Domácnosti si za elektřinu v následujících měsících připlatí. Pro lidi, kteří nejsou se svým dodavatelem spokojení je zdražování příležitostí, jak se se rychle vymanit z nevýhodné smlouvy.
Zdražuje se. Nahoru jdou ceny benzínu i energií. Pak zpravidla rostou i ceny zboží a služeb. Domácnosti proto šetří, kde se dá. Až stovky korun mohou do rodinného rozpočtu přinést úspory elektřiny.
Zazvoní, mile se usmějí nebo jsou naopak agresivní a vnutí vám smlouvu nebo přihlášku do aukce energií. Ihned na to se roztočí kolečko potíží. Energošmejdi nepolevili ani v posledních měsících. Na co si dát pozor a jak se bránit?
Domácnosti se v posledních měsících proměnily v učebny i v kanceláře. A to se neobešlo bez elektrospotřebičů. Účet za energie tak mohl poskočit o stovky korun. Jak doma šetřit a nepřeplácet?
Spolu s vyúčtováním elektřiny nebo zemního plynu posílají dodavatelé i nový rozpis záloh za energie. Někdy jsou schválně nižší, aby lidé měli pocit, že platí méně. Jak si výši záloh upravit, když s nimi nesouhlasíte?
Po zlatých cihličkách nebo sběratelských mincích je vysoká poptávka, a to kvůli inflaci i nejistotě ekonomického vývoje. Cena drahého kovu je vyšší, i když netrhá rekordy jako loni. I to investory láká.
Právě teď nakupují dodavatelé na energetických burzách elektřinu, kterou budou v následujících měsících prodávat svým zákazníkům. Podle pohybů na burze tak jde odhadnout, zda ceny půjdou nahoru, nebo dolu. Dodavatelé pro následující období očekávají spíše zdražování.
Právě teď přichází do poštovních i virtuálních schránek roční vyúčtování elektřiny a zemního plynu. Ve výpočtu ale může být chyba a dodavatel může požadovat nedoplatek neoprávněně. V takovém případě neotálejte s reklamací faktury.
Doba nepřeje osobnímu setkávání, a tak řada z nás nakupuje produkty on-line. Na dálku je možné sjednat i dodávky energií. Pokud vám volá dodavatel se „zaručeně skvělou nabídkou“, zbystřete. Smlouvy uzavřené po telefonu s sebou totiž nesou řadu rizik.
Domácnosti si už několik let mohou vybrat, jestli dají přednost klasické elektřině nebo energii vyrobené v obnovitelných zdrojích. Ze zásuvek jde sice stále ten samý proud, lidé ale mají jistotu, že byl vyrobený ekologicky.
Vytvořili jste si finanční polštář, máte zajištěné bydlení, a ještě vám zbylo? Z peněz uložených na běžném nebo spořicím účtu si ukrajuje stále větší podíl inflace. Zhodnocení financí pak slibují různé investice. Než jim ale peníze svěříte, osvojte si základní pravidla investování.
České podniky loni ze sítě odebraly méně elektřiny. Spotřeba domácností sice narostla, ale propad nevyrovnala. Budou dodavatelé energií zdražovat, aby kompenzovali ztráty?
Nejistota, další zdražování nemovitostí a útěk do přírody, který vede k vyšší poptávce po chalupách nebo chatách. Takové jsou podle realitních makléřů hlavní trendy na trhu s bydlením. Výraznému zlevňování domů a bytů prozatím nic nenasvědčuje. Přesto podle odborníků existují nemovitosti, u nichž by se ceny mohly propadnout.
Obchodníci, kteří podstrkují lidem přihlášky do aukcí nebo smlouvy s dodavateli energií, si vymýšlí stále nové triky. Chystaná novela energetického zákona by jim ale měla ztížit život. Zavede totiž registr zprostředkovatelů a smlouvy budou muset být vyhotoveny jen písemně. Bude to ale stačit?
Loni byla cena zlata vyhnána vysoko a mnozí předpokládali, že drahý kov přinese závratné výkony i letos. Jenže trend se otočil a ceny zlata mají za sebou citelný propad. Znamená to, že v této nejisté době už ani investice do zlata nejsou jisté?
Nezávazná přihláška do aukce nebo podpis na nenápadném dokumentu. To jsou nejčastější důvody, proč se lidé dostávají do problému s dodavateli elektřiny i zemního plynu. Vykutálené praktiky neustaly ani během pandemie, naopak je vykutálení obchodníci inovovali.
České domácnosti loni netrhaly rekordy ve změnách dodavatelů elektřiny a plynu. Počty přechodů klesly meziročně téměř o tři procenta. Energie totiž zlevňovaly a lidé neměli motivaci se změnou zabývat. Navíc jim mnohdy bránily smlouvy se závazky.
