který produkt co nejlépe použít?
14.12.
|
Martin Ježek
Půjčujeme si čím dál víc a úměrně tomu také roste počet jedinců, kteří nemají na splácení. Za jistých podmínek můžete zvolit institut osobního bankrotu. Nebude to ale právě lehký život.
07.12.
|
Luboš Svačina
To, o čem jsme v uplynulých týdnech psali, se naplnilo. Listopad znamená stop poklesu úrokových sazeb. Z pětice velkých bank rozhodly 3 banky o navýšení a další banky se přidaly hned na začátku prosince. Titulní index průměrných nabídkových sazeb vzrostl na 1,86 %.
06.12.
|
Lukáš Pololáník
On-line sjednání finančních produktů nabízí úsporu hned dvakrát. Díky přehlednému srovnání nabídek lze ušetřit na jejich ceně, a protože není třeba chodit nikam na pobočky, ušetříte rovněž spoustu času. Na Finance.cz nyní můžete porovnat nabídky povinného ručení, havarijního pojištění, kreditních karet i hypoték a sjednat si zvolený produkt online.
05.12.
|
Hana Bartušková
Už jste začali nakupovat vánoční dárky? Pro maminku, pro babičku, pro děti, pro tatínka, pro dědečka. To je stovka támhle, tisícovka tuhle, účet prázdný, peněženka vysypaná, ale potřebujete nakoupit ještě stromeček a zásoby na Vánoce. Však si na to můžu půjčit, asi si říkáte. Je to ale dobrá volba?
30.11.
|
ČTK
Spotřebitelé budou moci od čtvrtka rychleji splatit dluhy z úvěrů a omezí se jim sankce za pozdní splátky. Lidé usilující o úvěr budou mít také nově před podpisem smlouvy nejméně dva týdny na rozmyšlenou, po níž nemůže poskytovatel úvěru zhoršit podmínky nabídky. Vyplývá to ze zákona o spotřebitelském úvěru, který ve čtvrtek vstupuje v platnost.
30.11.
|
Luboš Svačina
Minulé pondělí rozhodla o navýšení hypotečních sazeb Komerční banka. U 3, 5 a 10letých fixací vzrostly sazby o 0,5 p.b. Tento týden zdražení hypoték oznámila Hypoteční banka a o zvýšení sazeb k 1. prosinci dle zjišťování ČTK uvažují i další banky. Jaké jsou příčiny aktuálního růstu sazeb hypoték?
29.11.
|
ČTK
Celkový dluh Čechů dosáhl koncem třetího čtvrtletí 1,92 bilionu korun, což je o 134 miliard meziročně více. Počet lidí s dluhem se meziročně mírně snížil na 3,06 milionu osob. Lidé si půjčují větší částky a lépe splácejí své úvěry, vyplývá z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.
25.11.
|
ČTK
O půjčky na bydlení pro mladé rodiny je velmi malý zájem. Státní fond rozvoje bydlení (SFRB), který podporu vyplácí, zatím uzavřel 16 smluv za 9,1 milionu korun, další čtyři žádosti za 2,4 milionu korun jsou ve fázi zpracování. Ve fondu je na tyto účely vyčleněno 100 milionů korun.
24.11.
|
Milan Masařík
V Česku můžete vybírat z desítek kreditních karet od různých bank i úvěrových společností. Jednotlivé kreditní karty se liší délkou bezúročného období, částkou, kterou získáte zpět ze svých plateb i výší slev při nákupu u vybraných partnerů. Existují i další parametry, které je třeba zohlednit při výběru kreditní karty.
23.11.
|
ČTK
Nový zákon o spotřebitelském úvěru, který bude platit od prosince, lépe chrání spotřebitele, ale některé neetické praktiky neodstraňuje. Jde například o účtování vysokých poplatků za upomínky. Novinářům to dnes řekl ředitel právního oddělení úvěrové společnosti Provident Financial Martin Šváb.