Vytápění zemním plynem je pohodlné, ale ve srovnání se dřevem nebo uhlím není nejlevnější. Účty za topnou sezónu letos můžete mít nižší, pokud si vyberete správného dodavatele zemního plynu. Jak na to?
Ve chvíli, kdy ceny energií klesají, přichází dodavatelé s nabídkami fixace. Ta může být výhodná a nemusí. Na co si dát pozor, než smlouvu na rok 2021 podepíšete? A jaké jsou výhledy na další vývoj cen elektřiny?
Zlevňující hypotéky a zrušení daně z nabytí nemovitosti jsou jedním z důvodů, proč je pořízení bytu na pronájem stále zajímavou investicí. A to přesto, že reality závratně nezlevňují. Podle jakých kritérií investiční byt v době koronaviru vybrat?
Navzdory koronavirové krizi je letošní rok co do objemu poskytnutých hypotečních úvěrů rekordní. Banky rostoucí zájem o hypotéky potvrzují a některé dokonce rozvolňují pravidla. Na druhou stranu přibývá lidí, kteří jsou v tísnivé situaci a žádají o odklad splátek.
Elektřina ani zemní plyn by letos zdražovat neměly, přesto se vyplatí mít faktury za energie pod kontrolou. Poradíme vám, jak drobnými opatřeními snížit spotřebu a ušetřit stovky nebo tisíce korun měsíčně.
Nevídaný růst. Tak popisují analytici a finančníci vývoj ceny zlata v posledním období. Kdo do něho investoval ještě před koronavirovou krizí, může nyní počítat zhodnocení na desítky procent. Zlato tak opět potvrdilo svoji pověstnou roli klidného přístavu v době bouře.
Zdražují potraviny i některé služby. Za energie bychom ale v nastupující topné sezóně neměli platit víc než loni. Podívejte se, jak se vyvíjí ceny dřeva, uhlí, elektřiny a zemního plynu a čím se vyplatí vytápět domovy.
Koronavirová krize prostoupila všechna průmyslová odvětví, energetiku nevyjímaje. V prvních šesti měsících letošního roku poklesla výroba i spotřeba elektřiny a zemního plynu. Ve firmách byla tma a ticho, odběr domácností ale narůstal.
Koronavirová krize ovlivnila všechny oblasti lidského bytí, energetiku nevyjímaje. Zatímco na jaře cena elektřiny výrazně klesla, nyní je na svých předpandemických hodnotách. Jestli spotřebitelé na podzim alespoň trochu ušetří, bude záležet na spotřebě i ceně emisních povolenek.
Na podzim se mění ceny energií, a tak se více domácností rozhlíží po levnějším dodavateli. Pokud ale narazí na neférového obchodníka, mohou místo úspor přijít problémy. Práva spotřebitelů by měl posílit nový energetický zákon a pomoci by mohlo i přijetí zákona o hromadném řízení.
Když pochybí dodavatel elektřiny nebo zemního plynu, může si na něho stát došlápnout. Zatím ale nemá dostatečně silné páky na zprostředkovatele – třeba aukční společnosti. To by se mělo změnit společně s chystanou novelou energetického zákona.
Ač dodavatelé elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů nabízí už řadu let, až nyní si ji sjednává větší počet domácností. Zelená elektřina nemusí být nutně dražší a zvolit si můžete i to, zda je vyrobená ze slunce, biomasy nebo z vody.
Lidé, kteří vytápí své domovy elektřinou nebo zemním plynem, by si koncem léta měli prohlédnout ceníky dodavatelů a připravit se na topnou sezónu. Změna energetické společnosti totiž může ušetřit tisíce korun.
Kovy podle mnohých investorů i poradců patří do investičního portfolia, protože představují pomyslný přístav v době nejistoty. Záleží ovšem na tom, kdy kov nakoupíte a kterému dáte přednost.
Přihlásili jste se do aukce, ve které máte vysoutěžit tu nejlepší cenu elektřiny nebo zemního plynu? Pak si dobře pročtěte smluvní podmínky. Kvůli aukci se totiž můžete octnout v hledáčku inkasních agentur vymáhajících pokuty za zrušené přihlášky.
S reklamacemi vyúčtování za elektřinu nebo zemní plyn má zkušenosti téměř třetina domácností. Lidé ale často tápou v tom, kdo provádí odečty energií a jak reklamaci správně podat.