23.11.
|
Milan Masařík
Když už se rozhodnete vzít si půjčku, hledejte nejvýhodnější nabídku. Zajímejte se nejen o výši úrokové sazby, ale i další poplatky spojené s půjčkou. Smlouvu podepište až po jejím prostudování. Pokud ve smlouvě něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat.
22.11.
|
Luboš Svačina
Poptávka po hypotékách je enormní a jednou z hlavních příčin je blížící se regulace. Banky podle poslední dat sjednaly v říjnu hypotéky za skoro 19 miliard korun. Dalších necelých 5 miliard přidaly stavební spořitelny. Jaké jsou hlavní příčiny hypotečního boomu? A jak dlouho bude pokračovat?
21.11.
|
Milan Masařík
Na vánoční dárky si nepůjčujte! I když s touto radou bude většina lidí souhlasit, stále se najdou tací, kteří se neváhají na Vánoce zadlužit. Když už jste se rozhodli, že si letos na vánoční dárky půjčíte, vše si v klidu ještě jednou promyslete, vyberte si správný typ půjčky a vyhledejte nejvýhodnější nabídku.
21.11.
|
ČTK
V letošním roce před Vánocemi tradičně roste zájem o spotřebitelské úvěry, a to až o čtvrtinu proti běžnému období roku. Poptávka po půjčkách je zhruba stejná jako ve stejném období loni, shodli se tuzemští poskytovatelé úvěrů. Lidé si podle nich zatím nejvíce půjčují na vybavení domácností, elektroniku a dražší dárky.
16.11.
|
ČTK
Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v říjnu klesla na nové minimum 1,80 procenta. V září činila 1,82 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték v ČR bez ohledu na dobu fixace.
08.11.
|
Luboš Svačina
Sazby hypoték klesají s menšími přestávkami 7 let v řadě. Nyní přichází okamžik, který může vývoj zvrátit. Jak to aktuálně vypadá s úrokovými sazbami hypoték? Blíží se cenové dno a co tomu nasvědčuje?
02.11.
|
Luboš Svačina
Na bydlení letos banky a stavební spořitelny již rozpůjčovaly 195 miliard korun. 4/5 z poskytnuté sumy přitom sjednaly hypoteční banky. Proč hypotéky dominují trhu? A může se to v dohledné době změnit?
25.10.
|
Luboš Svačina
Blížící se regulace akceleruje poptávku po vlastním bydlení. Banky za uplynulá 3 čtvrtletí rozpůjčovaly na hypotékách bezmála 160 miliard korun. Dalších 36 miliard přidaly stavební spořitelny. Kam až objemy půjček na bydlení porostou?
19.10.
|
ČTK
Hypoteční sazby v Česku v září klesly na minimum 1,82 procenta, v řadě okolních zemí jsou ale na podobné či ještě nižší úrovni. České domácnosti však často za hypotéku zaplatí méně, protože jsou ušetřeni dalších nákladů. Vyplývá to z analýzy společnosti Chytrý Honza.
18.10.
|
Luboš Svačina
Od 1. 12. 2016 začnou platit nová pravidla pro poskytování hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Vyplatí se klientům počkat si na nové podmínky, nebo si úvěr raději sjednat teď?
14.10.
|
Lukáš Pololáník
Roční procentní sazba nákladů představuje základní ukazatel ceny úvěru. Zahrnuje v sobě úrokovou sazbu i bankovní poplatky. Díky RPSN se může spotřebitel lépe orientovat v široké nabídce úvěrů a půjček u různých finančních institucí.
12.10.
|
Michal Ruml
Tuto otázku si pokládá většina žadatelů o úvěr. Abychom na ni dokázali nalézt odpověď podívali jsme se blíže na základní ukazatel, který rozhoduje o úspěchu či neúspěchu zájemce o půjčku. Řeč je o bonitě žadatele.
11.10.
|
Luboš Svačina
Hypotéky zlevňují, ale v kalkulacích a načasování pořízení vlastního bydlení hraje klíčovou roli samotná nemovitost. Převis poptávky nad nabídkou tlačí ceny vzhůru a kvalitní nemovitosti z trhu kvapem mizí.