Energie na komoditních burzách zlevňují, a tak by i domácnosti mohly za elektřinu a zemní plyn platit méně. Už nyní některé firmy obvolávají zákazníky a představují výhodnější nabídky. Může jít i o energošmejdy.
Někteří dodavatelé švindlují. Třeba ve smluvních podmínkách nebo v cenících. Nedodržují sjednané ceny, zdražují, aniž by o tom dali vědět, nebo jinak porušují smlouvu. Co si ohlídat?
Někteří dodavatelé umí svým zákazníkům značně zkomplikovat život. Ve schránce vám může přistát pokuta a místo dodavatel vás bude kontaktovat inkasní agentura. Často ani netušíte, co jste nezaplatili. Jak na takové praktiky reagovat?
Komodity se pod vlivem koronavirové krize propadly, dobře je to viditelné na čerpacích stanicích. Po benzinu a naftě by mohla domácnostem zlevnit i elektřina. Dodavatelé ale zatím se snižováním cen otálejí. Proč?
Spočítal vám dodavatel elektřiny špatně doplatek? Nedodržel obchodník s plynem termín nebo jiné podmínky smlouvy? Pošlete mu reklamaci. Pokud nereaguje nebo prošvihne lhůtu, máte nárok na několikatisícovou finanční náhradu.
Když vláda vyzvala podniky, aby co největšímu počtu zaměstnanců umožnily v souvislosti s pandemií práci z domova, ocitly se v home office doslova přes noc desítky tisíc lidí. Prvních pár dnů může být práce z obýváku zábavná, ale po týdnech se mění v rutinu. Jak si home office nastavit, aby vás nezačal nudit?
Praktické dopady nouzového stavu pociťují domácnosti v mnoha rovinách. Někteří lidé se kvůli ztrátě zaměstnání nebo výpadků příjmů potýkají s tenčícím se rodinným rozpočtem. Co si počít ve chvíli, kdy nezbývá na složenky za elektřinu nebo plyn?
Do světa, jak jsme ho znali před pandemií koronaviru, se podle expertů už nevrátíme. Některé změny budou tvrdé, jiné pozitivní – třeba digitalizace podniků a rozmach online práce. Technologie máme, je jen na nás, jak je využijeme.
Ještě před pár lety mohli lidé v České republice odebírat zelenou elektřinu jen od vybraných dodavatelů. Dnes ji nabízí většina společností na trhu. O proud vyrobený z obnovitelných zdrojů je zájem. Dokonce i za příplatek.
Podomní prodejci si nedají pokoj ani v nouzovém stavu. Právě naopak. Využívají ho ve svůj prospěch. Nejen seniorům nabízí mezi dveřmi roušku – výměnou za podpis. Lidé netuší, že podepisují změnu dodavatele elektřiny.
Vybrat si dodavatele elektřiny nebo plynu, a snížit tak účet za energie, je v České republice už více jak deset let standardem. Zatímco v roce 2018 změnil dodavatele velký počet domácností, loňský rok byl podprůměrný. Podle odborníků se ale stále vyplatí pátrat na energetickém trhu po lepší nabídce.
V lednu zdražila voda ve většině českých měst a obcí. Jde o největší navýšení cen za posledních několik let. Vodné a stočné v některých oblastech stouplo o více než 10 %. Voda v polovině roku ovšem mírně zlevní, a to díky snížení sazby DPH.
Domácnost, která si vybere nového dodavatele, může ušetřit stovky až tisíce korun ročně. Rozhodující je cena. Lidé by ale neměli přehlížet ani obchodní podmínky a skryté sankce.
V některých českých domácnostech se i v lednu chodí v kraťasech a v tričku. Češi mají rádi teplo a své domácnosti často přetápí. Na rozdíl od jiných obyvatel Evropy své byty a domy mohou snadněji vytopit na komfortní teplotu.
Domácnosti, které vytápí své byty a domy teplem z tepláren, si od roku 2020 připlatí. Některé teplárny přiznávají, že v příštím roce mírně navýší cenu, která by ale měla být pod úrovní inflace. Teplo v České republice je v průměru o 100 až 150 korun za gigajoul dražší než v sousedním Německu. Podle kritiků si některé teplárny upravují ceny ve svůj prospěch.
Stovky až tisíce korun protopí české domácnosti zbytečně. Podle odborníků byty přetápíme. Snížení teploty o jeden stupeň přitom ušetří až 6 % tepla. Jaké jsou další tipy, jak doma šetřit teplo?
Co čtvrtletí vyhlašuje Energetický regulační úřad indikativní ceny zemního plynu. Podle nich si lidé mohou porovnat, jestli za plyn platí hodně nebo akorát. V posledním čtvrtletí ceny plynu lehce poskočily.