06.10.
|
ČTK
Roční procentní sazba nákladů (RPSN) na spotřebitelský úvěr musí být ve smlouvě uvedena ve správné výši. Omyl nebo početní chyba při jejím stanovení znamená, že se na úvěr uplatní diskontní sazba České národní banky z doby uzavření smlouvy. Vyplývá to z rozhodnutí Nejvyššího soudu, jehož očekávané odůvodnění je nově dostupné v internetové databázi.
04.10.
|
Luboš Svačina
Sazby hypoték klesají 8 měsíců v řadě. Přirovnání hypotečních sazeb k Hranické propasti se hodí. I v případě sazeb hledání pomyslného dna probíhá s menšími přestávkami od loňského roku a zatím bez výsledku, přičemž trend poklesu sazeb odstartoval již v roce 2009. Banky se snaží nalákat co nejvíce klientů, aby si sjednali hypotéky za stávajících podmínek.
27.09.
|
Luboš Svačina
V následujících měsících lze očekávat zachování nízké hladiny úrokových sazeb, ale přesto bude docházet ke znatelnému zhoršování dostupnosti financování bydlení. Jednak dílem omezení LTV ze strany ČNB, jednak banky zpřísní posuzování příjmů a schopnosti hypotéku splácet ze strany klienta.
21.09.
|
ČTK
Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v srpnu klesla na nové minimum 1,84 procenta. V červenci činila 1,88 procenta. Dosavadní minimum bylo v červnu, a to 1,87 procenta, vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték v ČR bez ohledu na dobu fixace.
20.09.
|
Luboš Svačina
Od října definitivně končí 100% hypotéky, díky kterým klienti mohli financovat celou cenu nemovitosti úvěrem. Nově budou banky vyžadovat alespoň 5 % z jiných zdrojů - nejlépe vlastních úspor. Jaké budou dopady tohoto omezení a co dalšího se ještě chystá?
13.09.
|
Luboš Svačina
Průměrná nabídková cena bytů stagnuje okolo 2,15 milionu korun, jak vyplývá z dat realitního portálu RealityČechy.cz. Poptávka výrazně převyšuje nabídku a kupující jsou v tuto chvíli v defenzivě. Zatímco před 2 lety se dalo o ceně vyjednávat, nyní příliš prostoru nezbývá.
06.09.
|
Luboš Svačina
Snižování sazeb se závěrem prázdnin nekončí. Ba naopak. V srpnu snížily své nabídkové sazby 4 banky a v prvních zářijových měsících se přidaly další 2. Konkurence přitvrzuje a blížící se regulace ještě s kartami může pěkně zamíchat.
05.09.
|
Luboš Svačina
Banky v prvním pololetí poskytly hypotéky za 102 miliard korun. Kde se poskytuje nejvíce hypoték, kolik činí průměrná výše úvěru v Praze a jak velkou částku si lidé půjčují v Jihomoravském nebo Karlovarském kraji?
30.08.
|
Redakce
Většina bank nabízí letos lepší úrokové sazby u úvěrových produktů. A to jak u hypoték, tak u neúčelových úvěrů. Pozor si však musíte dát třeba na platební historii. To jsou nejzajímavější závěry porovnávacího výzkumu úrokových sazeb, který uskutečnila analytická agentura Datank v rámci výzkumu Nejlepší banka 2016.
23.08.
|
Libor Ostatek
Během devatenácti po sobě jdoucích měsíců padaly rekordy poskytnutých hypoték, což se změnilo až v prvním prázdninovém měsíci. I přesto, že je pokles oproti červnovým 24 miliardám korun značný, byl červencový objem 15,2 mld. Kč druhý nejlepší v historii. Úvěry ze stavebního spoření však nijak nezazářily, poskytl se objem 3,4 mld. Kč, což je sotva průměrný výkon.
Zobrazit všechny články